fb pixel Barbie s hidžábem drtí Instagram – G.cz
Vyhledávání

Barbie s hidžábem drtí Instagram

"Hidžarbie" z dílny Haneefy Adamové je pěkně zahalená
Zdroj: Hijarbie

Měsíc poté, kdy Mattel oficiálně „vyjel“ s Barbie v sedmi barevných odstínech pleti, slaví úspěch na síti Instagram i její muslimská předělávka se šátkem.

David Horák
David Horák 9.2.2016, 16:00

Po lednovém rozšíření variací výdělečné umělohmotné panenky, které kromě různých barev pleti zahrnovalo i realističtější postavy, vzbudila zájem Barbie s hidžábem.

Nigerijská výzkumnice působící v oblasti medicíny ve volném čase navlékla několik panenek do tradičního muslimského oděvu a výsledek před několika týdny publikovala na sociální síti Instagram.

Oproti klasické podobě s minisukní a vlasy do pasu jde zahalená „Hijarbie“ vstříc představě muslimských konzervativních duchovních o způsobném oblékání.

Haneefa Adamová založila hidžarbie profil na Instagramu poté, kdy na téže síti narazila na profil Barbie Style. „Došlo mi, že jsem ještě neviděla Barbie v hidžábu, a tak jsem založila profil a oblékla několika panenkám vlastnoručně ušité šaty. Pro panenku je důležité, aby byla oblečená stejně jako já,“ řekla stanici CNN.

Čtyřiadvacetiletá Adamová, která nedávno v Anglii dostudovala farmakologii popisuje Hidžarbie jako zdrženlivou panenku, která nabízí muslimským dívkám odpovídající předobraz.

„Má to kořeny v mé víře a kulturní identitě. Na spoře oblečené Barbie nevidím nic špatného, ale chtěla jsem nabídnout i její další podobu, která by byla blízká muslimkám, jako jsem já,“ vysvětluje Adamová, která chce prostřednictvím „stínového“ profilu na Instagramu zahalené panence dodat identitu.

S ohledem na to, že už projevila zájem i o barevné verze panenek, bude její kolekce dokonce i rasově vyvážená a až přibere do party i Kena, dosáhne i genderrasové stability.

Zbytek historky je jako z hollywoodského filmu. Nápad vzbudil velké nadšení, lidé z celého světa si panenku chtějí koupit a profil už sleduje 20 000 uživatelů. A číslo stále narůstá...

A tady si přečtěte, jak české feministky urážejí ženy a diskriminují muže.

Podobné články

Doporučujeme

Další články