fb pixel
Vyhledávání

Psaní knih je málo! Netflix uvede dokument o rasismu z produkce Baracka Obamy: Co dalšího dnes dělá americký exprezident?

Obama pochází z velké rodiny, má devět sourozenců. Jeden z nich, jeho bratr Malik Abongo Obama, je velkým fanouškem Donalda Trumpa. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

4. srpna 1961 se narodil Barack Hussein Obama. Syn americké matky a keňského otce se proslavil nejen jako nadějný právník, ale hlavně jako politik, který to dotáhl až na post nejmocnějšího muže světa - prezidenta Spojených států amerických. V den jeho 58. narozenin si přibližme jeho život v několika zajímavostech a podívejme se, co vlastně v současné době dělá.

Jan Palička
Jan Palička 4.8.2019, 11:21

1. Spory o Obamův původ

Malý Barack Obama se narodil ve městě Honolulu na Havaji. Jeho matkou byla bílá Američanka Stanley Ann Dunhamová, která na Havaji vystudovala kulturní antropologii a otcem černošský ekonom Barack Hussein Obama původem z keňského kmene Luo. Vzhledem k tomu, že otec od rodiny brzy odešel zpět do rodné Keni a malý Barack s matkou a jejím novým partnerem Lolo Seotorem do Indie. Když Obama později kandidoval na prezidenta, spekulovalo se o jeho nevolitelnosti díky tomu, že se měl narodit mimo americkou půdu. Objevil se i údajný rodný list, podle kterého se měl Barack Obama narodit v Keni, ten byl ale opakovaně shledán falsifikátem. Pravdou ale je, že Havaj, kde se Obama narodil, se stal americkým státem teprve dva roky před jeho narozením.

2. Jeden z desíti dětí

Když jste americký prezident, veškerá pozornost se stáčí vaším směrem a vašich sourozenců si pak nikdo příliš nevšímá, pokud také nepůsobí ve vrcholové politice jako například u prezidentů Kennedyho nebo Bushe ml. To je případ i Baracka Obamy, u kterého se skoro až nechce věřit, že má sourozenců hned devět, respektive 8 žijících a jednoho bratra, který již zemřel. Všichni Obamovi sourozenci jsou nevlastní, ať už ze strany otce nebo ze strany matky a jejího druhého manžela. O rok starší sestra Auma Obamová vystudovala germanistiku a dlouhé roky žila v Německu, o deset let mladší sestra Maya Soetoro Ngoová učí na vysoké škole a pozornost na sebe upoutal i Obamův v Keni žijící starší bratr Malik Abongo Obama, který je velkým fanouškem nástupce svého bratra v prezidentském křesle, Donalda Trumpa.

3. Právník a aktivista

Střední školu vystudoval Barack Obama na Havaji, kde ho vychovávala babička, u které žil. Poté zamířil na univerzitu Occidental College v Kalifornii, odkud po dvou letech přestoupil na Columbia University v New Yorku, kde získal bakalářský titul v oboru politologie. Následně pracoval jako komunitní pracovník v New Yorku a posléze v Chicagu. K navazujícímu magisterskému a doktorskému studiu se ale Obama, který se angažoval v různých hnutích za jaderné odzbrojování a hlavně za rasovou rovnoprávnost, rozhodl změnit obor a vystudoval práva na Harvardu. Zde se stal vůbec prvním černošským šéfredaktorem prestižního univerzitního časopisu Harvard Law Review. Jako právník má za sebou Barack Obama úspěšnou kariéru zaměřenou hlavně na oblast lidských práv, o kterých přednášel i na několika univerzitách.

4. Milující manžel a otec

Po vystudování právnické fakulty se v roce 1992 Barack Obama oženil rovněž s černošskou právničkou Michelle LaVaughn Robinsonovou, se kterou se seznámil během jedné ze stáží v advokátních kancelářích. Jejich manželství je považováno za nesmírně idylické a během Obamova působení v úřadu prezidenta byla Michelle Obamová považována za jednu z nejsympatičtějších prvních dam v historii. Obamovi jsou v dnešní době unikátním příkladem toho, jak je možné i přes obrovskou pracovní vytíženost obou partnerů udržet harmonický svazek bez skandálů, kdy oba manželé po celou dobu drží při sobě a jsou tu jeden pro druhého. Exprezidentský pár společně vychovává dvě dcery - devatenáctiletou Maliu, která se vydala ve stopách rodičů a studuje práva a o tři roky mladší Natashu přezdívanou Sasha.

5. První černošský prezident

Barack Obama za sebou má bohatou politickou kariéru v barvách Demokratické strany. Nejprve byl v roce 1997 zvolen do senátu státu Illinois, kde působil až do roku 2004. V roce 2000 neúspěšně kandidoval do Sněmovny reprezentantů a o 3 roky později do Senátu, kde již zaznamenal úspěch. Byl teprve pátým černošským senátorem a už během senátní kampaně používal své známé heslo: "Yes we can!" V roce 2007 oznámil, že nadcházející rok bude kandidovat na prezidenta, aby v úřadu vystřídal George Bushe ml. Obama byl Bushovým přesným opakem. Zatímco dosluhující prezident byl zatvrzelý republikánský konzervativec, Obama byl symbolem liberalismu Demokratů a možnosti změny. Proto ovládl jak demokratické primárky, tak následnou ostrou volbu, v níž porazil Johna McCaina. Obama, který následně mandát obhájil i v roce 2012, se zapsal do historie ani ne tak jako 44. prezident USA, ale hlavně jako první černošský prezident. Zajímavostí je i to, že kvůli přeřeknutí musel skládat prezidentskou přísahu nadvakrát.

6. A co dělá dnes?

Po odchodu z Bílého domu v roce 2017 Obama kvůli dceři jako jeden z mála amerických exprezidentů zůstal ve Washingtonu a na čas se stáhnul z politického výslunní. Nyní je o něm ale opět slyšet, a to v souvislosti s prezidentskými volbami, které Ameriku čekají v listopadu 2020. Nejen média zajímá Obamův názor na poměrně slušnou řádku možných demokratických kandidátů - tím spíš, že je mezi nimi i Obamův někdejší viceprezident Joe Biden. Sám Obama se rozhodl zatím spíše nevyjadřovat, ale očekává se, že po primárkách začne být aktivní. Kromě toho se v roce 2018 spolu s manželkou Michelle upsal Netflixu v souvislosti s produkcí různých hraných i nehraných dokumentů o rasismu či společenském třídním souboji v USA. Jednu dceru už má na vysoké, tak co mu také zbývá, že?

A tady se podívejte na 5 + 5 fotografií, které zachycují politickou smetánku v době puberty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články