fb pixel Banky navrhují zavést hypotéky, které by byly dědičné. ČNB se nápad příliš nelíbí – G.cz
Vyhledávání

Banky navrhují zavést hypotéky, které by byly dědičné. ČNB se nápad příliš nelíbí

Zdroj: Autor: Boereck – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=749266

Co byste řekli na takovou mezigenerační hypotéku? Vzali byste si hypotéku na byt, který by po vaší smrti doplatily vaše děti. Vzhledem ke stále narůstajícím cenám nemovitostí to už asi nebude jinak možné. Centrální bance se však tento nápad příliš nelíbí. A co na to Lukáš Kovanda z Národní ekonomické rady vlády (NERV)?

Martin Miko
Martin Miko 2.10.2021, 13:57

Hypotéka, kterou doplatí vaše děti

Byty zdražují, průměrná výše hypotéky roste. A po razantnějším než očekávaném zvýšení základní úrokové sazby České národní banky tento týden bude růst ještě více. Spolu s tím se rozšiřuje okruh lidí, kteří nemají šanci dosáhnout na vlastní nemovitost. Začíná se proto mluvit o prodlužování doby splatnosti, či dokonce o mezigeneračních hypotékách, kde by úvěr přecházel z rodičů na děti. Centrální banka tomu však není příliš nakloněna.

Mezigenerační hypotéky představují krajní projev současné kultury dluhu, jež je dlouhodobě neudržitelná. Už se nestačí zadlužit na celý život, je třeba životů hned dvou. Nenastoupí jednou trojgenerační hypotéka?

Je amorální uvázat jinému člověku k noze kouli v podobě dluhu, byť jde o vlastní dítě. Vlastně tím skoro i hůř!

Když miminko ze slavného přebalu alba Nirvany Nervermind nedávno kapelu zažalovalo, že prý bylo zneužito k dětské pornografii, ťukali si mnozí na čelo. Nyní již dospělý muž chce zřejmě opravdu jen vytřískat peníze, proslavit se. Přesto je sporné za dítě takto, nad rámec běžné výchovy, rozhodovat.

Podobné je to s mezigeneračními hypotékami. Převádět na dítě dluh, ať už v jakékoli formě, působí amorálně. Zejména jde ale o snahu řešit přeregulovanost současného světa další postranní cestičkou, v tomto případě tedy navíc ještě zavánějící amorálností. Nemanipulujme bezuzdně s úrokovými sazbami v ekonomice, umožněme developerům více stavět, bydlení bude dostupnější, a nebude třeba pochybně experimentovat s vícegeneračními hypotékami.

Mezigenerační hypotéky jsou výhodné pro banky, ale už ne tolik pro lidi. Banky dostanou díky delší době splácení ještě více nad hodnotou kupované nemovitosti. Lidem však nemovitosti zdraží. Neboť zavedení mezigeneračních hypoték otevře cestu k hypotéce lidem, kteří si ji nyní nemohou dovolit (a jejich dětem), což umocní poptávku po realitách a vyvolá další tlak na jejich cenový růst.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články