fb pixel Banksy vyrobil nový kousek oslavující lékaře a sestřičky: Ze zdravotníků udělal superhrdiny – G.cz
Vyhledávání

Banksy vyrobil nový kousek oslavující lékaře a sestřičky: Ze zdravotníků udělal superhrdiny

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Banksy vzdal hold lékářům, sestřičkám a dalším zdravotníkům skrze nový umělecký kousek. Malba zachycuje chlapečka hrajícího si s panenkou v kostýmu právě zdravotní sestry. A Batman a Superman leží v koši v pozadí.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 7.5.2020, 11:16

Banksyho superhrdinové

Kdo jsou skuteční hrdinové současnosti? Samozřejmě zdravotníci, kteří už několik týdnů riskují životy v první linii boje s koronavirem všude po světě. Někde jsou na to vybaveni líp, někde hůř... Každopádně ale všichni odvádí skvělou práci na 150 %. Až přijde zúčtování, bylo by vhodné ocenit to nějak hmatatelně, složit jim alespoň symbolickou poctu ale můžeme (a měli bychom) již nyní.

Příležitosti se chytil i britský street artový umělec Banksy, který na svém Instagramu zveřejnil nový výtvor. Malba zobrazuje chlapečka, který si hraje s panenkou v kostýmu zdravotní sestry. Tradiční superhrdinové Batman a Superman leží odhozeni v pozadí. "Díky za všechno," vzkazuje tímto stále záhadný bristolský výtvarník a my se k němu připojujeme.

Není to poprvé za dobu koronavirovou, kdy dal o sobě umělec vědět. V polovině dubna na svém Instagramu zveřejnil velmi výmluvnou fotku - pro pouličního umělce musí být izolace skutečné peklo, ale pravý talent si místo vždycky najde. A tak si Banksy přetvořil koupelnu k obrazu svému. Využil svých oblíbených krys, z půlky vymačkané tuby zubní pasty, držáků na ručníky a domaloval je do kompletního díla přesně tak, jak má ve zvyku dělat to s cedulemi a fasádami domů. Podívejte se (nejen) na to do galerie:

Ačkoliv Banksyho zná už hezkou řádku let celý svět (a mnoho umělců jej napodobuje), kdo se pod pseudonymem skrývá, to je stále předmětem debat a dohadů. V říjnu 2013 přinesla agentura Profimedia fotku Banksyho v civilu s tím, že jeho civilní jméno zní Robin Banks. V roce 2017 se spekulovalo, že Banksy je Robert Del Naja z kapely Massive Attack. O rok později deník The Independent zveřejnil video, které ukazuje, že Banksy může být také bristolský umělec Robin Gunningham. Mluví se i o tom, že Banksy je dnes už spíše skupina několika umělců.

Je skoro neuvěřitelné, že se Banksymu daří držet pravou tvář pod pokličkou, i když je z něj dávno celebrita. Má dokonce na svědomí jeden z uvítacích skečů seriálu Simpsonovi - je to ten z roku 2010 zobrazující pracující Asiaty vytvářející seriál a nejrůznější zboží s ním spojené v žalostných podmínkách. Skeč byl inspirován zjištěním, že většina animace Simpsonových vzniká v Jižní Koreji. Na druhou stranu - opravdu potřebujeme vědět, kdo Banksy vlastně je? Slovy klasika: "Já myslim, že ne!"

Podobné články

Doporučujeme

Další články