fb pixel Babišův bonus za očkování v podobě dvou dnů volna připraví českou ekonomiku o 21 miliard – G.cz
Vyhledávání

Babišův bonus za očkování v podobě dvou dnů volna připraví českou ekonomiku o 21 miliard

Zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš plánuje v pátek předložit vládě návrh dát všem očkovaným dva dny volna. Nicméně platilo by to pro státní zaměstnance, což je pro živnostníky velmi demotivující. Zároveň však apeloval na firmy, podniky, kraje a obce, aby i oni odměnili volnem své zaměstnance. Kolik by to stálo? O tom si přečtete v komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 29.7.2021, 08:55

Babiš má nápad, který se může prodražit

Premiér Andrej Babiš chce v pátek vládě předložit návrh na dva dny volna jakožto „odměnu“ za očkování. Státní zaměstnanci, kteří se již nechali očkovat, by měli nárok na dva dny placeného volna. Premiér navíc apeluje na firmy a podniky, kraje i obce, aby dva dny volna umožnily i ony také svým zaměstnancům.

Den volna navíc připraví českou ekonomiku o 0,25 procenta HDP. Den volna pochopitelně neznamená, že volno si mohou dopřát úplně všichni. Například zdravotníci, příslušníci bezpečnostních sborů nebo někteří zaměstnanci průmyslu s nepřetržitým provozem nemohou svá pracoviště nikdy zcela opustit. Den volna ovšem znamená také to, že ti lidé, kteří si volno dopřát opravdu mohou, tíhnou k vyšší spotřebě. Například proto, že mají více času na návštěvu nákupního centra, pokud je tedy otevřené. Navýšení spotřeby částečně kompenzuje dopad propadu ekonomické aktivity v oblasti produkce, ovšem nevykompenzuje jej zcela.

Proto je výsledkem právě zhruba zmíněná 0,25procentní ztráta z celoročního výkonu ekonomiky. Tento celoroční výkon – neboli nominální hrubý domácí produkt ČR – by letos měl dle nejnovější dubnové prognózy Ministerstva financí činit 5 932 miliard korun a v příštím roce pak 6 257 miliard.

Pokud by se očkovaní státní zaměstnanci dočkali dvou dnů placeného volna už letos a pokud by navíc vyslyšeli premiérovu výzvu také firmy a podniky soukromé sféry, dále kraje a obce, takže by také umožnily svým zaměstnancům vzít si ještě letos dva dny volna, přijde česká ekonomika za den takového volna navíc o zhruba 15,3 miliardy korun.

To je údaj, jenž odpovídá 0,25 procentům denního HDP druhé poloviny roku 2021. Výše zmíněný údaj 5 932 miliard korun celkového letošního HDP je poznamenaný pandemickými uzavírkami a omezeními prvního letošního pololetí, které však už ve druhém pravděpodobně nenastanou. Proto bude denní ztráta ekonomiky ze dna volna ve druhém pololetí letošního roku vyšší, než průměrně v pololetí prvním nebo než průměrně z celoročního pohledu, jehož optikou by odpovídala 14,8 miliardy. Ztráta se bude blížit spíše průměrné denní ztrátě vypočtené z dat za nominální hrubý domácí produkt příštího roku, který již by neměl být poznamenaný pandemickými uzavírkami a omezeními. Tato ztráta, vypočtená tedy na základě přepokládaného výkonu ekonomiky v příštím roce, odpovídá 15,6 miliardy.

Ztráta 15,3 miliardy však platí jen tehdy, pokud by dostali volno úplně všichni, u nichž je to možné. Tj. pokud by již proočkovanost ve věkové skupině 18 až 64 let byla stoprocentní. Pak by ale pochopitelně nemělo smysl dny volna jako motivaci k očkování vůbec zavádět.

Dle aktuálních otevřených dat k očkování (zde) je právě dnes alespoň jednou dávkou očkováno průměrně 56,2 procenta obyvatel ČR ve věku 18 až 64 let, tedy ve věkových skupinách, jichž by se volno jako benefit za očkování týkalo především. Pokud by se i vlivem motivace v podobě dní volna vyhoupl podíl plně očkovaných v uvedené skupině 18 až 24 let na 70 procent, denní ztráta ekonomiky klesne z 15,3 na 10,7 miliardy korun, neboť neočkovaní nebudou mít na volno nárok a budou muset jako normálně do práce.

Celkový účet za motivační dva dny volna za očkování odpovídá 21,4 miliardy korun. To je ztráta, kterou motivace způsobí celé české ekonomice.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články