Babišova vláda neuleví živnostníkům zadarmo. Za zjednodušením daní hledejme zvýšení zdravotních odvodů – G.cz
Vyhledávání

Babišova vláda neuleví živnostníkům zadarmo. Za zjednodušením daní hledejme zvýšení zdravotních odvodů

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Vláda sice slibuje, jak se živnostníci dočkají úlev v podobě zvýšení limitu výdajových paušálů a placení odvodů a daní skrz jednu platbu, najednou se ale od ministra zdravotnictví Vojtěcha Adama dozvídáme, že se pro živnostníky možná zvýší zdravotní odvody. Uběhlo sotva 5 týdnů od novoročního zdražování na všech frontách a už tu máme další. Někdo tam nahoře si nejspíš opravdu přeje, aby se drobní podnikatelé nechali zaměstnat.

Martin Miko
Martin Miko 11.2.2019, 11:16

Nic není zadarmo

Živnostníci v Česku musí být v posledních týdnech přinejmenším zmatení, protože tolik změn v tak krátkém úseku tu ještě nebylo. Vše začalo už v prosinci minulého roku, kdy se změnil způsob platby důchodového pojištění. Nově od roku 2019 je totiž záloha splatná od prvního do posledního dne kalendářního měsíce, za který se platí, což samozřejmě mnoho živnostníků ani netušilo. Následně se živnostníci dočkali zvýšení plateb odvodů, jelikož vzrostla minimální mzda o 1150 korun na 13 350 Kč.

Nově se také hovoří o možném zvyšování odvodů na zdravotním pojištění, které by se vázalo na zjednodušování daní a administrativy pro drobné živnostníky, což podle České televize přiznal i šéf podnikatelské asociace Karel Havlíček. Podle všeho si však za zjednodušení daní a administrativy drobní živnostníci připlatí. V souvislosti se zjednodušovánm administrativní zátěže pro OSVČ, kteří mají roční příjem menší než jeden milion korun, by se živnostníci měli dočkat i snižování potenciálních kontrol ze stran úřadů.

Jednotná paušální platba pro drobné živnostníky by se měla pohybovat ve výši zhruba 5500 korun a posílala by se pouze na jeden účet, což je rozhodně rozumný nápad, který by v česku usnadnil život zhruba 422 tisícům lidem. To je totiž počet OSVČ, kteří mají roční příjem nižší než jeden milion korun.

Zvýšení odvodů zdravotního pojištění pro živnostníky prozatím není definitivní a vše se prý bude odvíjet od hospodaření státu v následujících měsících. Vzhledem k tomu, že se v loňském roce utrácelo a na letošní rok se rázem rozhodlo, že se začne šetřit, tak s velkou pravděpodobností můžeme se zvyšováním odvodů počítat.

A zde prezident Miloš Zeman dostává bídu od přátel Ruska.

Podobné články

Doporučujeme

Další články