fb pixel Babiš nechce být prezidentem: Stejně tak ale nechtěl být ve vládě ani premiérem. Změní opět názor? – G.cz
Vyhledávání

Babiš nechce být prezidentem: Stejně tak ale nechtěl být ve vládě ani premiérem. Změní opět názor?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Andrej Babiš prezidentem? V poslední době se toto téma čím dál tím častěji objevuje v médiích. Hlavní podíl na tom má prezident Miloš Zeman, který současného premiéra označil jako svého případného nástupce. Babiš to prozatím odmítá, ale stejně tak si v roce 2014 nedokázal představit sebe jako premiéra...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 5.11.2019, 16:11

Spekulace pokračují?

Minulý měsíc se v novinách otevřeně spekulovalo o možném nástupci prezidenta Miloše Zemana, což bylo vydatně přiživováno zprávami o jeho horšícím se zdraví. Současný obyvatel Pražského hradu pak v rozhovoru pro Frekvenci 1 prohlásil, že by v případě kandidatury Andreje Babiše současného premiéra volil. Ten byl ohledně své případné účasti v prezidentských volbách dotazován jako jeden z nejpopulárnějších politiků v zemi již v listopadu 2014, což ovšem vyloučil s tím, že jej práce prezidenta nemotivuje. Namísto toho jmenoval jako případného prezidentského kandidáta tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku, který ale jeho nabídku také odmítl.

Po posledním Zemanově „nenápadném“ naznačení sice Babiš v bondovském stylu „nikdy neříkej nikdy“ prohlásil, že vyloučit nemůžeme nic, ale ve včerejším rozhovoru pro Novinky.cz, ani na opakované dotazy nechtěl svou kandidaturu ani vyloučit ani potvrdit. Doslova prohlásil, že kandidátů máme dostatek a on se cítí jako manažer. Zatím to tedy vypadá, že se v nejbližší době žádného konkrétnějšího vyjádření ohledně případné kandidatury od Andreje Babiše nedočkáme. Nicméně, i přes Babišovo dosavadní (spíše) odmítání, se přeci jen můžeme dočkat prvního českého prezidenta se slovenským původem. Důvodů je pro to několik.

Já a premiér? Kdeže...

Zaprvé je zcela logické, že by jeden z nejvýraznějších premiérů posledních let (to není myšleno nutně pozitivně) kandidoval na prezidenta. Dva ze tří našich porevolučních prezidentů byli bývalí premiéři – ostatně, pokud se podíváme ještě hlouběji do historie, i Edvard Beneš byl nejprve ministerským předsedou. A nezapomínejme na nepodařenou kandidaturu bývalého premiéra Mirka Topolánka v posledních prezidentských volbách.

Dalším důvodem, proč si co nejdřív na Babiše jako na prezidenta vsadit, pramení z jeho osobnosti a patologického měnění názorů jako na běžícím páse. Ještě den před volbami v roce 2013 Babiš otevřeně prohlašoval, že v žádném případě nechce vstoupit do vlády, aby se následně stal ministrem financí. Stejný názorový veletoč pak provedl, když se stal premiérem, přestože ještě v roce 2014 uvedl, že o post předsedy vlády nestojí – kromě svého jazykového hendikepu pak ještě v DVTV uvedl, že „pan premiér má různé projevy a neformální záležitosti, které mě skutečně nemotivují“.

Kdo viděl, četl nebo slyšel jakýkoliv rozhovor s Babišem za poslední 2 roky, nemluvě o jeho každotýdenním „facebookovém statusu k národu“, si určitě povšiml, že pana premiéra jeho premiérská řehole baví a motivuje až až. Nedivili bychom se tedy, kdyby i v případě kandidatury na prezidenta nakonec změnil názor. Tak uvidíme, co přinese čas.

A tady si přečtěte o brexitu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články