fb pixel Austrálie má na pláži devadesát mrtvých velryb a další budou přibývat – G.cz
Vyhledávání

Austrálie má na pláži devadesát mrtvých velryb a další budou přibývat

Zdroj: YouTube.com - The Telegraph

Necelé tři stovky kulohlavců uvízly na souši australské Tasmánie. Ekologové, aktivisté, vědci i dobrovolníci dělají všechno proto, aby mořské savce dostali do bezpečí hlubokých vod, ale nejméně devadesát zvířat už je po smrti s tím, že další nejspíš ještě před koncem akce přibydou.

Jan Studnička
Jan Studnička 22.9.2020, 11:25

Kamikaze

Ať už proto měli ale jakékoliv důvody, dvě stě sedmdesát kulohlavců se rozhodlo, že najede na pláž ostrova Tasmánie u australského pobřeží. Nejméně devadesát zvířat už je po smrti a odborníci bohužel předpokládají, že před skončením záchranné akce mrtvých ještě o něco přibyde.

Samotná záchranná akce je v plném proudu. Někde postupuje dobře a někde hůře… Kytovci například na pláži pár krátkých dní vydrží, což dává záchranářům možnost prioritizovat cíle - nejdřív se zachraňují kulohlavci s nejvyšší nadějí na přežití. Doktor Kris Carlyon, vedoucí akce vysvětluje: “Normálně se potýkáme s kytovci, kteří jsou úplně na suchu a v písku. Tady je to jinak, velká část zvířat je pořád částečně ve vodě, takže není takový problém dostat je zpátky do moře.” Jakmile se kytovci trochu vyráchají, odtáhne je tým do hlubších vod.

Na druhou stranu jsou někteří kulohlavci uvízlí na těžko dostupných pláží, takže i přístup je problém. Záchranáři musí navíc občas odtáhnout zvíře do větších hloubek, aby mělo šanci se zorientovat a nevyrazit vesele zpátky.

Veřejnost je od oblasti odříznuta, akce má právě nyní dobrovolníků dost.

A nikdo neví

Kulohlavci jsou tvorové podobní delfínům, kteří se často pohybují v několika set členných stádech. Narozdíl od svých menších příbuzných ale dorůstají až sedmi metrů, váží přes čtyři tuny a mají specifický tvar lebky, který jim dal jméno.. Právě kulohlavci patří k druhům, kteří najíždějí na pláž nejčastěji ve velkých počtech. Jsou to velice společenská zvířata a pokud se několik vedoucích velryb v hejnu zmýlí a pošle to na souš, všechny ostatní je budou následovat.

Vědci dodnes přesně nevědí, co velryby žene k tomu, aby se vyvalily na pláži, teorií je mnoho. Od vlivu solární energie až po populární a rozšířenou o tom, že velryby mate vysílání sonarů a radarů, takže ztrácejí orientační smysl… případně jim radary způsobují nesnesitelné bolesti a raději se vrhají na souš v pokusu o sebevraždu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články