fb pixel Bizarní tvorové z hlubin moří, na které můžete myslet, až se budete potápět na Bali – G.cz
Vyhledávání

Bizarní tvorové z hlubin moří, na které můžete myslet, až se budete potápět na Bali

+ DALŠÍCH 11 FOTEK + DALŠÍCH 12 FOTEK

Rádoby intelektuálové rádi říkají, že toho víme mnohem víc o hlubinách vesmíru než o hlubinách našich moří a oceánů. To je samozřejmě naprostá hloupost, ale je pravda, že by nevadilo vědět víc o tom, co se děje na dně oceánů.

Jan Studnička
Jan Studnička 10.1.2020, 12:54

Moře zabírá většinu naší planety a pro náš život je naprosto zásadní, ale víme toho podezřele málo. Zvlášť o všech organismech, co v něm žijí. Na tom není nic extra zvláštního, protože znovu, moře zabírá většinu naší planety. A jde do dálky i do hloubky. Do hloubky, kde je tak silný tlak, že by člověka rozmáčkl jako hydraulický lis. Do hloubky, kam se můžeme vydat jenom s velice speciální ponorkou, batiskafem nebo Jamesem Cameronem.

Lidé se pochopitelně rádi bojí a neznámé hlubiny oceánu jsou dobrý zdroj strachu, takže na internetu si můžete přečíst bambiliony textů o podivných věcech, vidět spoustu podezřelých fotek a videí, ale těmi jsme se zaobírat nechtěli. Ohromnými krakaticemi, které potápějí lodě, se dokážete bavit sami, my jsme vám chtěli ukázat to, co je vyfocené, popsané a na 100 % existuje. A i to může být občas nepříjemné.

Koukněte do naší galerie a klidně nám napište do komentářů na Facebooku, která ta fujtajblová potvora se vám líbila nejvíc. Náš největší oblíbenec asi bude strašek paví, kterého můžete vidět na úvodní fotce. Je to malý roztomilý korýšovec, může mít maximálně osmnáct centimetrů a hraje všemi barvami! Ale pozor, je to superdravý predátor. Loví ve dne i v noci a má charakteristický způsob, kterým dostane své oběti. Mlátí je předními končetinami, často se na první úder dostane přes skořápku jiných korýšů a pak je vyžere. Útočí ohromující silou a rychlostí, jeho úder může dosáhnout síly až 1400 N, protože zvládne vést úder za tři tisíciny sekundy. Na kameře jsou zachyceny případy, kdy praští svou oběť a zableskne se. To proto, že pod úderem klesne tlak vody a ta se začne odpařovat. Kdybyste ho chtěli chovat v akváriu, musíte si pořídit plexisklo, protože strašek se docela snadno promlátí ven. Ano, děje se to.

Ale nejzajímavější na straškovi jsou jeho oči. Jsou na sobě nezávislé, mohou si pátrat, jak chtějí. A vidí desetkrát víc barev než člověk. Strašek vidí všechno od ultrafialové po infračervenou, takže vědci dlouhodobě zkoumají jeho oči, jestli nemůže přinést novou technologii pro čtení kompaktních disků například.

Jinak u nás v galerce najdete i pětimetrové kraby, půlmetrové šváby, mimozemsky vypadající kolonii medúz, které v podstatě tvoří jeden organismus... úhoře z nočních můr. Slibujeme, že až si fotky důkladně prozkoumáte, už nepůjdete smočit nohy ani na Mácháč.

Podobné články

Doporučujeme

Další články