Jak zubař s migrantem vytvořili Rock and Roll
Věděli jste, že za jedním z největších hudebních vydavatelství na světě stojí židovský zubař a syn tureckého velvyslance, jenž se ve 14 letech dostal do Washingtonu? Nezávislý hudební label Atlantic Records byl založen v roce 1947 Ahmetem Ertegunem a Herbem Abramsonem jakožto prostor dát mladým a nadějným muzikantům příležitost prosadit se na scéně, kterou v té době začalo silně ovlivňovat R&B a další černošská muzika. Tou byl například moderní jazz. Ertegun se například může pochlubit tím, že se mu osobně podařilo objevit dnes již legendárního umělce Raye Charlese a napsat pro něj jeho první hit Mess Around. Ray posléze u Atlantic Records vydal i hity jako I Got a Woman nebo What`d I Say, ze kterých label rovněž prosperoval velmi dobře.
Pro začínající Atlantic Records byl zásadní i další muž, a tím nebyl nikdo jiný než hudební novinář a producent Jerry Waxler. Tomu se postupně do labelu podařilo lákat čím dál zvučnější jména. Prvním z nich byl bluesový zpěvák Stick McGhee, jenž pod vydavatelstvím vydal singl. Toho se následně prodalo přes 400 kopií a stal se z něj hit v hitparádách. V roce 1949 vzniklo v rámci Atlantic Records 187 skladeb, což bylo třikrát víc než v předchozích dvou letech.
Turecko-židovský label však nebyl jen o černošských umělcích, o čemž svět rockové muziky přesvědčil Ertegun v roce 1960, když při poslechu dema kapely Led Zeppelin okamžitě sepsal s budoucí legendou smlouvu. Podobným způsobem se mu podařilo získat pod svá křídla i Neila Younga, Erica Claptona nebo Bee Gees. Ertegun viděl v britských kapelách obrovský potenciál a vnímal je jako nevyužitý talent a potenciál, na kterém se dá vydělat spousta peněz. Není divu, že oslovil i kapely typu Yes, Bad Company nebo Genesis. Ertegun se však nespecializoval primárně na obchod, ale jeho předností bylo A&R (Artists & Repertoire neboli Umělci a Repertoár), což znamenalo, že se zaměřoval právě na vyhledávání hudebních talentů a dohled nad jejich uměleckým rozvojem a projevem.
I když se Atlantic Records postupně rozrůstal a oslovoval ty nejtalentovanější muzikanty napříč žánry, tak byl v roce 1967 koupen společností Warner Bros. Ertegun a Abramson tedy již společnost nevlastnili, avšak i nadále mohli stát ve vedení společnosti. Nicméně to netrvalo příliš dlouho, protože v 70. letech se Ertegun rozhodl, že lovení hudebních talentů ponechá mladším zaměstnancům a bude se raději věnovat charitativním činnostem a vynasnaží se po sobě něco zanechat v oblasti hudby. Proto v roce 1983 spoluzakládal Rock and Rollovou síň slávy, do které byl v roce 1987 sám uveden jakožto jedna z nejvýznamnějších postav v moderním hudebním průmyslu.
Ahmet nebyl jen vášnivým fanouškem hudby, ale blízký mu byl například i fotbal. Vzhledem ke svému značnému majetku se proto v roce 1971 rozhodl založit společně se svým bratrem fotbalový klub New York Cosmos, který přihlásili do North American Soccer League (NASL). Do klubu investovali neuvěřitelné množství peněz a plnili si své dětské sny. Není divu, že v Cosmosu hrál například legendární brazilský fotbalista Pelé nebo německá fotbalová hvězda Franz Beckenbauer. V polovině 80. let se liga rozpadla a krátce nato skončil i klub bratrů Ertegunů.
26. října 2006 se Ahmet zúčastnil 60. narozenin Billa Clintona, kde probíhal koncert kapely Rolling Stones. Zde bohužel zakopnul a udeřil se do hlavy, což mělo za následek upadnutí do kómatu. Nakonec 14. prosince téhož roku v newyorské nemocnici zemřel.