Atentát na Asada a další Trumpoviny: 4 zásadní věci z nové knihy o hlavě USA, která budí rozruch

Obrázek uživatele vaclav.roman
05.09.2018, 13:12

Málokterá kniha vzbudila takový rozruch jako Fear: Trump in the White House neboli Strach: Trump v Bílém domě. A to ještě ani nevyšla. Jejím autorem je uznávaný novinář Bob Woodward, který o amerických prezidentech psát umí. Počínaje Nixonem psal o každém z nich. Teď přišel na přetřes Trump. A podle zveřejněných úryvků se můžeme těšit na hodně zajímavé čtení a spoustu bouřlivých reakcí na Trumpově Twitteru.

Fikce nebo skutečnost?

Kniha vyjde 11. září, některé úryvky však už včera zveřejnil deník The Washington Post. Reakce Bílého domu na sebe nenechala dlouho čekat a byla poměrně ostrá. Autor knihy byl obviněn, že si slova vysoce postavených členů Trumpova týmu, na kterých je kniha založena, vymyslel.

Trump se zlobí. Podle jeho twitterového vyjádření je Woodward placený demokraty a svou novou knihu si načasoval tak, aby poškodila republikány. Na spadnutí jsou totiž volby do Kongresu.

Ťal Woodward hamletovsky do živého, nebo si to celé vymyslel? Uveřejnění úryvků je ale dobře provedená reklamní kampaň. Účel byl splněn - o knize se hodně mluví.

Bob Woodward, který získal dvakrát Pulitzerovu cenu, stál společně se svým kolegou Carlem Bernsteinem u prozrazení aféry Watergate, která vedla v roce 1974 k pádu prezidenta Nixona. Jaký ohlas vzbudí jeho nová publikace? Podívejme se, co se ve zveřejněných úryvcích píše:

1. Atentát na Asada

Podle Woodwarda měl Donald Trump po údajném chemickém útoku syrských vládních sil na civilisty v loňském roce požádat ministra obrany Jima Mattise o provedení atentátu na syrského prezidenta Bašára Asada. Mattise měl jeho požadavek odmítnout. Na místo atentátu byl proveden nálet, při kterém nebyl Asad ohrožen na životě.

2. Schovávání důležitých dokumentů

Jak zabránit tomu, aby byly podepsány dokumenty, které by mohly ohrozit mezinárodní stabilitu a bezpečnost? Schovat je. Tak se měl zachovat bývalý ekonomický poradce Gary Cohn, který údajně našel návrh dokumentu, jehož podepsání by znamenalo vyvázání USA z velmi důležité obchodní dohody s Jižní Koreou. Pak by Spojené státy mohly jen velmi obtížně reagovat na hrozby Severní Koreji. A tak Cohn důležité listiny prostě stopil. Neměl být jediným, kdo se takto zachoval. Podobně měl reagovat i bývalý personální tajemník Rob Porter. Dle vyjádření Bílého domu se jedná o reakce zhrzených bývalých zaměstnanců.

3. Problémům rozumí jako dítě ze základky

O jednom není pochyb, kniha bude nabušena kritikou. Trump je v ní označován jako idiot, tvrdohlavý a vulgární člověk s inteligencí školáka páté, šesté třídy. To všechno o něm měli říci jeho někdejší i současní spolupracovníci, případně zaměstnanci jeho úřadu.

4. Posedlost ruskou kauzou

Kniha, která vyjde příští úterý, neponechává stranou ani jeden z největších Trumpových problémů, kterým je vyšetřování údajného ovlivnění amerických prezidentských voleb Ruskem. Trump je touto kauzou doslova posedlý a jenom zmínka o ní jej přivádí k nepříčetnosti. Woodward uvádí, že amerického prezidenta připravoval na případný výslech v této věci právník John Dowd. Trump měl po půlhodině prohlásit: „Já nechci vypovídat.“

Není to první kniha o Trumpovi, která vzbudila ohlas. Přečtěte si 6 nejzajímavějších věcí, co najdete v té předchozí.


Komentáře

Doporučeno pro vás