fb pixel Ať mír dál zůstává s touto krajinou: Modlitba pro Martu se stala symbolem svobody, Kubišové ale vynesla 20 let zákazu – G.cz
Vyhledávání

Ať mír dál zůstává s touto krajinou: Modlitba pro Martu se stala symbolem svobody, Kubišové ale vynesla 20 let zákazu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Málokterou píseň zná celý národ tak dobře jako legendární Modlitbu pro Martu, kterou přesně před 52 lety nahrála zpěvačka Marta Kubišová. V následujících dnech se její hlas rozhlasem nesl do všech koutů okupované země a přinášel lidem naději a uklidnění v těžkých časech. Pro Kubišovou ale písnička znamenala zákaz vystupování, jenž trval téměř 20 let.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 12.8.2021, 10:46

Z písně pro seriál málem hymnou

Vedle Bratříčka od Karla Kryla mají lidé se srpnovou okupací nejvíce spjatou píseň Modlitba pro Martu, kterou v dnech po příjezdu vojsk opakovaně vysílal československý rozhlas. Samotný text skladby napsal na motivy Jana Amose Komenského textař Petr Rada k hudbě skladatele Jindřicha Brabce pro tehdy populární televizní pořad Píseň pro Rudolfa III. Přestože měli píseň televizní diváci slyšet až na podzim v sedmé epizodě seriálu s názvem Hrabě Monte Christo, kvůli dramatickým letním událostem se do povědomí posluchačů dostala mnohem dřív.

Dva dny po začátku invaze píseň nazpívala tehdy šestadvacetiletá zpěvačka Marta Kubišová (byť samotná skladba byla napsaná ještě před okupací) pod původním názvem Modlitba v nahrávacím studiu Československé televize za doprovodu Angelo Michajlova a Karla Černocha. Odtud se ji podařilo na magnetofonovém pásku doručit do rozhlasu. Ten píseň následně vysílal do celé země. Pro těžce zkoušený národ se skladba s poetickým textem stala jedním ze symbolů odporu proti vpádu sovětských vojsk.

Druhé vydání desky píseň neobsahovalo

Na podzim roku 1968, když již začínalo být všem jasné, že dočasný pobyt okupantů se zřejmě dramaticky protáhne, se Modlitba pro Martu objevila prostřednictvím seriálu i na televizních obrazovkách. Ovšem již s dovětkem, že se její text nevztahuje k soudobým událostem. Píseň ještě stihlo studio Supraphon v létě roku 1969 vydat na první desce Kubišové s názvem Songy a balady. První náklad byl okamžitě rozprodán a k rozhořčení posluchačů byla na nové verzi alba (která vyšla v roce 1970) Modlitba spolu s písní Ne z politických důvodů odstraněna a nahrazena songy Zlý dlouhý prst a Kdo ti radu dá.

Samu zpěvačku pak, stejně jako její první album, režim na dlouhá léta zakázal – Kubišová se k hudbě směla vrátit až v roce 1989, kdy 21. listopadu 1989 na zaplněném Václavském náměstí píseň národu opět zazpívala a dodala mu naději, že konec vlády jedné strany je na spadnutí. Její první album pak Supraphon znovu vydal i s odstraněnou Modlitbou ještě téhož roku.

Nekončící popularitu písně dokazuje i fakt, že když měli před třemi lety posluchači druhé stanice Českého rozhlasu vybrat hit století, vyhrála cenu právě Modlitba pro Martu. Ta dodnes připomíná dobu, kdy se za svobodu muselo skutečně bojovat.

A tady si přečtěte, jak chtěl Karel Gott uspořádat koncert Johna Lennona v ČSSR.

Podobné články

Doporučujeme

Další články