fb pixel Astronauti budou přistávat na vodu poprvé za skoro padesát let – G.cz
Vyhledávání

Astronauti budou přistávat na vodu poprvé za skoro padesát let

Zdroj: YouTube.com - VideosFromSpace

Ameriku čeká naprosto historický moment a dva muži, kteří ho naplní, myslí hlavně na to, že nejspíš budou potřebovat zvracecí pytlíky. Tak by se v podstatě dalo shrnout to, na co se nyní upírají oči všech nadšenců vesmírného výzkumu.

Jan Studnička
Jan Studnička 2.8.2020, 12:25

Do nekonečna...

Pro fanoušky vesmírných letů je tohle vážně bohaté léto. Zaprvé, Mars je velice blízko a proto tam Země vyslala za posledních pár týdnů tři různé sondy. Konkrétně to byly Spojené státy, Čína a Spojené arabské emiráty. Ale Mars není jediná vzrušující událost tohoto léta.

Je tady totiž ta mnohokrát probíraná spolupráce mezi americkou agenturou NASA a soukromou společností Elona Muska SpaceX. Musk už předtím několikrát v minulosti dokázal, že SpaceX je více než schopen zastávat pro NASA spoustu důležitých úkolů. A právě probíhající mise je pro tuhle spolupráci zkouška ohněm.

SpaceX Modul Crew Dragon, ve kterém se před několika týdny dostali dva astronauti do kosmu, teď bude kroužit po orbitě a až bude vhodná příležitost, zažehne trysky a zahájí sestup na zemi. Ale ne jen tak ledajaký sestup. Přistání na vodu!

… a ještě dál!

V NASA se tomu říká “splash”, když to kapsle položí do moře. Je to významné hned z několika důvodů. Pokud se přistání podaří, jakože se pravděpodobně podaří, bude to znamením, že spolupráce mezi soukromým sektorem a vládní agenturou funguje jako hodinky.

Navíc to bude první dokončená a čistě americká mise po velmi dlouhé době. Řadu let totiž i američtí astronauti opouštěli planetu přes kazachstánský kosmodrom Bajkonur. A nejenom to, zároveň to bude první “splash” přistání za pětačtyřicet let! Od Apollo misí. To je velká věc.

Astronauti Doug Hurley a Bob Behnken nicméně tvrdí, že pro ně může být přistání… trochu nepříjemné.

Podle poznámek NASA může přistání na vodě a následné čekání na loď způsobit nevolnost. Hurley přímo poznamenal, že v modulu mají pytlíky a možná budou potřeba. Příjemné není ani to, že astronauti mají být posláni do Mexického zálivu, aby se vyhnuli blížícímu se hurikánu Isaias, ale hurikány mají občas tendenci měnit směry.

To je hlavní nevýhoda toho, když startujete a přistáváte na Floridě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články