fb pixel Aplikace TikTok čelí žalobě: Podle amerických úřadů tajně odesílá data do Číny – G.cz
Vyhledávání

Aplikace TikTok čelí žalobě: Podle amerických úřadů tajně odesílá data do Číny

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

O populární aplikaci TikTok jsme v minulosti psali jako o ráji pro pedofily, který může sloužit i jako ideální nástroj k vydírání, zesměšňování a kyberšikaně. Nyní tento globální fenomén celý v USA žalobě kvůli zneužití dat, které měly být tajně odesílány do Číny, jak tvrdí žaloba. Nic překvapivého.

Martin Miko
Martin Miko 25.12.2019, 13:54

TikTok má problém

Každý, komu je pod 30 let pravděpodobně někdy slyšel o aplikaci TikTok. Jedná se o sociální síť, ve které lze natáčet krátká videa po vzoru takzvaných Stories na Instagramu. Tuto sociální síť v současné době používá přes 800 milionů uživatelů po celém světě, a TikTok letos dokonce v první polovině roku 2019 předběhl ve stahování giganty typu Instagram nebo Facebook. Na druhou stranu se není čemu divit, protože tyto sociální sítě už každý ve svém mobilním telefonu má.

TikTok se však nyní začal potýkat s podobnými problémy jako před pár lety Facebook. Ukázalo se totiž, že aplikace zneužívá získaná data svých uživatelů. Nevyužívá je však ke komerčním účelům, ale posílá je do Číny. TikTok tak čelí v USA žalobě právě z těchto důvodů, jak upozornilo BBC. Problém je v tom, že aplikace vám automaticky vytvoří při stažení účet a zveřejňuje videa, která v rámci aplikace pouze natočíte, nikoliv zveřejníte. V rámci žaloby si lidé ještě stěžují na to, že provozovatel TikToku neboli ByteDance profituje z dat přes cílenou reklamu.

I to je důvod, proč se americké soudy zajímají o tuto aplikaci. Rovněž je zajímá, jestli může TikTok zasahovat do zveřejněného obsahu. Podle ByteDance prý však nemažou ani videa, ve kterých by mohla být Čína nějak poškozována. Na druhou stranu v rámci TikToku panuje cenzura v jiných ohledech. Je zde například zakázáno zveřejňovat videa o světových politicích a rovněž je zde zakázáno propagovat LGBT tématiku.

Mladým lidem tato omezení nicméně nevadí a aplikaci využíjí dál.

Podobné články

Doporučujeme

Další články