fb pixel Ansel Adams: Geniální fotograf, který dokázal vdechnout život i černobílým odstínům. Jeho snímky putují vesmírem v sondách Voyager – G.cz
Vyhledávání

Ansel Adams: Geniální fotograf, který dokázal vdechnout život i černobílým odstínům. Jeho snímky putují vesmírem v sondách Voyager

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Před 38 lety, 22. dubna roku 1984, zemřel v Kalifornii jeden z nejvýznamnějších fotografů 20. století. Ansel Adams je znám především svými černobílými snímky národních parků amerického západu, neboť zároveň proslul jako významný ekolog a ochránce přírody. Ansel Adams byl výstřední osobností, přesto nebo možná právě proto dosáhl v oblasti fotografie obrovských úspěchů. Dva z jeho snímků dokonce putují vesmírem v sondách Voyager 1 a Voyager 2, aby poskytly informace o životě na Zemi potenciálním mimozemským civilizacím.

Jan Fiedler
Jan Fiedler Aktualizováno 22.4.2022, 08:18

Výstřední osobnost

Ansel Adams se narodil 20. února roku 1902 v okrese Filmore v San Franciscu jako jediné dítě Charlese Hitchcocka Adamse a Olive Brayové. Rodina Adamsů pocházela z Nové Anglie, kam se na počátku 18. století přestěhovala ze Severního Irska. Adamsův dědeček z otcovy strany založil prosperující dřevařský podnik, který později převzal Adamsův otec. Právě Ansel Adams, vnuk zakladatele podniku, už v „tradici“ nepokračoval, neboť průmysl, jenž je zodpovědný za kácení mnoha velkých sekvojových lesů, odsoudil.

Jedna z jeho prvních vzpomínek se datuje k roku 1906 v San Franciscu, kde pozoroval kouř z požárů, způsobených zemětřesením. Tato vzpomínka se zřejmě váže k Adamsově zkušenosti, kterou během zemětřesení zažil. Proto mu nejspíš utkvěla v paměti. Během jednoho z otřesů byl odhozen proti zahradní zdi a zlomil si nos, což zapříčinilo, že musel celý zbytek života dýchat ústy.

Adams byl údajně hyperaktivním dítětem, zároveň však často náchylný k nemocem a hypochondriím. Nikdy údajně neinklinoval ke sportu či hrám, raději sbíral brouky a prozkoumával krásy přírody, včetně mořských útesů. Hyperaktivita se projevila i v oblasti vzdělávání. Adams byl vyloučen z několika soukromých škol pro svůj neklid a nepozornost. Když mu bylo přibližně 12 let, otec se rozhodl vzdělávat syna prostřednictvím služeb soukromých učitelů.

Ansel Adams měl velice láskyplný vztah se svým otcem, což se však nedalo říct o vztahu s matkou, jež nepodporovala jeho zájem o fotografii. Den po její smrti v roce 1950 došlo dokonce ke sporu v pohřebním ústavu, když Adams pro svou matku vybral tu nejlevnější a nejmenší rakev, kterou zde nabízeli.

Pianista a fotograf

Původně se Adams chtěl stát klasickým pianistou, což však přehodnotil v roce 1916, když poprvé spatřil Yosemitský národní park. V tomto období obdržel od otce svůj první fotoaparát, krabicový Eastman Kodak Brownie. Do parku se vrátil během následujících let 1917 a 1918 sám, tentokrát s lepšími stativy a fotoaparáty. Naučil se základní techniky a začal si focením přivydělávat.

Postupem času se z pianisty začal stávat fotograf. Navštěvoval výstavy, četl fotografické časopisy, cestoval a u toho pořizoval fotografie. Přestože byl kvalifikovanými porotci často označován za nadaného pianistu, pochopil, že v nejlepším případě by se stal pouze koncertním pianistou nebo jen hudebním doprovodem či učitelem klavíru.

S fotografií začal na vážno kolem roku 1921. Předmětem jeho fotografií byl primárně Yosemitský národní park. Adams se snažil experimentovat, později se však přiklonil k realističtějším fotografiím. Již Adamsovo první fotografické portfolio bylo úspěšné a získal tak mnoho zakázek od bohatých patronů.

Adams se specializoval na fotky národních parků a přírody, a to jak na panoramata, tak detailní fotografie. Brzy se stal slavným a uznávaným. Byl zakládajícím členem skupiny f/64 a stal se bojovníkem za ochranu přírody. Jeho fotografie dokonce posloužily jako podklady v Kongresu, když byl roku 1940 schválen Národní park Kings Canyon. Adams se také podílel na založení oddělení fotografie v Muzeu moderního umění v New Yorku. Mimo jiné spolupracoval také například s ministerstvem vnitra, pro které měl pořídit fotografie národních parků, indiánských rezervací a dalších míst spadajících pod úřad.

Ochránce přírody a cesta vesmírem

Ansel Adams vytvořil mnoho celosvětově populárních snímků a za pomoci nejnovějšího vybavení temné komory zhotovil přes 1369 jedinečných tisků, nejčastěji ve formátu 40×50cm. Celková hodnota těchto originálních výtisků přesahuje 25 milionů dolarů. Nejvyšší cena zaplacená za jeden tisk Adamsovy fotografie Moonrise, Hernandez, New Mexico dosáhla hodnoty 609 600 amerických dolarů. Stalo se tak na aukci v roce 2006. Částka byla dokonce překonána o 4 roky později, kdy byla Adamsova fotografie Clearing Winter Storm, Yosemite National Park vydražena za 722 500 amerických dolarů.

Těchto významných aukcí se však Ansel Adams nedožil, neboť dne 22. dubna roku 1984 zemřel na kardiovaskulární onemocnění. Mimo své úspěchy v oblasti fotografie se významně zasazoval o ochranu přírody jako ekolog. Známý je jeho výrok: „Všichni víme o tragédii dustbowls, krutých neodpustitelných erozích půdy, vylovení ryb a zvěře a zmenšování vzácných lesů. A víme, že takové se dotknou ducha lidí… Divočina je zatlačena zpět, člověk je všude, a samota, tak důležitá pro jednotlivce, není téměř nikde.“

Ansel Adams je považován za jednoho z nejvýznamnějších fotografů 20. století. Na sondách Voyager 1 a Voyager 2 jsou dokonce mezi 115 snímky i dvě Adamsovy fotografie, které mají společně s dalšími snímky dokumentovat informace o lidech, rostlinách, zvířatech a geologických vlastnostech Země pro potenciální mimozemské civilizace.

Podobné články

Doporučujeme

Další články