fb pixel Ani Palermo, ani Bangkok. Středočeská Příbram je jako starý Řím těsně před pádem – G.cz
Vyhledávání

Ani Palermo, ani Bangkok. Středočeská Příbram je jako starý Řím těsně před pádem

Zdroj: TMBK

Třiatřicetitisícová Příbram se sice navenek tváří jako ospalé hornické městečko, ale opak se zdá být pravdou. Středočeské město jako by přitahovalo podivnosti a stalo se centrem hříchu a neřestí. V devadesátých letech byla Příbram přirovnávána k sicilskému Palermu, později k thajskému Bangkoku. Nám ale morálně pokleslým děním připomíná spíše dekadentní starou římskou říši těsně před jejím pádem.

Jan Palička
Jan Palička 24.3.2017, 07:00

Příbram je okresním městem ve středních Čechách a domovem asi 33 tisíc lidí. Pozoruhodné toto město není ani tak díky své hornické minulosti, ale díky tomu, co se zde děje v současnosti. Než jako muzeum těžby stříbra by mohla Příbram brzy začít sloužit jako demonstrace toho, proč starý Řím sešel na vlastní dekadenci a pád mravů.

Nedávná historie ukazuje, že Příbram má očividně příznivé klima k tomu, aby se nechala ovládat prazvláštní sortou lidí. Divoká devadesátá léta přinesla mafiánské prostředí, které jako by z očí vypadlo sicilskému Palermu, místní se dokonce mohli těšit i ze střelby na ulicích, tudíž ušetřili za návštěvu promítání akčních snímků v kině.

Dnes se zdá, že co se dějinných reminiscencí týče, propadla se Příbram ještě dál v čase a začala připomínat starověký Řím těsně před svým pádem. Kdo chce být svědkem úpadku impéria a totálnímu rozvolnění mravů jeho vladařů, tomu lze návštěvu Příbrami vřele doporučit.

Na samém vrcholu momentálně stojí starosta Jindřich Vařeka. Věrný tradici mocných konzulů pochází z milionářské rodiny vlastnící firmu Ravak vyrábějící věci do koupelen, tudíž se s rodovým jměním jistě řadí ke společenské smetánce. Do toho, jak se ukázalo, vlastnil dům, ve kterém byl nevěstinec, kterého se sice zbavil, nicméně peníze mu z prodeje stále plynou. Prostě člověk na svém místě.

Vařeka se k antickému vzoru navíc hrdě hlásí, kromě starostování se též věnuje sepisování jakési erotické poezie pod pseudonymem Sulla, který si vypůjčil od krutého římského diktátora. Jen jeho iniciály L.C., tedy Lucius Cornelius nahradil iniciálami J.V., nejspíše ve vší skromnosti něco jako Jindřichus Vařekus. Čtenářům v anotacích nabízí cestu do světa nezkrotných vášní a chtíče. No neberte to.

Tím, kdo nejspíše podlehl svodům nejen Vařekovy poezie ale i Vařeky samotného, se měla stát jeho místostarostka Alena Ženíšková, se kterou by měl udržovat intimní poměr, ač je on sám ženatý a ona vdaná. Tuto informaci přitom vypustila do světa Ženíškové dcera Karolína, která se živí točením porna. Jak se zdá ty nejlepší příběhy píše sám život a podle všeho je píše v Příbrami.

Další dekadentní perličky z minulosti, kterými by se mohli v Příbrami inspirovat, se dozvíte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články