fb pixel Angela Merkel po 18 letech odchází: Kdo převezme kormidlo CDU? Představujeme 3 možné kandidáty – G.cz
Vyhledávání

Angela Merkel po 18 letech odchází: Kdo převezme kormidlo CDU? Představujeme 3 možné kandidáty

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Dnes se budou dít v Hamburku velké věci. Koná se sjezd Křesťanskodemokratické unie (CDU), z kterého vzejde nový předseda. Jedno je jisté; Angela Merkel už v čele CDU nadále stát nebude, po dlouhých 18 letech se této funkce rozhodla vzdát, což však nemění nic na tom, že nadále zůstane kancléřkou. Kdo ji ve vedení strany nahradí není zatím jasné, několik jmen se však rýsuje...

Václav Roman
Václav Roman 7.12.2018, 10:47

Vystřídá Angelu Annegret?

Angela Merkel oznámila své rozhodnutí nepokračovat ve vedení CDU už na konci října, a tak se mohla rozjet kampaň o jejího nástupce či nástupkyně. O post předsedy CDU se alespoň dva kandidáti ucházeli naposledy v roce 1971. Výsledky prvního kola hlasování budou známé v pátek kolem 16 hodiny. Kdo má největší šance? S největší pravděpodobností se rozhodne mezi generální tajemnicí strany Annegret Kramp-Karrenbauer a někdejším šéfem poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedrichem Merzem. Ve hře je také současný ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Blízká spojenkyně Angely

Annegret Kramp-Karrenbauer je členkou CDU od roku 1981, to jí bylo teprve 19 let. Od té doby stranickou příslušnost nezměnila a její píle a schopnosti ji mohou dnes vynést do funkce nejvyšší. Annegret pochází z katolické rodiny, vystudovala právo a politologii. V současné době je ministerskou předsedkyní spolkové země Sársko, přičemž tuto funkci zastává od roku 2011.

Letos v létě například prohlásila, že integrovat uprchlíky v Německu by mohlo zemi pomoci, pokud by absolvovali rok veřejných prací nebo vojenské služby. To by podle ní zlepšilo i to, jak je přijímá veřejnost. Dalším jejím mediálním výrokem byla ostrá reakce na slova Alexandra Gaulanda z Alternativy pro Německo (AfD), který letos v létě bagatelizoval zločiny nacistického režimu. Doslova uvedl:„Hitler a nacisté jsou jen ptačí výkal na úspěšné tisícileté historii Německa“.

Annegret Kramp-Karrenbauer kontrovala, že označit jako ptačí výkal padesát milionů mrtvých, holokaust a totální válku je velká facka do tváří všech obětí. Její šance stanout v čele CDU zvyšuje také skutečnost, že je blízkou spojenkyní Angely a mohla by být zárukou pokračování politiky současné kancléřky.

Velký konkurent znamenající změnu

Fridrich Merz by podle všeho vedl rád CDU k pravicovějším a konzervativnějším pozicím. Advokát, manažer a lobbista římskokatolického vyznání Merz má mnoho politických zkušeností. V letech 1989 – 1994 byl poslancem Evropského parlamentu. Následně v letech 1994 - 2009 zastával post poslance Německého spolkového sněmu, dokonce byl i nějaký čas předsedou poslaneckého klubu CDU/CSU.

V roce 2009 se už o post poslance znovu neucházel, na nějaký čas se vytratil z vrcholné politiky a místo toho zastával vysoké hospodářské pozice. Například je předsedou organizace Atlantický most, která má na starosti vztahy Německa s USA a Kanadou.

Časopis Der Spiegel přinesl informace, že bývalý německý ministr financí Wolfgang Schäuble na Merze dlouho naléhal, aby se připravil na převzetí funkce po Merkel. A to nejprve funkce předsedy CDU a později i německého kancléře. Merkel chce zůstat kancléřkou až do konce legislativního období v roce 2021. Merz svou kandidaturu na předsedu CDU oznámil den poté, co se Angely rozhodla předsednictví CDU vzdát.

Nový vítr pro CDU?

Třetí do pranice je ministr zdravotnictví Jens Spahn. Tento osmatřicetiletý politik římskokatolického vyznání je už dlouho označován za budoucnost CDU. Ve hře o post nejvyšší není tak žhavým želízkem v ohni jako předchozí dva kandidáti. Řadí se mezi konzervativce a Angele Merkel otevřeně vyčítá, že opustila tradiční témata a posunula stranu až moc do politického středu. Patří také k jedněm z nejhlasitějších kritiků migrační politiky Merkel. Právě kritika migrace mu přinesla značnou popularitu.

Jens Spahn se vyučil jako bankovní poradce, pak se dal na studium politologie, magisterského titulu dosáhl teprve v minulém roce. V CDU je od roku 1997 a v roce 2002 byl poprvé zvolen do parlamentu. Funkci ministra zdravotnictví zastává od letošního roku.

Zde si můžete přečíst 5 největších přešlapů a skandálů Mutti Merkel, která po 18 letech končí v čele CDU.

Podobné články

Doporučujeme

Další články