fb pixel Amerika a zbraně: 8 faktů o zásadní love story plné olova – G.cz
Vyhledávání

Amerika a zbraně: 8 faktů o zásadní love story plné olova

Mají mít lidé snazší přístup ke zbraním, aby si lépe zajistili svoji bezpečnost, nebo je naopak záhodnější přístup ke zbraním znesnadnit, protože čím více zbraní mezi lidmi, tím vyšší je riziko střelných útoků, a tudíž i obecně horší bezpečnost?

Václav Rybář
Václav Rybář 23.2.2016, 11:50

V Evropě se množí zvěsti o přísnější kontrole střelných zbraní. S výjimkou Švýcarska se snaží vlády evropských zemí zbraně z rukou lidu spíše vyrvat. V USA to však mají bývalí kovbojové pojištěné na nejvyšších místech. A ani Obama to pravděpodobně nezmění.

1. Nejvíc vlastníků střelných zbraní na světě

V Americe je nejvíc majitelů střelných zbraní na světě. Ano, celkově asi USA předběhne třeba Indie, ale pokud počítáme zbraně tzv. na hlavu, je Indie až druhá, následovaná Čínou, Německem, Francií, Pákistánem a Mexikem.

2. Tři civilisté na jednoho policistu či vojáka

Ve světovém měřítku připadají zhruba tři zbraně na civilisty a jedna na ozbrojené složky, tj. armádu, policii atd. V USA je tenhle poměr spíš šest až sedm ku jedné, ve zmíněném Švýcarsku samozřejmě ještě víc ve prospěch civilistů. A vzhledem k událostem posledních let zbraní mezi lidmi přibývá, viz dále bod č. 7.

3. Kolik lidí se vlastně ročně zastřelí?

Na USA připadá v posledních patnácti letech zhruba 11 zabití střelnou zbraní na 100 tisíc obyvatel, přičemž produkce zbraní a jejich vlastnictví za stejnou dobu prudce stoupají. Jenom pro kontext – v Kolumbii připadá na stejný počet obyvatel šedesát zabití, ve Venezuele zhruba šestatřicet a v Brazílii devatenáct. Mexiko je na tom jen o pár desetinek hůře než USA. Švýcarsko nebo Francie evidují pouhá tři zabití ročně na 100 tisíc obyvatel.

4. Zbraní je čím dál tím víc

Za posledních deset let se produkce zbraní v USA zdvojnásobila a zvýšil se i dovoz z Evropy (především z Rakouska). Týká se to pistolí, brokovnic i útočných pušek. Navíc se musí počítat s tím, že zbraně nejsou složité stroje a s rozumnou údržbou bude i padesát let stará puška či pistole pořád fungovat stoprocentně spolehlivě.

5. Čtyři z deseti zbraní mění majitele bez kontroly

Zhruba půlka lidí si svou zbraň koupí v obchodě, čímž se vystaví nutnosti registrace a často i relativně důkladné kontrole. (V následujícím bodě však zjistíte, že to má jeden háček.) Dalším zdrojem podléhajícím registraci jsou zastavárny. Zbraň si však můžete pořídit i na veletrhu či výstavě, na které se kontroly nevztahují. Stejně tak ji můžete dostat darem, zdědit nebo si ji koupit od prvního držitele. Ani v jednom případě se na vás povinná kontrola, ale ani registrace nevztahuje.

6. Kontroly nejsou dost rychlé

Potíž povinných kontrol je v tom, že množství prodaných zbraní značně převyšuje kapacity úřadů, které mají dané transakce kontrolovat. V mnoha případech se tak stane, že nový majitel kontrolou nestihne projít a právo státu kontrolovat tak propadá. Sítem proto projdou i lidé, kteří by zbraň vůbec neměli dostat.

7. Jiný kraj, jiný mrav

Každý stát USA má jiné podmínky pro opatřování a držení zbraní. V některých se registraci můžete zcela vyhnout a otevřeně (open carry) nosit jak příruční střelné zbraně, tak lovecké pušky a brokovnice. Jinde je můžete nosit jen skrytě. Pak jsou tu státy s povinnou kontrolou, omezením velikosti zásobníku nebo ráže (protitankové odstřelovačky jen tak neseženete), ale v zásadě platí, že pokud máte čistý trestní rejstřík, právo na střelnou zbraň vám nikdo neupře. A pokud nemáte? Pak se v zásadě stačí přestěhovat nebo si koupit zbraň z druhé ruky. Stát na vás bude krátký.

8. Čím víc přestřelek, tím víc kovbojů

Obama se momentálně snaží legislativu kolem vlastnictví střelných zbraní narovnat na federální úrovni, ale právo vlastnit zbraň a chránit svůj majetek je spolu se svobodou slova základem americké ústavy. Navíc se s každým šílencem, který se rozhodne zaútočit na školu, kino nebo prostě jen svoje okolí, objeví kromě hlasů po větších kontrolách i mnohem větší snaha nějakou zbraň pro svou vlastní ochranu vlastnit. Pokud možno ještě dřív, než budou případné kontroly zavedeny, protože žádný ze zákonů není retroaktivní (proto můžete mít i tu protitankovou odstřelovačku, pokud jste si ji koupili v osmdesátých letech).

Anketa

Co si o kontrole držení zbraní myslíte vy?

Anketa se načítá...

A tady se ještě můžete podívat na 10 nejprodávanějších bouchaček v USA.

Podobné články

Doporučujeme

Další články