fb pixel Amerika vyhostila dva čínské agenty. Čeká svět druhá studená válka? – G.cz
Vyhledávání

Amerika vyhostila dva čínské agenty. Čeká svět druhá studená válka?

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

V roce 2016 unesla čínská kontrarozvědka ve městě Čcheng-tu pracovníka amerického konzulátu, o kterém se domnívala, že je to operativec CIA. Číňané diplomata vyslýchali, nutili k přiznání a drželi ho až do druhého dne, kdy se ho Spojeným státům podařilo dostat ze země pryč. A ani v tu chvíli USA nezačalo vyhazovat čínské diplomaty, i když tím chvíli hrozili. Tenhle podzim se ale nemilosrdně Amerika zbavila už dvou. Rozjíží se nám tady nová studená válka?

Jan Studnička
Jan Studnička 16.12.2019, 15:18

Říše středu na očích

Vztah mezi Spojenými státy a Čínskou lidovou republikou se už nějakou dobu nepříjemně stupňuje. Trump vede s Čínou svou vleklou obchodní válku, o které si nikdo netroufne říct, jestli je to dobře a pokud ano, tak pro koho. Zatím to totiž vypadá, že je to špatně pro obě strany. Extra nepříjemná je situace pro Čínu pro to, že se pod vedením soudruha prezidenta Si Ťin-pchinga snaží od roku 2017 více otevřít zahraničním investorům. Západní korporace sice lezou čínským cenzorům do zadní partie těla, aby mohly proklouznout na jejich miliardový trh, ale Čína jim to nějak neulehčuje, protože se na mezinárodním poli chová jako slon v čínském porcelánu.

Tvrdé potlačování demonstrace v Hong Kongu, nevybíravé vyjednávání s africkými státy a v neposlední řadě i skandály spojené s čínskými společnostmi a čínskou rozvědkou… I to jsou důvody, proč americké ministerstvo obchodu udělalilo jen velice váhavě několik málo licencí pro společnosti, které chtějí na území USA obchodovat s firmou Huawei Technologies, která je jak v Americe, tak u nás probíraná jako možné bezpečnostní riziko.

Jestli mají Číňané pocit, že se jim vztahy s USA řítí do záhuby příliš rychle a musí do nějaké te špionáže šlápnout, dokud je čas… to nikdo neví. Jisté ale je, že do toho šlápli tvrdě.

Návštěva sice milá, ale neohlášená

New York Times píše, že jejich zdroje v armádě, průmyslu i státní správě zaregistrovali výrazně více návštěv od pracovníků čínské ambasády. Často se objevují neohlášeně, chtějí si prohlížet areály, povídat si, potulovat se sami po zařízeních a podobně.

Spojené státy tedy v minulých týdnech přijaly opatření speciálně kvůli tomuto fenoménu. Jakákoli návštěva od čínských soudruhů musí být ohlášena dopředu a schválena americkou vládou. Číňané si stěžují, že to je porušení Vídeňských konvencí. Američané zase argumentují tím, že jejich velvyslanci v Číně nemohou bez propustky ani opustit město. A do téhle napjaté situace se v polovině září pokusili dva čínští diplomaté proniknout do vojenské základny Norfolk ve Virginii.

Podle zdrojů New York Times údajně k příjezdové bráně do základny přijelo auto se dvěma čínskými diplomaty a jejich manželkami a žádali o vstup do areálu. Stráž, která se ujistila, že nikdo nemá povolení ke vstupu, nařídila návštěvníkům, ať vjedou branou dovnitř, udělají kolem strážní budky kolečko a napojí se na odjezdovou cestu, což má být standardní postup. Číňané sice vyrazili do základny, ale neotočili se.

Spustil se poplach, spousta křiku, auto s čínskými diplomaty zablokoval až požární vůz, který mu zahradil cestu. Soudruzi se při výslechu dušovali, že neumí tak dobře anglicky a pravděpodobně strážnému nerozuměli. Což je samozřejmě bullshit, víme to my, víte to vy a ví to i FBI, protože rozhodnutí vyhostit oba diplomaty padlo takřka okamžitě. Američtí analytici podle všeho viděli tuhle akci jako běžný postup testování bezpečnosti základny, který by byl ze strany zadržených Číňanů pravděpodobně ještě ten večer vyreportován Ministerstvu národní bezpečnosti do Pekingu.

BISka v pozoru

Američané samozřejmě nejsou jediní, kdo má problémy s čínskou rozvědkou. I česká Bezpečnostní informační služba varuje ve výroční zprávě před rostoucím vlivem Čínské lidové republiky u nás. Podle všeho se Číňané snaží především „lovit“ důležité lidi z akademické obce, bezpečnostních sborů a státní zprávy a vytvořit si kontaktní síť lidí. Ačkoli Miloš Zeman by vám řekl, že je to blbost. I jeho kámoš Petr Kellner by vám řekl, že je to blbost. A pak by přikázal svým lidem, ať do toho PR pro Čínu šlápnou trochu víc.

Už loňská výroční zpráva jak BIS, tak vojenského zpravodajství, mluvila o tom, že spíš než o ovlivňování demokratických procesů jde v současnosti Číně o to, aby pronikla do co nejvyšších společenských kruhů. Největším nebezpečím jsou podle bezpečnostní služby v tomhle směru cesty do Číny. Workshopy, školení a pracovní pobyty mají v cestujícím vzbudit pocit, že „Číně něco dluží“ a na domácím hřišti si může Ministerstvo národní bezpečnosti hosta pohodlně zpracovat.

S Čínou v zádech na věčné časy!

Vypadá to, že ať už žijete kdekoli, Čína někam vedle vás zatnula drápy. A celá západní společnost se musí naučit žít s tím, že jim bude ČLR koukat přes rameno. Nejčastěji do telefonu.

Trump je aspoň schopen poslat ty nejdrzejší agenty zpátky domů, ale bojím se, že Zeman by jim zdvořile ukázal vojenskou základnu sám a ještě jim poslal fotky z výletu. Přes svůj Huawei "aligátor."

Podobné články

Doporučujeme

Další články