fb pixel Amerika má znovu problém. Policista vypálil do neozbrojeného černocha sedm kulek, město je v plamenech – G.cz
Vyhledávání

Amerika má znovu problém. Policista vypálil do neozbrojeného černocha sedm kulek, město je v plamenech

Zdroj: YouTube.com - NBC News

V neděli byl v americkém městě Kenosha, ve státě Wisconsin, zastřelen místními policisty neozbrojený Afroameričan. Protesty vybuchly napříč regionem, nejhůře právě v místě incidentu. Starosta povolal do města Národní gardu.

Jan Studnička
Jan Studnička 25.8.2020, 13:00

Minuta po minutě

Ve své neutuchající snaze to skutečně dohnat k minimálně občanské, ale v ideálním případě rovnou k rasové válce, si americká policie pořídila další chmurný zářez na pažbu. Je jím Jacob Blake. Pochopitelně Afroameričan.

Z toho, co se mediím podařilo zjistit, zatím máme neoficiální průběh událostí. Tedy, policisté jsou přivoláni k domácímu sporu. Jacob Blake vychází ven z domu, jde k vozu, nereaguje na výzvy policistů, dojde až k vozu. Otevírá dveře u řidiče a natahuje se dovnitř, na zadních sedadlech jsou jeho děti. A v tu chvíli k němu jeden z policistů přikročí, chytne ho za nátělník a ozve se sedm výstřelů.

Nevíme, jestli všech sedm vystřelil ten jeden policista, to je zatím předmětem vyšetřování místní wisconsinské větve ministerstva spravedlnosti. Víme pouze, že všichni tři policisté byli postaveni mimo službu a Jacob Blake byl převezen v kritickém stavu do nemocnice.

Ulice v plamenech

Pokud jste poslední půlrok nežili někde v lese pod šutrem, musíte vědět, co tohle pro Ameriku znamená. Čas vyrazit do ulic! Z města incidentu Kenosha se protesty přesunuly do velkých okolních měst jako je například Chicago, ale přímo ve městě byly demonstrace nejhorší. Vymlácená okna, sprejování, zapálená auta. Klasika.

Oficiální místa na to zareagovala taky velice klasicky a zavolala si Národní gardu, před několika hodinami to potvrdil starosta města. A zatímco se tedy bude armáda přetahovat s demonstranty o ulice města, jak se to v roce 2020 evidentně zcela běžně děje, ministerstvo spravedlnosti bude přezkoumávat, jestli došlo nebo nedošlo k pochybení nebo nedejbože zločinu na straně policistů.

Klíčové budou nejspíš výslechy svědků. Už teď ale můžeme říct, že vyšetřující ze spravedlnosti jsou zároveň rádi, že mají k dispozici video události, ale rozhodně nemají radost, že se z něj stal během noci virál. Jako obvykle tam chybí hromada kontextu, ale to protestující nijak extra nezajímá.

Na druhou stranu, tohle se vám stane, když podobné incidenty léta zamlčujete a pak se necháte natočit, jak někoho zastřelíte přímo před jeho dětmi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články