fb pixel Americký skokan do vody Greg Louganis narazil hlavou do odrazové konstrukce a utrpěl otřes mozku. Druhý den získal olympijské zlato – G.cz
Vyhledávání

Americký skokan do vody Greg Louganis narazil hlavou do odrazové konstrukce a utrpěl otřes mozku. Druhý den získal olympijské zlato

Zdroj: AIDSgov - https://www.flickr.com/photos/aidsgov/24879401184/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61050004

Na letních olympijských hrách v jihokorejském Soulu získal dne 20. září roku 1988 americký skokan do vody Greg Louganis zlatou medaili ve skocích do vody. Prvenství na olympiádě navíc získal i navzdory tomu, že si během kvalifikačního skoku způsobil otřes mozku.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 25.11.2023, 12:29

První medaile

Greg Louganis získal svou první olympijskou medaili v roce 1976, ačkoliv „pouze“ stříbrnou za druhé místo ve skoku do vody z 10 metrů (z věže). Dvě zlaté medaile poté získal na olympijských hrách v roce 1984 v Los Angeles, za skoky z 10 metrů (z věže) a 3 metrů (z prkna).

Na následující moskevskou olympiádu nejel kvůli americkému bojkotu her, ačkoliv se neúspěšně pokusil získat řecké občanství, neboť jeho adoptivní rodiče pochází z Řecka. Jako jediný skokan v historii však dokázal obě svá předchozí prvenství obhájit na následujících olympijských hrách v Soulu v roce 1988.

Zranění

Toto olympijské zlato však získal velice zvláštním způsobem. Během kvalifikace při skocích z třímetrového prkna narazil hlavou do odrazové konstrukce a utrpěl otřes mozku. Přesto se mu na těchto hrách podařilo získat dvě zlaté medaile, opět za skoky z 10 a 3 metrů.

Zranění, které den před vítězstvím v kvalifikačním kole utrpěl, bylo poměrně vážné. Louganis si jej přivodil při pokusu o skok saltem vzad. Zkrvavený a omráčený dostal od lékaře památku v podobě pěti stehů.

„Jakmile jsem skákal z prkna, věděl jsem, že budu blízko, cítil jsem to na vlastním těle,“ řekl v roce 1995 Barbaře Walters z ABC. „Co mi dělalo starosti, byl případný náraz do rukou... Uslyšel jsem velkou dutou ránu... a pak jsem se ocitl ve vodě. Držel jsem se za hlavu ... chtěl jsem jen zadržet krev.“

Kontroverze

Louganis, který na Gay Games v roce 1994 veřejně odhalil, že je gay, řekl Barbaře Walters v roce 1995, že on a jeho trenér Ron O'Brien věděli, že je HIV pozitivní, ještě před olympiádou v roce 1988. Neřekli to však veřejnosti ani olympijskému výboru, což vyvolalo kontroverzi. Louganis byl kritizován za to, že mohl ohrozit lékaře, který ho ošetřoval po zranění hlavy v kvalifikaci.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články