fb pixel
Vyhledávání

Aljaška na prodej: Rusové ji Američanům přenechali za pár dolarů

Zdroj: Wikimedia Commons/Emanuel Leutze, Public domain

Z dnešního pohledu se to zdá naprosto neuvěřitelné, jenže v roce 1867 byla situace naprosto jiná. Proč tehdy Rusové prodali Američanům Aljašku? Z tohoto byznysu jsou v Rusku smutní dodnes, a neradi o tom slyší. Vzdát se tak obrovského a bohatého kusu země kvůli pár dolarům? Ano, to opravdu nedává logiku.

Martin Miko
Martin Miko 1.8.2024, 23:24

Velmi nevýhodný prodej

Rusové objevili Aljašku de facto dvakrát. První objevitelé, Simon Dežněv a Fjodor Popov, dorazili na Aljašku už v roce 1648. Kvůli obtížné komunikaci bylo ale pravděpodobné, že se v Rusku o jejich nálezu vůbec nedozvěděli. Navíc drsné podmínky jim znemožnily vrátit se domů a osobně informovat o svém objevu. Tím pádem z jejich nálezu vlastně nebylo žádné větší povědomí.

Až v roce 1742 se z expedice Vita Berlinga, který se sice závěru cesty nedočkal, vrátilo zbytek posádky. Jejich příchod přinesl nezpochybnitelné důkazy o existenci této země, jejíž bohatství spočívalo v množství zvěře a v její relativní nedotčenosti. Rusové se tedy rozhodli, že z Aljašky vytvoří obilnici pro svůj vlastní národ.

Problémy převažovaly nad přínosy

Brzy se však ukázalo, že snaha o velkoplošnou pěstování obilí na Aljašce byla stejně nereálná jako mnohé jiné ambiciózní plány této doby. Udržovat oblast daleko od mateřské země, řešit konflikty mezi osadníky a původními obyvateli, a zásobovat Aljašku obilím, které se tam prostě nedařilo pěstovat, se ukázalo jako mimořádně náročné.

Rusko mělo o Aljašku zájem především kvůli neustálému přísunu vzácných kožešin. Ovšem intenzivní lov zvířat způsobil, že se jejich populace rychle snížila na úroveň, která již nebyla ekonomicky výhodná. Co dělat s územím, které přinášelo více problémů než užitku?

Rusové v té době přišli na vynikající řešení – území, které už nechtěli, jednoduše prodají. Když Spojené státy americké projevily zájem o Aljašku, neváhali. Tak 30. března 1867 došlo k jednání o pravděpodobně nejvýhodnějším obchodu, jaký kdy Američané uzavřeli.

Cena, kterou Spojené státy za Aljašku zaplatily, byla 7,2 milionu dolarů, což činilo méně než pět dolarů za čtvereční kilometr. Rusové s touto částkou souhlasili. Avšak jen o několik let později, v roce 1896, se Aljaška dostala do světového povědomí, když George Carmack objevil zlaté nuggety v přítoku řeky Klondike. Tento objev přitáhl tisíce zlatokopů a přeměnil Aljašku na centrum zlaté horečky.

Zlato a hlavně ropa

Brzy se ukázalo, že Aljaška není pouze cenným nalezištěm zlata, i když to samo o sobě zvyšovalo její hodnotu. Spojené státy zde získávají čtvrtinu své ropy, pod zemí se nachází měď, stříbro, uran a významná ložiska zemního plynu. Jedině s pěstováním obilí to zde stále nefunguje.

Zdroje informací:

https://www.britannica.com/event/Alaska-Purchase

https://en.wikipedia.org/wiki/Alaska_Purchase

https://history.state.gov/milestones/1866-1898/alaska-purchase

Podobné články

Doporučujeme

Další články