fb pixel Akta X byla dokonalá od prvního dílu, už je to třicet let – G.cz
Vyhledávání

Akta X byla dokonalá od prvního dílu, už je to třicet let

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Před třiceti lety se stala jedna z nejdůležitějších událostí televizní historie. FOX vypustil pilot seriálu, jenž se měl brzy stát nesmrtelnou legendou. Legendou, která nám podle některých dala ve svém důsledku Marvel Cinematic Universe…. a podle jiných nám v důsledku dala Donalda Trumpa.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 7.9.2023, 13:13

Devadesátky

Začátkem devadesátek se FOX Network nacházel ve vážně podivné situaci. Kabelovka se rozjížděla ve velkém po celých Státech, najednou se vynořily ohromné masy nikdy neprozkoumaných diváků a televize experimentovala, jak se jen dalo. Ze žádného seriálu, který se tenkrát na stanici zkoušel, se nic velkého nestalo… až na jednu výjimku.

FOX kývnul na pitch scenáristy Chrise Cartera o dvou agentech FBI, kteří jezdí po USA a zabývají se paranormálními jevy a konspiračními teoriemi. Dneska by vám to znělo jako veselý sitcom, ale tenkrát byla jiná doba. V prvopočátcích internetu a v pohodlné kulturní bublině clintonovské Ameriky všichni hloubali nad tím, co vláda skrývá a jestli existuje bigfoot ne proto, že jim to řekly ruské servery, ale prostě proto, že se tenhle typ „koníčku“ tenkrát rozjížděl.

Akta X tak utvrdila koncept rubrik „záhady a mystéria“ po celém Západě. Určitě by se dala najít nějaká byť nejasná spojnice mezi X-files, pomalou ztrátou důvěry v establishment, nárůstem čtenářů konspiračních webů a Donaldem Trumpem například. Možná, že kdyby tenhle obří kulturní fenomén neexistoval, nebude polovina Čechů věřit, že britská královna je ještěr…

Na druhou stranu nám Akta X dala taky moderní fandom. První velké internetové komunity, které si psaly o tom, co se bude dít v dalším díle, kdy už na to ti dva konečně skočí, a jak je to s těmi mimozemšťany. Postavičky Muldera a Scullyové, trika s logem seriálu, VHSky s přeřeky z natáčení, to všechno se pro dospělé publikum začalo poprvé distribuovat právě s tímhle seriálem.

A taky nezapomeňme, že na seriálu vyrostl i Vince Gilligan, takže nebýt Akt X, není Breaking Bad ani Better Call Saul.

Od samého začátku

Když se dnes podíváte na pilot, který vylezl před těmi třiceti lety, je až šokující, kolik toho ten jeden díl pro celou sérii nastavil. Zatímco u jiných seriálů bývá polovina první série etapou, kdy se show ještě hledá, tady bylo všechno nasázeno přímo do prvního dílu. Chris Carter evidentně věděl, alespoň ze začátku, co chce. Zkrátka všechno, co máte rádi na Aktech X, je tady.

Ten laskavý vztah mezi Mulderem a Scullyovou v podstatě od prvního momentu, únosy mimozemšťany, malé městečko na americkém středozápadě, slunečnicová semínka, důvěrné momenty mezi hlavními postavami (a jedna skoro nahá scéna), akční honička na konec a geniální hudba. Jediné, co v pilotu chybí, je ta geniální znělka. A to je všechno.

Jo a taky se před pilotem říká, že příběh je inspirovaný reálnými událostmi, což mě v dětství vyděsilo k smrti. Koukněte schválně do naší galerie, ať si díl připomenete, a hlavně se podívejte, jak byli mladí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články