fb pixel Akta X v sobě mají strašidelnou nostalgii, projděte s námi nejlepší epizody – G.cz
Vyhledávání

Akta X v sobě mají strašidelnou nostalgii, projděte s námi nejlepší epizody

+ DALŠÍCH 11 FOTEK + DALŠÍCH 12 FOTEK

Akta X dala světu nejsladší (ne)pár v dějinách televize, spoustu cool momentů napětí, smíchu, hysterie i strachu. Taky akcent na konspirační teorie, zálibu ve sci-fi, jedenáct sérií seriálu, dva celovečeráky a noční můry. A my vám dáváme to nejlepší z Akt X.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.8.2020, 08:48

Sweetspot

Angličtina má krásné slovo „sweetspot“. V doslovném překladu to znamená „sladké místo“, ale znamená to spíš nějaké pohodlné teplé místečko mezi méně příjemnými možnostmi. Z kulturně historického hlediska měli Američané takový sweetspot v devadesátkách. Sovětský svaz byl poražen a do války s terorismem zbývalo ještě pěkných pár let. Nic moc se nedělo, prezident fučel do sága a asistentka fučela do něj. Pohodový svět.

Jenže lidi byli zvyklí na nepřítele, takže se v podhoubí podvědomí a za velkého přispění televize, hlavně teda FOXu, začalo podezření otáčet na americkou vládu. Co skrývají? O co tady jde? A v zárodku těchto pocitů přišel seriál, o kterém se nevědělo, jestli přežije prvních deset dílů. S absolutně neznámými ksichty v hlavních rolích. X files neboli Akta X.

Seriál tímhle zasáhl svůj vlastní sweetspot a během první série vystřelil do nebes mezi televizní legendy. Nakonec ho čekalo jedenáct sérií a dva celovečeráky.

Definice kultury

X files toho udělaly víc než jenom to, že by se trefily do nálady doby. Taky náladu dost upravovaly. Konspirační teorie rozhodně nebyly tak populární v roce 1993, když Akta X startovala. A vlastně ani když končila, to udělal až Sputnik, že polovina Čechů věří, že Alžběta II. je ještěr z jiné planety.

Seriál ale taky v podstatě nastartoval první doopravdy dospělý fandom. Internet byl v počátcích a lidi zuřivě diskutovali na fórech o tom, co se bude dít dál. A jestli spolu Scully s Mulderem někdy skončí. Pak přišly sběratelské figurky, plakáty, trika, speciální VHSky s vybranými díly, jedna extra speciální kazeta s outtaky a podobně. A všechno to stálo hrozně moc peněz a bylo to kvalitní. Protože poprvé v historii se akční figurky nevyráběly i pro děti, ale čistě pro dospělé. Plakát I WANT TO BELIEVE visel na každé koleji a jako ultimátní sexy cosplay skončila princezna Leia ve zlatých bikinách, aby ji nahradila zrzka ve střízlivém kostýmku.

To je mimochodem věc, kterou je třeba nepodcenit. Jak byli oba dva sexy. To udělalo pro ten seriál strašně moc. Moment… koukám na Google, jak vypadají teď… Oprava. Jak JSOU oba dva sexy.

V neposlední řadě je třeba říct, že tahle civilní procedurální forma přitáhla ke sci-fi strašně moc lidí. Bez nadsázky se dá říct, že X files položily základy pro spoustu sci-fi hitů, které přišly později. Zkrátka, Akta X jsou neskutečně masivní fenomén. Dokázala toho spoustu, včetne toho dát malému Honzíkovi v Horním Slavkově noční můry o únosech mimozemšťany až do podezřele pozdního věku.

Pokud jste fanoušky Muldera a Scully, pojďte se s námi podívat do galerie na naše nejoblíbenější epizody. A pokud ne, tak se pojďte podívat na to, co si máte pustit. Skvělých epizod jsou tam mraky, bylo těžké vybírat, ale snad budete souhlasit. Pokud ale váš nejoblíbenější díl v našem výběru chybí, napište nám do komentů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články