fb pixel Aféra Sacco-Vanzetti: Poprava dvou italských anarchistů vzbudila kontroverzi, ke spáchanému zločinu se přiznal někdo jiný – G.cz
Vyhledávání

Aféra Sacco-Vanzetti: Poprava dvou italských anarchistů vzbudila kontroverzi, ke spáchanému zločinu se přiznal někdo jiný

Zdroj: Neznámý autor, Boston Public Library, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=226356

Nicola Sacco a Bartolomeo Vanzetti. Dva italští anarchisté obvinění z loupežného přepadení a dvojnásobné vraždy. Navzdory celosvětovým demonstracím na podporu jejich neviny byli dne 23. srpna roku 1927 popraveni.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 26.11.2023, 09:35

15 tisíc dolarů

K události došlo dne 15. dubna roku 1920, kdy byl zastřelen mzdový účetní obuvnické firmy v South Braintree ve státě Massachusetts spolu se svým strážcem. Vrahové, kteří byli popsáni jako dva Italové, uprchli toho dne s více než 15 000 dolary.

Poté, co si šli do garáže vyzvednout auto, které podle policie souviselo se zmíněným zločinem, byli Nicola Sacco a Bartolomeo Vanzetti zatčeni a obviněni z trestného činu, který se stal. Přestože u sebe oba muži měli zbraň a při zatčení vypovídali nepravdivě, ani jeden z nich neměl v minulosti záznam v trestním rejstříku. Dne 14. července roku 1921 byli odsouzeni k trestu smrti.

Kdo vraždil?

V Americe v té době panovaly antiradikální nálady a proces se Saccem a Vanzettim mnozí považovali za nezákonný. Úřadům se nepodařilo předložit žádné důkazy o ukradených penězích a mnoho dalších důkazů proti oběma mužům bylo později zdiskreditováno.

Během několika následujících let se v Massachusetts i po celém světě konaly sporadické protesty, které požadovaly jejich propuštění, zejména poté, co se Celestino Madeiros, tehdy odsouzený za vraždu, v roce 1925 přiznal, že se na zločinu podílel s gangem Joea Morelliho. Nejvyšší soud státu odmítl rozsudek zrušit a guvernér státu Massachusetts Alvan T. Fuller mužům milost odepřel.

Poprava

Ve dnech předcházejících popravě se ve městech po celém světě nadále konaly protesty a v New Yorku a Filadelfii byly dokonce odpáleny bomby. Dne 23. srpna byli však Sacco a Vanzetti popraveni elektrickým proudem.

V roce 1961 test Saccovy zbraně pomocí moderních forenzních technik zřejmě prokázal, že to byla skutečně jeho zbraň, která zabila strážného. Na druhou stranu se našlo jen málo důkazů, které by potvrzovaly vinu Vanzettiho. V roce 1977 vydal guvernér státu Massachusetts Michael Dukakis prohlášení o ospravedlnění Sacca a Vanzettiho, v němž uvedl, že s nimi bylo zacházeno nespravedlivě a že s jejich jmény by nemělo být spojováno žádné stigma.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články