fb pixel Arnold Rothstein, štěstí a hra s čísly: S impozantním jměním v hodnotě 50 milionů dolarů patřil k nejmocnějším mafiánům newyorského podsvětí – G.cz
Vyhledávání

Arnold Rothstein, štěstí a hra s čísly: S impozantním jměním v hodnotě 50 milionů dolarů patřil k nejmocnějším mafiánům newyorského podsvětí

Zdroj: Staff Photographer - Chicago Daily News archives, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80232103

Arnold Rothstein, nejznámější newyorský hazardní hráč a gambler, byl dne 4. listopadu roku 1928 zastřelen během pokerové hry v hotelu Park Central na Manhattanu. O dva dny později zemřel na následky zranění v nemocnici. Ve své době patřil Rothstein k nejmocnějším a nejmajetnějším mafiánům v New Yorku.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 4.11.2023, 11:56

Hry s čísly

Rothstein měl od útlého věku talent na hraní si s čísly a hazard. Jako teenager si vybudoval malé jmění sázením v kostkách a pokeru a ve dvaceti letech již vlastnil a provozoval vlastní kasino. Rothstein se stal v americkém New Yorku legendární postavou díky své bezkonkurenční sérii výher v sázkách a karetních hrách.

Má se však za to, že obvykle vyhrával tak, že události zmanipuloval. Nejznámějším případem bylo zmanipulování Světové série v roce 1919. Abe Attell, Rothsteinův přítel a zaměstnanec, zaplatil některým klíčovým hráčům týmu Chicago White Sox za to, aby zápasy zahazovali.

Arnold Rothstein

Když byl skandál odhalen, Rothstein před velkou porotou jakoukoli účast zuřivě popíral a unikl tak obvinění. V soukromí však Rothstein svou roli nikdy nepopíral a raději si užíval image psance.

Ve 20. letech 20. století začal Rothstein nakupovat noční kluby, dostihové koně a nevěstince. V kriminálním podsvětí měl tak impozantní postavení, že mu údajně jednou zaplatili půl milionu dolarů za zprostředkování války gangů.

Když Rothsteinovo jmění vzrostlo na odhadovaných 50 milionů dolarů, stal se z něj vysoce postavený lichvář, který hojně plnil kapsy policistů a soudců, aby se vyhnul zákonu. Podle pověsti měl u sebe vždy kolem 200 000 dolarů v hotovosti.

Sbohem, štěstí

Rothsteinovo štěstí ho nakonec opustilo v roce 1928, kdy ho potkala nebývalá série ztrát. Při zářijové pokerové hře prohrál Rothstein obrovskou sumu 320 000 dolarů a poté odmítl zaplatit s odůvodněním, že hra byla zmanipulovaná.

O dva měsíce později jej pozval kamarád George McManus k jeho pokerové partii, která nakonec byla i jeho poslední partií vůbec. Když byl Rothstein po incidentu tázán, kdo jej postřelil, přiložil si údajně prst ke rtům, čímž dodržel mafiánský kodex mlčení. McManus byl později souzen a zproštěn viny.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články