fb pixel Aféra s Harrisonem Fordem poznamenala Carrie Fisher na celý život. Han a Leia byli dokonalý pár jen na plátně – G.cz
Vyhledávání

Aféra s Harrisonem Fordem poznamenala Carrie Fisher na celý život. Han a Leia byli dokonalý pár jen na plátně

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Harrison Ford patří k nejikoničtějším hollywoodským hercům. Elegán s rošťáckým šarmem ostatně ztvárnil dvě kultovní postavy – Indiana Jonese a především Hana Sola ve Hvězdných válkách. Během jejich natáčení se, ač ženatý a výrazně starší, pustil do románku se svou kolegyní a filmovou láskou Carrie Fisher alias princeznou Leiou. Zatímco na plátně to byl osudový vztah, který by si jednou přál zažít každý, v soukromí to zas tak snové nebylo.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 11.7.2023, 21:49

Harrison a Carrie...

Harrisona Forda má většina z nás za neodolatelného, šarmantního hollywoodského idola s přidrzlým úsměvem, který na plátně ztvárnil ne jednu, ale dvě ikonické role – archeologa se slabostí pro ženy a dobrodružství Indiana Jonese a pilota a pašeráka se slabostí pro ženy a dobrodružství Hana Sola. V soukromí je nicméně Ford opakem mužů, které v mládí hrával – leč dvakrát rozvedený, se svými partnerkami vždy vydržel poměrně dlouho. S první manželkou Mary Marquardt byl 15 let, s druhou ženou 18 let a se svou současnou paní Calistou Flockhart žije od roku 2002 a jsou manželé. Ze všech svazků má dohromady 5 dětí, takže vlastně vypadá jako opravdový „family man“. Ale tahle legenda z plakátů má i svou stinnou stránku. Stránku, kterou těsně před svou předčasnou a nečekanou smrtí odtajnila jeho kolegyně z Hvězdných válek, představitelka princezny Leiy – herečka Carrie Fisher.

Ačkoliv si většina světa Fisher pamatuje hlavně jako krásku ve zlatých bikinách, její fanoušci vědí, že od Star Wars ušla dalekou cestu. Za svůj život se stala uznávanou spisovatelkou a především udělala strašně moc pro detabuizování otevřené debaty o duševních poruchách – sama trpěla tou bipolární. Je asi těžko uvěřitelné, že někdo, kdo se stal synonymem sexsymbolu jedné éry a na veřejnosti působil jako silný vzor pro řadu lidí, se za zavřenými dveřmi celoživotně propadal do úzkostných stavů, pochyb o vlastním vzhledu a bojoval s extrémně nízkým sebevědomím. Taková je realita psychických nemocí.

Ačkoliv ona sama to tak přímo nikdy neřekla, z její poslední knihy, memoárů The Princess Diarist, je patrné, že k problémům, s nimiž se potýkala v mládí, přispělo i trauma, které si odnesla z tříměsíční aféry právě s Fordem. O tom, zda ti dva mimo stříbrné plátno prožívali totéž co Han s Leiou, se diskutovalo roky. Ale právě až v tomto díle to Fisher oficiálně potvrdila – ano, během natáčení Nové naděje si spolu ti dva začali. Ale láska jako z filmu to fakt nebyla.

...Nejsou Han a Leia

Fisher bylo v době natáčení 19. Byla mladá, milá, krásná a naivní. Nezkušená. Historka o tom, jak ji George Lucas nutil nenosit pod kostýmy Leiy podprsenku, protože „ve vesmíru žádné podprsenky nejsou“, je legendární. Donedávna neznámá byla ale jiná story z oslavy narozenin režiséra filmu, kde se herečka ocitla jako jediná žena mezi samými muži. Členové štábu si z ní od začátku večírku lehce utahovali – „tady je naše princezna, akorát nemá drdůlky“, naráželi podle herečky tehdy všichni na její dnes slavný filmový účes. Devatenáctileté děvče chtělo zapadnout, a tak se všemu smálo a taky neodmítlo žádný alkohol. Jinými slovy, parta chlápků od filmu opila začínající herečku, načež se mezi sebou začali dohadovat, kdo si ji odvede někam do soukromí.

V určitý moment do toho ale zasáhl právě Ford, který podnapilým chlapíkům vysvětlil, že dáma vypadá, že není úplně schopná si vědomě vybrat“, takže jí dali pokoj a Ford kolegyni odvedl k sobě do auta s tím, že ji odveze domů. To se samozřejmě nestalo, začali se muchlovat ještě v zaparkovaném voze. Právě tím začala aféra mezi ještě teenage dívkou a třiatřicetiletým ženatým Fordem.

Aféra, která byla podle herečky založená primárně na sexu. Na veřejnosti Ford herečku skoro až ignoroval, nehlásil se k ní jinak než jako ke kolegyni, v soukromí si spolu užívali, ale hlavně fyzicky. Fisher vzpomínala, že byla do herce bláznivě zamilovaná a fantazírovala o tom, že kvůli ní opustí svou manželku. Přehlížela, že spolu sotva mluví, nepoznávají se, intimita se neprohlubuje, nejdou ani na „normální rande“. O tom, jak se kvůli Fordovi trápila, si vedla detailní deník, který se stal hlavní inspirací pro zmiňované literární dílo. Deník plný smutných básniček nešťastně zamilované puberťačky. Po čtvrt roce nicméně dívka pochopila, že to nikam nevede, navíc skončilo natáčení, a tak se Fisher s Fordem rozešli.

Až po letech, kdy už dospělá žena začala víc zkoumat svou diagnózu a psychický stav obecně, pochopila, že si z toho nevydařeného vztahu odnesla trauma. „Jen jednou jsem ho rozesmála, a to když jsem předváděla, jak se chová, když mu něco na place nejde. Vážně ho to pobavilo, ale nebyl to takový ten vřelý smích od srdce. Ten jsem v něm nikdy nevyvolala,“ popsala herečka s tím, že se mohla přetrhnout, aby se svému milému zalíbila. Na konci už to prý vůbec nebyla ona.

Celé tohle tajemství si ti dva nechali pro sebe dlouhých 40 let. Fisher před vydáním knihy Forda informovala, že hodlá úryvky ze svých deníků zveřejnit. On jí prý pohrozil právníkem, ale ona ho ujistila, že tam nedá nic intimního ani nic, co by se mu nelíbilo nebo nebyla pravda. A to zřejmě dodržela, protože žádná žaloba, pokud je nám známo, nepadla. Sám Ford se po vydání knihy dlouho nechtěl vyjadřovat, a to i proto, že Fisher zemřela asi měsíc poté, co se publikace dostala na pulty knihkupectví. Až téměř rok poté herec v rozhovoru pro magazín GQ řekl, že „to pro něj bylo celé divné, to odhalení několik dekád staré záležitosti, ale že vzhledem k relativně nedávné smrti Carrie nepovažuje za vhodné to rozebírat detailněji“. A dodal, že knihu nečetl.

Podobné články

Doporučujeme

Další články