Zázračné dítě
Životní příběh Abela Tasmana je totiž jako z nějakého fantasy románu nebo možná dokonce z pohádky. Narodil se v roce 1603 v Nizozemsku do chudé rodiny v severní provincii Groningen. Každý jiný by s takovýmhle backgroundem pravděpodobně strávil život tím, že bude tahat pluh po poli, ale Tasman byl prudce inteligentní děcko. Sám se naučil číst a psát a jakmile dosáhl dostatečného věku, přihlásil se k Východoindické společnosti.
Ta vznikla jenom rok před jeho narozením a ve svém zárodku to byla pro mladé chlapce bez perspektivy vážně super příležitost. Víte, koncem šestnáctého století Portugalci zavedli a kompletně ovládli obchod s kořením v Indickém oceánu. A sdružení kupců z Amsterdamu chtělo do hry, ideálně celou hru ovládnout a rozšířit. Na to potřebovali celou armádu námořníků, takže ve třicátých letech sedmnáctého století nabízela Východoindická obchodní společnost výlet do dálek, slávu i perspektivu rychlého postupu.
Nikdo ale nepostupoval tak zběsile rychle jako mladý Abel. S lodí se svezl do Indie, kde se dostal do posádky kapitána Matthijse Quasta. Zkušený velitel výpravy poznal v chlapci jeho nesporný námořnický i navigační talent. Pod Quastovým vedením tedy Tasman rychle postupoval z prostého námořníka na lodníka, během cest do Číny a Japonska to dotáhl na kormidelníka a s požehnáním svého mentora nakonec dostal od vedení svou vlastní loď.
Země bílého mraku
Protože si vedení Holandské východoindické společnosti velice rychle uvědomovalo, že má v rukou vynikajícího kandidáta pro objevitelské plavby, dostal Tasman v roce 1642 dvě třístěžňové plachetnice, Heemskerck a Zeehaen, a vyrazil na jih z indonéské Jakarty, tehdejší Batavie, kterou tehdy už považoval za svůj domovský přístav.
Nesmíte si představovat mořeplavectví v sedmnáctém století jako videohru, ve které připlujete k nějakému břehu, zapíchnete do něj vlajku a najednou se vám odkryje celý ostrov. Desítky a stovky let mapovali objevitelé nové ostrovy a kontinenty jenom náznaky. „Aha, tady je ten mys, o kterém se zmiňuje tahle mapa a podle naší zkušenosti se pobřeží táhne dalších osm set mil na sever, ale co je za ním, to nevíme.“
Tasman ze severu obeplul západní břeh Austrálie a chtěl se k ní přiblížit z jihu, ale silné bouře zahnaly miniaturní flotilu dál na jih. Pokračoval tedy dále na východ a tam narazil na břehy neznámé země. Pojmenoval ji podle svého mecenáše van Diemenova země a domníval se, že je to poloostrov Austrálie. Mořeplavec tenkrát netušil, že jde o samostatný ohromný ostrov, který zhruba dvě stě let po jeho smrti dostane jméno Tasmánie.
O pár set kilometrů dál na východ pak byl prvním Evropanem, který spatřil břehy Nového Zélandu. Vichr dostal jejich lodě do průplavu, kde se jako zástupce bílých poprvé setkal s Maory. To setkání nedopadlo úplně šťastně. Maorové vyplašení obřími loděmi vyrazili na tradičních waka kánoích zaplašit Evropany výkřiky a troubením na dechové nástroje vyrobené z mušlí. Tasman, který chtěl odpovědět stejně, nechal vystřelit salvu z děl a troubit na trumpety.
Místní to vnímali jako pobídku k boji a zaútočili na pramici, která převážela zásoby mezi loděmi. Než se podařilo Tasmanově posádce zvednout kotvy a odplout, přišli o čtyři námořníky. Pobřeží Nového Zélandu bylo zaneseno do map. Tenkrát nikdo netušil, jestli narazili na malý ostrov, velký ostrov nebo masivní kontinent.
To bylo v prosinci 1642. Do konce téhle první plavby stihl mladý velitel ještě najít a zakreslit soustroví Fidži a Tonga a objevit několik vhodných námořnických cest do Tichého oceánu, kde taky objevil řadu ostrovů.
Zakotvit nastálo
Jeho druhá cesta už nebyla tak významná jako ta první, navíc jeho mecenáš, obchodník a vysoce postavený člen Východoindické společnosti Anthony van Diemen, zemřel, takže Tasman upadl u svého vedení v nemilost. Trvalo to sice jen pár let, ale do aktivní služby už se nikdy geniální mořeplavec nevrátil.
Důvodem, proč se na něj část společnosti dívala skrz prsty a proč byl tak znechucen jednáním svých někdejších zaměstnavatelů, bylo to, že jeho objevy byly úplně k ničemu. Východoindická společnost neměla v danou chvíli kapacity na to, aby hledala zdroje na objevených zemích, takže se snažila Tasmanovy objevy utajit. Logika byla taková, že až bude mít společnost dostatek peněz a mužů, prozkoumá kvůli bohatství nalezené břehy, ale do té doby o nich nikdo nesmí vědět.
I to byl důvod, proč se ke břehům Nového Zélandu nedostal nikdo dalších sto let, až legendární britský objevitel John Cook.