fb pixel A nyní: Muž s magnetofonem v nose! Až umře poslední z Monty Pythonů, svět se stane smutnějším místem – G.cz
Vyhledávání

A nyní: Muž s magnetofonem v nose! Až umře poslední z Monty Pythonů, svět se stane smutnějším místem

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Monty Pythoni jsou absolutními legendami na poli komedie. Parta britských mistrů bizarního humoru baví publikum už víc než půl století. Jejich brilantní skeče mají rádi i Češi a až jednou tihle skvělí staříci nebudou, svět se stane o něco smutnějším místem. Včera to bylo 54 let, co BBC vysílala první epizodu jejich geniálního seriálu Létající cirkus, Pythoni mají na kontě ale několik skvělých celovečerních filmů a bezpočet živých vystoupení.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 5.10.2023, 00:53

Monty Pythonův létající cirkus

Pokud máte rádi britské Monty Pythony a Čtvrtníčkovu Českou sodu, pak o sobě podle našeho názoru můžete tvrdit, že jste člověk se smyslem pro humor. Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin – to je šestice kamarádů, herců, scenáristů, komiků (plus jeden animátor), která v 60. letech dala vzniknout seriálu Monty Pythonův létající cirkus. Pythoni společně natočili 46 epizod složených z dnes legendárních skečů, které televize BBC postupně vysílala ve čtyřech sériích od 5. října 1969 do 5. prosince 1974. Vliv Pythonů na komediální žánr bývá přirovnáván k vlivu The Beatles ve světě hudby. A aby ne.

Jejich skeče částečně glosovaly aktuální společenskou situaci, nebáli se ale jít ani do historie nebo uchopit nějaký dlouhodobě existující celospolečenský fenomén. Jejich trhlý humor, často nahodilý (ač jen zdánlivě), doplňovaly surrealisticky komické animace Terryho Gilliama. Většinu rolí včetně těch dámských si Pythoni odehráli sami v převlecích, a když byla opravdu potřeba skutečná dáma, spolupracovali s herečkou Carol Cleveland, kterou parta mezi sebou uznale nazývala „sedmým Pythonem“.

Mrtvý papoušek, Ministerstvo švihlé chůze, Nejvtipnější vtip na světě nebo Jak se bránit proti útočníkovi s ovocem, to je jen několik z mnoha a mnoha geniálních scének, které spolu Pythoni vytvořili. Vybrali jsme jich mnohem víc, podívat se na ně můžete tady:

Vynikající je rovněž Závod trotlů z lepší společnosti nebo skeč se zaměstnancem pohřebního ústavu, který patří k vůbec nejlepším a nejpromyšlenějším pythonovským kouskům. Nejen Létajícím cirkusem ale byla tato banda živa. Monty Pythoni vytvořili i několik celovečerních snímků, v nichž zůstali věrni svému humoru a stylu, přesto to funguje a baví od začátku do konce. Život Briana, který paroduje životní pouť Ježíše Krista, je opravdu vhodnou zábavou na vánoční svátky, i proto jej v čase adventním skoro každý rok vysílá ČT 2. Monty Python a Svatý grál si zase střílí z Artušovské legendy a světu dal geniální fór ve formě imaginárních koní.

Nejdospělejším a možná i nejkvalitnějším pythonovským filmem je Smysl života. Ten postrádá konkrétního hlavního hrdinu – je jím abstraktní poslední naděje lidstva. Změť scének je ryzí esencí tvorby Monty Pythonů, a tak je jasné, že dokument o nich později převzal právě název tohoto snímku. A jejich humor zase převzal celý svět. Slovo „pythonesque“ se stalo oficiální součástí anglického jazyka a nejčastěji bývá spojováno s animacemi podobnými těm Gilliamovým. Inspirovali se jím třeba i tvůrci South Parku, kteří se svým obdivem k britským komediantům nikdy netajili.

Protože nic netrvá věčně, ani stárnoucí Pythoni už neběhají po světě kompletní. Jako první ze skupiny svět opustil Graham Chapman, a to už v roce 1989. Původně vystudovaný lékař v mládí propadl těžkému alkoholismu, s nímž se rozhodl seknout při natáčení Života Briana. Od té doby abstinoval. Dvacet let žil s přítelem Davidem Sherlockem, s nímž adoptovali chlapce jménem John. Chapman zemřel na rakovinu hrtanu s metastatickým postižením míchy. V komediálním nebi se teď už baví bohužel i s Terrym Jonesem, který odešel na věčnost v lednu roku 2020. Posledních pár let se Jones věnoval především psaní dětských knih. Vinou nemoci totiž postupně přestal mluvit. Zemřel v důsledku frontotemporální demence. Kéž je jim země lehká tak, jako je nám život o něco lehčí díky jejich odkazu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články