9 současných fláků v retro VHS kabátu – G.cz
Vyhledávání

9 současných fláků v retro VHS kabátu

Jak by vypadaly dnešní TV a kino hity před třiceti lety na pultech videopůjčoven?

Ondřej Karpíšek
Ondřej Karpíšek 13.4.2015, 14:00
Prosíme přetočte
​Většina vydeopůjčoven po zákaznících vyžadovala, ať kazety vrací přetočené na začátek (nebo na konec). A Prosíme přetočte (Be Kind Rewind) se jmenuje i film Michela Gondryho o jedné z posledních VHS půjčoven, která se brání nástupu DVD. Doporučujeme!

Předem je třeba upozornit, že jsem rád za vymizení VHS kazet. Kvalita videa byla prostě otřesná, přetáčení opruz a skoro všechno bylo s dabingem. A stejně tak jsem rád za postupné mizení jakýchkoliv fyzických nosičů ať už CD, DVD nebo i knih. Digitální obsah dostupný z cloudu je zkrátka budoucnost a dneska si nedokážu představit, že chodím pro filmy do půjčovny, hudbu si pouštím z CD a obracím stránky papírové knihy. Ale je tady ještě jiná věc, a to nostalgie. Nadšené procházení zaprášenými regály s obskurními horory, čekání v pořadníku až se uvolní novinka, nakukování za plentu s cedulkou "Filmy pro dospělé" nebo spílání obsluhy, že jste zase nepřetočili (viz box). To vše vyvolává vzpomínky, u kterých každý filmový fanoušek starší 30+ musí zatlačit slzu. A co teprve pirátské VHS s voiceoverem Ondřejů Neffa a Hejmy ještě o několik let dříve.

A stejnou nostalgii asi cítí i francouzský výtvarník Julien Knez, který pomocí Photoshopu vrátil současné filmové a televizní trháky zpátky na pulty VHS půjčoven. Ale kdo ví, třeba jednou na něco podobného (reálného) narazíte doma u vašeho hipsterského kamaráda. Když to dokázali s gramofonovými deskami...

Jo a nejlepší je stejně kino!

1. Perníkový táta

2. Gravitace

3. Hra o trůny

4. Vlk z Wall Street

5. Dexter

6. Strážci Galaxie

7. Živí mrtví

8. Grandhotel Budapešť

9. Interstellar

A zde se můžete podívat, jak by "současné" trháky vypadaly o něco dříve.

Anketa

Z čeho vám doma nejčastěji běží filmy:

Anketa se načítá...

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu