fb pixel 9 největších herních manufaktur – G.cz
Vyhledávání

9 největších herních manufaktur

Herní byznys stejně jako Hollywood ovládá jen hrstka studií. Až si budete o Vánocích kupovat hru na jakoukoli platformu, můžete si být jisti, že peníze půjdou do kapes právě jim.

Václav Rybář
Václav Rybář 2.12.2014, 10:00

   

1. Konami

konami Kdysi dávno ze sebe chrlili jednu automatovku za druhou, ale pokud si nepamatujete zlaté čásy strávené v maringotkách, určitě vám něco řeknou série Metal Gear Solid, Silent Hill nebo Castlevania. Už jenom první dvě značky dělají z Konami důležitého hráče na poli videoher, ale tohle studio samozřejmě stojí i za celou řadou dalších japonských her.  

2. Square Enix

square Další japonská továrna na videohry, která byla dlouho definována především sérií Final Fantasy. Její předražená filmová adaptace ale firmu skoro potopila, takže se původní Square Soft musel spojit s další firmičkou Enix. Štědří investoři jim pak dovolili nakoupit pár kulhajících studií, např. Eidos, a svézt se na vlně úspěšných remaků (Tomb Raider, Thief) nebo sequelů (Deus Ex 3).  

3. Valve

portal Na Half-Life 3 sice čekáme jako na smilování (od dvojky nedávno uplynulo deset let), ale Valve peníze nahrabané na Half-Life, Counterstrike a vlastně i povedeném Portalu skvěle investoval do platformy Steam, která se stala největším distributorem digitálních verzí her nejen na PC platformě. Vlastně už by nemuseli hry vůbec vyrábět, stačilo by jim je prodávat a jejich zisky by rostly do nebe. V ten výše zmiňovaný Half-Life ale stejně většina herní komunity pořád ještě doufá.  

4. Take Two

gta Už jenom vlastnictví Rockstaru, který jednou za pět let vypustí nové Grand Theft Auto a dostane celý svět na kolena, by Take Two zajistilo místo v tomhle žebříčku. GTA se vždycky podaří vydělat během víkendu miliardu a udržet si prodeje pěkných pár týdnů. Ze zisků z téhle série Take Two pěkně bobtná a snaží se investovat i do dalších pecek jako třeba Borderlands, Bioshock nebo další a další díly Civilizace. Navíc má Take Two jako jediné studio v branži koule jít proti EA Sports a jejich sportovním hrám (viz sporty od 2K Sports).  

5. Ubisoft

assass Původně nenápadná francouzská firmička, která produkovala jen skákačky s Raymanem, stihla v posledních pár letech požrat spoustu malých týmů a významných sérií. Mají tak pod palcem třeba Assassins Creed, Far Cry, Prince of Persia, Driver Splinter Cell nebo nedávný marketingový tahák Watch Dogs. Ne vždycky se jim daří, ale mají desítky malých studií po celém světě a umí je velmi dobře zkoordinovat pro práci na mnoha projektech zároveň. A když máte rozdělaný tucet her, jedna z nich se prostě musí povést, ne?  

6. Nintendo

nintendo Na svoje platformy si Nintendo skoro nikoho nepustí a všechno si dělá samo. I to je důvodem, proč je momentálně spíš králem handheldů (Nintendo 3DS) než dospělých konzolí, ale když se podíváte na počty prodaných kusů v sériích Super Mario, Pokémon, Zelda nebo Metroid Prime, dojde vám, že tohle studio i přes řadu prodejních propadáků prostě jen tak do zapomnění neodejde. Klidně by ho nad vodou udržely jen ty handheldy, kterým přišel na chuť celý svět. Stejně jako pokémonům v herní podobě, ačkoliv se vám to většina lidí bude snažit úspěšně tajit.  

7. Sony Computer Entertainment

lastofus Stejně jako Nintendo pochopila herní pobočka Sony, že ty nejlepší hry si člověk musí vyrobit sám. A protože se tu rozpočty částečně dotují z peněz na vývoj nového hardwaru, vznikají při startu nové generace vždycky velké pecky typu Uncharted, Killzone nebo LittleBigPlanet. Občas se i Sony utne, ale většinou se jí povede tyhle hry vnutit lidem s koupí nové konzole, takže jejich prodeje dosahují závratných čísel.  

8. Activision Blizzard

cod Activion přihodil Call of Duty, Blizzard zas World of Warcraft. Potřebujete snad víc? První série každoročně trhá rekordy v prodejích (s výjimkou let, kdy vychází Grand Theft Auto), druhá se může pochlubit největší online herní komunitou, která čítá několik milionů hráčů. Těch, co každý měsíc poslušně platí peníze, aby si mohli zahrát. Existuje snad lepší obchodní model? Přitom tahle spolupráce trvá jen pár let, poté co Activision koupil a doslova vysál francouzský multimediální gigant Vivendi. Po pár letech trápení se Activision rozhodnul trhnout a využil pomoci Blizzardu. Zbytek je historie, která vám každoročně vytáhne z kapsy pár stovek, ať už máte rádi smažení tanků kulometem nebo metání fireballů proti drakům.  

9. Electronic Arts

nhl15 FIFA, NHL, Need for Speed, Dragon´s Age, Mass Effect, Battlefield, Sims... máme pokračovat? U Electronic Arts mají bezedné kapsy a kdykoli některé studio jen na chvilku zaškobrtne, už mávají balíkem stodolarovek. Kdo se osvědčí, je zotročen na dobu neurčitou, kdo se neosvědčí, ten je přeprodán dál. Tenhle neúprosný model spolu s pofidérním způsobem odírání hráčů sice vynesl firmě kontroverzní pověst, ale zároveň jí umožnil strčit prsty do každého významnějšího projektu. Jestli máte doma alespoň deset her, minimálně jedna z nich je od Electronic Arts.   Jste vášniví pařmeni? To je dobře. Tady máte 9 důkazů, že hraní počítačových her prospívá vašemu zdraví.       
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články