8 zbytečných studijních oborů, po jejichž absolvování půjdete rovnou na pracák

Obrázek uživatele Dominik Landsman
01.1.2016, 15:01

Přesněji řečeno do fronty na pracák, ne jako nová úřednická posila...

České vysoké školy nabízejí spoustu zajetých, ale i roztodivných studijních oborů. Vedle základních oborů jako jsou práva, medicína, stavební inženýrství či informační technologie, které mají potenciál, jsou tu i obory vyloženě pro fanšmekry, které jsou objektivně úplně k ničemu a jejichž absolventi, ač oboroví nadšenci, po dostudování z převážné části nasadí stejnokroj s kšiltem, na prsa si připíchnou jmenovku a vyrazí dělat kariéru za kasu do fastfoodů.

1. Filosofie

Perfektní obor pro intelektuální pozéry. Navzájem si kladou otázky a hledají na ně odpovědi. Cítí se, jako že jsou intelektuálně na výši, ale přesto jsou si vědomi toho, že ví, že nic neví. Jedno ale ví jistě. Jakmile dostudují, buď se pod tíhou všech nezodpovězených otázek oběsí a nebo půjdou rovnou na pracák.

2. Anglická a americká literatura

Studenti za těch šest semestrů přečtou a rozeberou řadu děl anglických a amerických spisovatelů. Na besedách v rámci výuky budou dychtivě diskutovat, zda to autor myslel jako metaforu klasického konzumu a nebo to byla spíš satira maloměšťáctví. Jakmile si studenti přečtou dostatečné množství knih a prodiskutují nad nimi nekonečně hodin, dostanou diplom, že jsou jakože odborníci a pomažou do knihoven a knihkupectví... makat za kasu.

3. Genderová studia

Náborový program feministek, které si tímto způsobem rozšiřují své řady. Sem tam se mezi ně připlete zmatený student-muž, který tak nějak doufá, že se mu mezi tolika studentkami zadaří, ale to doufá marně.

Po absolvování genderových studií mohou absolventi tisknout trička s nápisem „muži jsou debil“ a prodávat je ve stánku u nádraží.

4. Orální historie

Tento zajímavý obor nalezneme například na Karlově univerzitě na fakultě humanitních studií. Podle pramenů se jedná o obor, který zobrazuje historii slovy a rozebírá ji na základě prožitků a osobní motivace.

Čerství absolventi mohou tedy rozebírat historii na základě prožitků mezi sebou ve frontě na úřadu práce a nebo se mohou lidí na ulici dotazovat, zda nechtějí koupit zbrusu nové zlaté hodinky nebo parfém.

5. Aplikovaná etika

Tento krásný obor je disciplína praktické filozofie. Je zaměřena na zkoumání morálky ve specifických podmínkách praxe. Hlavní otázka, kterou si aplikovaná etika klade, zní: „Co je optimální udělat v dané situaci?“ Aplikovaná etika řeší otázky týkající se morálních aspektů medicíny, podnikání, životního prostředí, politiky, vědy a techniky a jednotlivých profesních činností člověka.

Takový aplikovaný etik má tedy řadu uplatnění. Může se nachomýtnout k nějakému morálně závadnému skutku a tento označit za nemorální. Za to sice asi moc peněz nedostane, ale na druhou stranu takový aplikovaný etik ví nejlépe ze všech, jak se po smrti dostat do nebíčka, neboť přesně rozezná, co je správné a co nikoliv.

6. Husitská teologie

Absolventi tohoto oboru pochopí souvislosti současného teologické myšlení s katolickou a evangelickou teologií.

Tak úplně nemáme představu, co to znamená, ale zkusmo jsme projeli poptávky na pracovních portálech a nikdo si tam nežádá pracovníka, který chápe souvislosti současného teologického myšlení s katolickou a evangelickou teologií.

7. Ekologie

Bohulibý obor, který se snaží zachránit něco, co už zachránit nejde. Absolventi přesně vědí, co je potřeba zachránit a jak to udělat. Bohužel však jejich názory nikoho nezajímají, takže se řada z nich musí uchylovat k ekoterorismu a extrémismu.

Vystudované ekology můžeme dnes nalézt přivázané řetězy na stromech určených ke kácení a nebo na oceánech, kde na svých bárkách hrdinně třímají transparenty s nápisy typu: „zastavte těžbu ropy“.

Ekologové ke svému životu peníze nepotřebují, protože fungují na bázi fotosyntézy, tedy nemusí pracovat a mohou zachraňovat planetu.

8. Latina

Co s takovými absolventy? Většina z nich končí jako skladníci ve šroubárně, kde si o pauzách čtou Vergilia v originále.

A ZDE máte 8 důvodů, proč se na celou vysokou školu vykašlat. Minimálně na rok.


Komentáře