fb pixel 8 zajímavostí o životě legendárního vynálezce Nikoly Tesly – G.cz
Vyhledávání

8 zajímavostí o životě legendárního vynálezce Nikoly Tesly

Zdroj: nationalgeographic.com

Jeden z největších vizionářů a vynálezců své doby Nikola Tesla se narodil 10. července 1856 v chorvatském Smiljanu. Na rozdíl od Thomase A. Edisona, který byl rovněž schopný vynálezce, však neměl podnikatelské schopnosti a nedokázal monetizovat své projekty, proto na svých experimentech a vynálezech nikdy nezbohatl. Nebýt Tesly, možná bychom nikdy nepoznali televizi, mobilní telefon nebo wifi. Zde je 8 zajímavostí o člověku, kterému se podařilo změnit svět technologií.

Martin Miko
Martin Miko 6.3.2018, 16:49

1) Tesla byl psychicky nevyrovnaným člověkem

Nejen samotný Tesla, ale i zbytek jeho rodiny trpěl duševními chorobami. Jeho otec trpěl schizofrenií a samomluvou, což obvykle vrcholilo zuřivými hádkami s hned několika imaginárními postavy, které slyšel ve své hlavě. Teslův bratr pro změnu trpěl halucinacemi, které po jeho smrti začaly sužovat i samotného Teslu. Jednou z jeho halucinací byl údajně i návrh motoru střídavého proudu, který se mu zjevil v jedné z nedobrovolných vizí.

2) Věřil, že pití whisky mu prodlouží život

Tesla věřil, že každodenní pití whisky ho udrží naživu do věku 150 let. Nevnímal totiž whisky jako alkohol, ale byl přesvědčen, že se jedná o elixír dlouhověkosti. Ačkoliv nebyl vyloženě alkoholik, tak po příjezdu do USA nesl těžce prohibici, která byla v té době v zámoří zavedena. Prohlásil, že zákon o prohibici mu zkrátí život na pouhých 130 let, za což proklínal americkou vládu. Ve finále se dožil poměrně vysokého věku téměř 87 let, což sice není, kolik plánoval, ale přesto možná na jeho teorii s whisky něco bude.

3) Autor více než 100 patentů ke svým vynálezům

Ačkoliv byl Tesla věčně ve sporu s vynálezci jako Edison nebo Marconi, přesto se mu podařilo zařadit mezi své patenty například asynchronní motor (elektromotor), který pracoval na střídavý proud. Mezi další vynálezy patřil například vysokofrekvenční transformátor, se kterým měl v plánu dálkový přenos elektřiny. Rovněž se řadí mezi objevitele bezdrátové komunikace, kam řadíme kromě mobilního signálu GPS i wi-fi nebo televizní signál. Kolem Teslových vynálezů koluje spoustu konspiračních teorií, které hovoří o utajovaných vynálezech, které mu vzala americká vláda. Jestli mu ale někdo nápady reálně kradl, pak to byl spíše Edison, který často s okopírovaným a jen drobně pozměněným Teslovým vynálezem dokázal na rozdíl od Tesly prorazit a vydělat na něm.

4) Ke konci života se stal vegetariánem

Ke sklonku života se Tesla rozhodl, že se stane vegetariánem. Byl přesvědčen, že jíst maso je nehospodárné, obzvláště v dobách hospodářské krize. Navíc se domníval, že rostlinná strava může člověku zvýšit fyzický i duševní výkon. Proto fungoval tak, že konzumoval primárně pouze chléb, med, zeleninové šťávy a mléko. A samozřejmě whisky, protože ta pravidla vegetariánství splňuje.

5) Největšího uznání se mu dostalo až po smrti

Tesla má po celém světě hned několik pomníků, které uctívají jeho osobu. Několik z nich se nachází v rodném Srbsku a v USA, kde prožil značnou část svého života. V Bělehradě je podle něj dokonce pojmenováno mezinárodní letiště. V roce 1960 vzniklo označení jednotky magnetické indukce, které bylo pojmenováno Tesla. Dokonce se podle něj jmenuje i jeden kráter na odvrácené straně Měsíce a planetka nazývaná 2244 Tesla. Pochlubit se může i tím, že ho ve filmu ztvárnil neméně legendární hudebník David Bowie.

6) Velký oblíbenec Československa

Vzhledem k tomu, že Tesla studoval na Karlově univerzitě, byl mu zde v roce 1936 udělen titul doktora technických věd. Posléze po něm byla pojmenována i ulice v Dejvicích. O rok později mu na oslavě 81. narozenin v New Yorku předal český velvyslanec cenu Řád Bílého lva 1. třídy. V roce 1959 byla dokonce vydána poštovní známka v celkovém nákladu 470 000 kusů. Po Teslovi byla pojmenována největší československá továrna na elektroniku, kteréžto pocty se mu nedostalo ani v rodném Srbsku. Kromě Čechoslováků mu poctu vzdal i podnikatel Elon Musk, který jeho jméno propůjčil sportovním elektromobilům.

7) Věřil, že spánek je ztráta času

Podobně jako Thomas A. Edison věřil, že pracovat je mnohem důležitější, než odpočívat, proto údajně spal jen kolem dvou hodin denně. Dokázal pracovat dokonce až tři dny v kuse bez spánku. To si ale pochopitelně vybralo svou daň a z důvodu nespavosti Tesla často ve své laboratoři kolaboval. Namísto odpočinku byl nicméně spolupracovníky probrán z bezvědomí a většinou se rovnou opět pustil do práce.

8) Tesla se vyhýbal sňatku i sexu

Tesla považoval svou cudnost za zdroj geniality. Veškerý svůj čas totiž podmanil vědě a nechtěl být rozptylován svatebními povinnostmi. Tvrdil, že ženy zabírají v životě muže až příliš mnoho času a pozornosti. Ač byl poměrně přitažlivý a prý byl i dobrým společníkem, jakékoliv nabídky žen k byť jen nezávaznému kontaktu rezolutně odmítal. Nezanechal tak po sobě žádné děti a zemřel na pokraji chudoby a téměř zapomenutý. Jeho mrtvé tělo bylo nalezeno na hotelovém pokoji v New Yorku.

A zde je 7 obdivuhodných vynálezů Thomase Alvy Edisona.

Podobné články

Doporučujeme

Další články