fb pixel To vám byl slavný den, kdy Thomas Alva Edison ukázal světu žárovku, která vydržela svítit déle než pár hodin – G.cz
Vyhledávání

To vám byl slavný den, kdy Thomas Alva Edison ukázal světu žárovku, která vydržela svítit déle než pár hodin

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Právě dnešní den se zapsal do historie jako den, kdy se rozsvítila elektrická žárovka, a to na téměř 50 hodin. Tato zásluha se připisuje geniálnímu vynálezci Thomasi Alvovi Edisonovi, který si žárovku nechal patentovat a vstoupil tak do světových dějin navždy jako muž, který rozsvítil svět. Dodnes je považovaný za jednoho z nejproduktivnějších vynálezců své doby. Za svůj život si připsal přes 1 000 patentů. Své schopnosti dokázal i velmi dobře prodat a je tak považovaný také za velmi schopného podnikatele. Na to, že do školy chodil jen čtvrt roku a dál se sebevzdělával, je to velmi úctyhodný výkon a kariéra.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 21.10.2019, 12:21

V dětství by do tohoto neduživého chlapce nikdo neřekl, že pohne vědeckotechnickým pokrokem a že právě Thomas Alva Edison, kterého jeho učitelé v dětství považovali za nevzdělatelného, vstoupí do učebnic. Přesto, že se mu ve škole nedařilo, dokázaly jeho zájem vzbudit přírodní vědy, kterým se jako samouk začal intenzivně věnovat. Než se stal respektovaným vynálezcem a podnikatelem vystřídal celou řadu zaměstnání. Začínal jako roznašeč novin, již v patnácti letech založil vlastní týdeník Grand Trunk Herald. Právě tehdy se u něj asi poprvé projevil jeho podnikatelský talent. Poté, co si ale díky své neopatrnosti přivodil vážný úraz a přišel téměř o sluch, nedokázal týdeník udržet a zažil tak jeden ze svých prvních neúspěchů. Nezlomilo ho to, naopak. Začal se intenzivně věnovat studiu fyziky, nastoupil v Bostonu jako telegrafista a v jednadvaceti si nechává patentovat svůj první vynález - elektrický sčítač hlasů v parlamentu. A to je skutečně jen start jeho závratné kariéry. Následují další patenty jako například fonograf, uhlíkový mikrofon nebo nový typ dynama. A nesmíme samozřejmě zapomenout na žárovku.

Budiž světlo

Na vývoji funkční žárovky pracovalo před Edisonem již několik vědců. Žárovka se sice rozsvítila, ale ne na dlouho. Byl to právě Edison, který do vývoje investoval statisíce dolarů. Než došel ke kýženému výsledku provedl více než 1 600 pokusů. A nedal se odradit. I to jasně demonstruje jeho povahu, životní postoj a také obrovskou pracovitost. Sám říkal, že lidská genialita je 1% a 99% představuje pot. Thomas Alva Edison o všech svých neúspěšných pokusech a experimentech mluví takto: „Není pravda, že bych selhal 10 000 krát. Prostě jsem nalezl 10 000 způsobů, které nefungují..“ Nakonec byla jeho snaha korunovaná vítězstvím a 21. 10. 1879 světlo světa rozzářila žárovka, která vydržela svítit bezmála 50 hodin. Právě tímto dnem byl odstartovaný její obrovský rozvoj. Už rok po tomto zásadním objevu byla životnost žárovek mnohonásobně vyšší - více než 1 200 hodin. Původní Edisonovy žárovky měly uhlíkové vlákno, což byl zuhelnatělý bambus. Dnes se obvykle využívá wolfram, protože mnohem lépe odolává vysokým teplotám.

Edison ve svých vynálezech, z nichž si nechal celou řadu patentovat, pokračoval. A lidstvo mu určitě vděčí za mnohé. Tvrzení, že o byl právě on, který rozsvítil svět, se dá určitě považovat za pravdivé. A co dalšího ještě tento kdysi neduživý chlapec vynalezl a objevil můžete vidět v galerii.

S vynálezy vstoupili do dějin i Čěši. Podívejte se, které české vynálezy zahýbaly světem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články