7 obdivuhodných vynálezů Thomase Alvy Edisona, které změnily svět

Obrázek uživatele Martin Miko
01.08.2018, 08:00

Od roznašeče novin k jednomu z nejproduktivnějších vynálezců své doby – tak by se dala popsat životní cesta amerického vizionáře a podnikatele Thomase A. Edisona. Ačkoliv navštěvoval školu pouze čtvrt roku, dokázal díky sebevzdělávání a podnikatelskému duchu několikrát ohromit celý svět svými přelomovými objevy. Za svůj život získal přes 1000 patentů. Edisonův mozek byl dle jedné studie ohodnocen na 15 miliard dolarů! Zde je 7 důležitějších vynálezů a patentů, které se zrodily v hlavě Edisona a zároveň posunuly lidstvo kupředu.

Předtím, než se stal vynálezcem, vystřídal mnoho povolání. Své první zaměstnání získal, když mu bylo 12 let, když pracoval jako roznašeč novin. Ve 14 letech se začal věnovat novinařině a poté pracoval jako telegrafní úředník. Kromě své pracovitosti byl známý pro svou touhu se neustále učit novým věcem. Jako samouk studoval mechaniku, matematiku a fyziku.

Edison tvrdil, že spánek je ztráta času. Prý spal pouze 4 až 5 hodin denně.

Zde je 7 vynálezů, které vznikly v hlavě jednoho z největších géniů všech dob.

1) Fonograf

Cílem fonografu bylo zaznamenat a poté přehrát zvukovou stopu. Předchůdcem fonografu byl phonautograph od Léona Scotta. V roce 1877 byl fonograf vynalezen Edisonem a o rok později patentován. Nezávisle na fonografu vznikl v roce 1888 první gramofon, který fonograf nahradil.

V Čechách byl fonograf poprvé použit k nahrání hlasů českých herců a zpěváků ve fotoateliéru Jana Tomáše patrně v roce 1891.

2) Žárovka

Ačkoliv Edison nebyl první, koho napadlo vynalézt žárovku, přesto se mu podařilo ji technologicky zdokonalit a posléze patentovat ve Velké Británii. Rok 1879 byl plný pokusů o to, aby žárovka svítila co nejdéle a nejefektivněji. 21. října 1879 se mu podařilo žárovku rozsvítit na několik desítek hodin. Žárovky o rok později svítily už přes 1200 hodin.

3) Cyklostyl

Jednalo se o předchůdce tiskárny a sloužil k rozmnožování písemností, který si Edison nechal patentovat v roce 1877. Používal se v době, kdy kopírovací stroje nebyly dostupné z finančních a technologických důvodů. Fungoval na principu blány, skrz kterou byla protlačována fialová barva.

4) Sčítač hlasů

Jednalo se o první Edisonův vynález, který si nechal patentovat, a to v roce 1869. Princip sčítače hlasů ho napadl pro účely sněmovny ve Washingtonu. Pro hlas stačilo otočit knoflíkem a vše bylo zaznamenáno. Bohužel se mu ho nepodařilo prosadit u posudkové komise a tak se raději začal věnovat komerčním vynálezům, o které bylo zájem na trhu.

5) Elektrocentrála

Elektrocentrála neboli elektrický generátor se spalovacím motorem vynalezl v roce 1882. Princip je prostý. Spalovací motor poháněný naftou či benzínem pohání dynamo či alternátor, který vyrábí elektrickou energii v místech, kde není k dispozici elektrická síť.

6) Tavná pojistka

Jedná se o elektrický přístroj, který chrání elektrická zařízení, vedení a součástky od poškození nadměrnou dávkou elektrického proudu. Tavnou pojistku si nechal Edison patentovat v roce 1882. Uvědomil si totiž, že průchodem elektrického proudu se vodiče zahřívají a může tak docházet k požáru. Proto vytvořil slabý drát v keramickém pouzdře, který se při proudění většího množství proudu přetavil.

7) Dynamo

Elektrický přístroj, který dokázal přeměnit mechanickou energii z hnacího stroje na elektřinu ve formě stejnosměrného proudu, vytvořil Edison v roce 1882. Vynález dynama navázal na historicky první elektrárnu, která fungovala na stejném principu. Dynamo využíváme běžně i dnes v podobě zdroje energie baterie pro jízdní kolo.

A zde najdete 6 českých vynálezů, které změnily svět.


Komentáře

Doporučeno pro vás