fb pixel 8 slavných atentátů, které významně zasáhly do vývoje historie – G.cz
Vyhledávání

8 slavných atentátů, které významně zasáhly do vývoje historie

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Dnes si připomínáme jedno smutné výročí. Je to přesně 60 let, co byl v americkém městě Dallas zavražděn prezident Kennedy. Chladnokrevný atentát, provedený 22. listopadu 1963, neukončil pouze život slavného politika, znamenal velký zásah do dalšího chodu dějin. A v historii nebyl zdaleka jediným, který měl takový dopad.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 21.11.2023, 23:30

Jedna smrt změní svět

Historie může být významně ovlivněna jediným stiskem spouště. Tak málo stačí. Jedna smrt může způsobit doslova katastrofu. Zavraždění lidé, které vám připomeneme, byli symbolem své doby, ikonou, k níž zhlíželo mnoho lidí, celé národy. A co se stane, když tento symbol náhle zemře násilnou smrtí? Může se strhnout řetězová reakce a vše, co do té doby fungovalo, byť možná jen na oko, se najednou zbortí jako domeček z karet. Prostě a jednoduše – svět se změní a nic už není jako dříve.

1. JFK

Vražda Johna F. Kennedyho se řadí mezi nejslavnější atentáty minulého století a nejspíše mezi nejslavnější atentáty všech dob. Svět doslova šokoval a pramálo lidí věřilo tomu, že se mohlo jednat o dílo jednoho osamělého blázna.

Ale vyšetřování ukázalo, že scénář, ve kterém je Lee Harvey Oswald jediným střelcem, je pravdivý. Je to uvedeno hned v pěti zprávách o atentátu. Nikdo se už nejspíše nikdy nedobere důvodů, proč Oswald vystřelil na oblíbeného prezidenta Spojených států. Vypálil třikrát, jednou minul, dvakrát zasáhl, z toho jednou fatálně.

Konspirační teorie, obviňující kdekoho ze spiknutí, se objevily dříve, než tělo zavražděného stačilo vychladnout. Zkoumaly se úhly letících smrtonosných projektilů, ozvěna výstřelů a spousta dalšího. Veřejnost byla přesvědčena, že muselo existovat více střelců. Panovalo také podezření, že za nitky tahal někdo hodně vysoko. Byly různé scénáře, podle jednoho za vším stálo CIA, podle dalšího Fidel Castro nebo Sovětský svaz.

Možná by světlo do případu vnesl Oswald, ale ten to nestihl. Pouhé dva dny po atentátu jej zastřelil majitel nočního klubu Jack Ruby. Oswald zemřel ve stejné nemocnici, kde byl za mrtvého prohlášen JKF a pravda o atentátu odešla na věčnost spolu s ním. Smrt JFK a následné konspirační teorie výrazně ochladily mezinárodní vztahy.

2. Julius Caesar

Caesar a Kennedy toho mají hodně společného. Oba byli charismatickými vůdci, jejichž politická kariéra skončila tragicky dříve, než stačili uskutečnit vše, co si předsevzali.

Caesar byl už od útlého věku velmi ambiciózní a dělal vše, aby si našel uplatnění v římském politickém systému. Nebránil se úplatkům, válkám ani politice a nakonec se stal doživotním diktátorem. V dějinách římské republiky byl nejmocnějším mužem ze všech, čímž se mnoha senátorům znelíbil a kuli proti Caesarovi pikle. Nakonec jej zavraždili. Mezi spiklenci byl i Caesarův blízký přítel, Brutus.

Vražda byla naplánována na 15. března (roku 44 před n. l.), tzv. den březnových Id. Caesar měl utržit celkem 23 ran, z toho dvě smrtelné. Jestliže si spiklenci mysleli, že vraždou diktátora Caesara zachraňují republiku, šeredně se mýlili. V Římě se rozpoutala občanská válka, která si vyžádala mnoho obětí. Nejprve byli zdoláni Caesarovi vrazi, pak se svedl boj o moc, který vyvrcholil změnou republiky v monarchii.

3. Martin Luther King Jr.

Americký baptistický kazatel Martin Luther King Jr. bojoval za občanská práva Afroameričanů. Když bylo Kingovi 25 let, vedl bojkot autobusové dopravy v Montgomery. Jeho projevy na veřejnosti se těšily velké pozornosti. V roce 1964 se stal nejmladším držitelem Nobelovy ceny míru, kterou získal za snahy o ukončení rasové segregace a diskriminace.

Jeho život náhle skončil 4. dubna 1968, když byl v motelu Lorraine v Memphisu ve státě Tennessee zastřelen. Stál zrovna na balkoně, když jej zasáhla do pravé tváře kulka, na následky zranění zemřel. Za vraždu byl později zatčen a odsouzen James Earl Ray. Objevily se konspirační teorie, že nejednal z vlastní vůle, chyběl mu motiv, měl být najat záhadným mužem, kterého potkal v Kanadě. Po Kingově smrti vypukly v desítkách amerických měst nepokoje.

4. Abraham Lincoln

Abraham Lincoln měl víc nepřátel než jakýkoliv jiný politik. Svou kampaň na prezidenta Spojených států vedl v duchu hesla, že je třeba ukončit otroctví. Tím výrazně popudil jižní státy, které po jeho zvolení začaly od Unie odstupovat. Občanská válka byla nevyhnutelná a Lincoln byl obviňován z jejího rozpoutání.

Občanská válka skončila téměř ve stejné době, kdy vyhasl jeho život. Abraham Lincoln byl postřelen 14. dubna 1865 během divadelního představení ve Fordově divadle ve Washingtonu, atentátníkem byl herec John Wilkes Booth. Den nato svým zraněním podlehl. Původně bylo plánováno zabít i další členy americké vlády, ale z toho sešlo.

5. Louis Mountbatten

Hrabě Louis Mountbatten bojoval v obou světových válkách a v roce 1947 byl posledním indickým místokrálem. Tento britský šlechtic se stal roku 1979 obětí atentátu. V té době si už užíval důchodu a relaxoval na svém letním sídle v Irsku. V 70. letech minulého století bylo násilí v Irsku těžko kontrolovatelné. Boj mezi irskými nacionalisty a britskými okupanty byl hodně krvavý. IRA na sebe chtěla upoutat pozornost a právě penzionovaný hrabě Mountbatten byl perfektním cílem.

Bomba, která byla ukryta na jeho jachtě, explodovala, když byl několik set metrů od pobřeží. Rybáři se snažili Mountbattena zachránit, ale ten zemřel dříve, než jej dovlekli na pobřeží. Atentát hodně pobouřil Velkou Británii a Severní Irsko se stalo prakticky válečnou zónou.

6. František Ferdinand

„Tak nám zabili Ferdinanda...,“ začíná nejenom Švejk, ale v podstatě také první světová válka. Atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda rozpoutal opravdové peklo, které způsobilo zemětřesení na mapě světa a smrt 30 milionů lidí.

Následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a jeho manželku Žofii Chotkovou zavraždil srbský nacionalista Gavrilo Princip 28. června 1914 v Sarajevu. Národ atentátníka byl od roku 1908 součástí Rakouska-Uherska a když následník trůnu projížděl Sarajevem, měl příležitost k odplatě.

7. Isoroku Yamamoto

Isoroku Yamamoto vedl japonský útok na Pearl Harbor, pod jeho velením bylo zničeno přes 180 amerických letadel. Překvapivý útok měl být jedinou možností, jak může Japonsko porazit Spojené státy ve druhé světové válce. Pak následovala americká odveta. Prezident Franklin D. Roosevelt zavelel: „Dostaňte Yamamota!“.

Američané dešifrovali depeše s itinerářem jeho cesty a rozhodli se využít příležitosti a překvapit jej v oblasti Šalamounových ostrovů, kam mířil Yamamoto na inspekci. Nakonec se jim podařilo sestřelit jeho letoun a Yamamoto v jeho troskách zahynul. Smrt Yamamota Japonce výrazně oslabila, byl totiž zdatný stratég a jeho nástupci si nevěděli s vedením války tak dobře rady jako on.

8. Yitzhak Rabin

Yitzhak Rabin byl pátý izraelský premiér a velký bojovník za mír. Usiloval o mír mezi znesvářenými Izraelci a Palestinci, což může být pěkně nebezpečné. Jeho myšlenky učinily nepříčetnými několik radikálních sionistů. Jeho vrah se domníval, že Rabin se vzdal biblického dědictví Izraele a rozhodl se zakročit.

Večer 4. listopadu 1995 se konala na náměstí v Tel Avivu velká demonstrace nazvaná „Ano míru, ne násilí“, kterou svolal Rabin. Na toho si zde počkal Yigal Amir, který jej třikrát střelil. Rabin zemřel na operačním sále v nedaleké nemocnici.

A zde si můžete přečíst o tom, zda osnovala vraždu Kennedyho CIA, sovětská garnitura, či Fidel.

Podobné články

Doporučujeme

Další články