8 rad, jak nepropadnout stresu z práce – G.cz
Vyhledávání

8 rad, jak nepropadnout stresu z práce

„Nikdy nic není tak chaotické, jak to ze začátku působí. Nic nestojí za vaše zdraví. Nic nestojí za strach a stres.“ Steve Maraboli, motivační řečník.

Markéta Lukášková
Markéta Lukášková 17.4.2014, 20:08

1. Vyberte si

Práce neovládá vás, vy ovládáte práci. Nenechte se semlít a nenechte svoji mysl v přesvědčení, že vám nezbývá nic jiného než dělat otroka nebo práci, kterou nechcete. Je to jen ve vašich rukách.  

2. Vytvořte si priority

Na začátku dne si napište seznam věcí, které je třeba ten den udělat. Zahrňte do něj i ty nejmenší detaily. Poté se rozhodněte, co je třeba udělat jako první a postupujte podle toho, co je nejdůležitější k tomu méně důležitému. Nenechte se vyhodit z konceptu náhlými úkoly a nechte si je na později. Vyhněte se dělání více věcí najednou.  

3. Naučte se říkat ne

Pokud budete donekonečna přijímat další a další úkoly, dělat něco za kolegy a podobně, ze začarovaného kruhu se nikdy nedostanete a bude na vás vyvíjen větší a větší tlak.  Při odmítání úkolu se nesmíte cítit provinile. Vysvětlete jasně, že máte jiný úkol, který zabere hodně času. Více o tom, jak říkat ne, najdete zde.  

4. Nastavte si hranice

Určete si jasně, kdy pro vás práce končí a vyhýbejte se častým přesčasům. Vždy si najděte čas na oběd a snažte se nejíst u počítače. Čím později ve dne pracujete, tím se snižuje efektivita vaší práce, nedržíte pozornost a práce nestojí za nic. Je to zbytečné a škodíte akorát sami sobě.  

5. Mluvte o problému

Najděte si člověka, kterému se můžete svěřit a hledejte řešení problému, který máte.  

6. Vyrovnejte se s úzkostí

Lidé před pracovními prezentacemi trpí nervozitou a úzkostí. Podle výzkumu jim ale překvapivě více pomáhá ne se snažit uklidnit, ale prostě přijmout nervozitu jako fakt a ono negativní vzrušení se snažit přetvořit v pozitivní vzrušení. Nebojujte proti nervozitě, využijte ji ve svůj prospěch.  

7. Cvičte

Cvičení je nejlepším způsob, jak uvolnit stres a napětí. Endorfin a dopamin uvolňující se v mozku při sportu jsou zázračné hormony, které vám navodí pocit štěstí a uspokojení. Pokud máte drsný pracovní zápřah, vyvažte ho sportem.  

8. Berte si dovolenou

Podle průzkumu je až 60 procent dní v práci každého Evropana promarněných proto, že si lidé včas neberou dovolenou, aby se uvolnili. Odpočinek je potřeba, ne, bez vás ta práce nespadne.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články