7 rad, jak se v životě naučit říkat NE – G.cz
Vyhledávání

7 rad, jak se v životě naučit říkat NE

Spoustě lidí dělá problém říkat ne. Mají pocit, že tím někoho zklamou nebo naštvou. Říkají tak raději ano i na věci, které nemohou splnit nebo dodržet, jen aby nenastala nějaká konfliktní situace. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven?

Gement
Gement 19.9.2016, 08:00

Je třeba si uvědomit jednu zásadní věc. A to, čemu ve skutečnosti říkáme ne, když na něco řekneme ano. Pokud řekneme ano práci, kterou nemáme rádi, říkáme ne našim snům. Pokud řekneme ano vztahu, který nemá perspektivu, říkáme ne potenciální životní lásce. Pokud řekneme ano práci přesčas, říkáme ne našemu společenskému životu. A tahle skrytá ne jsou mnohem horší než ta vyřčená nahlas.

1. Mějte jasno v tom, co chcete

Jakmile víte, čeho chcete dosáhnout v osobním nebo pracovním životě, máte před sebou jasnou cestu (a je jedno, jestli se vám povede ji naplnit, nebo ne) a tím pádem víte, co k tomu v žádném případě nepotřebujete. Je třeba říct ne všemu, co v té cestě stojí nebo by vás na ní mohlo brzdit.

Dawson_says_no_gif

2. Znejte dopad toho, když řeknete ano

Všichni často říkáme věcem a lidem ano, protože v tu chvíli je prostě jednodušší to odsouhlasit a pak se to „nějak udělá". Jenže ono se to většinou neudělá a dostanete se do situace, kdy prostě nemůžete splnit všechno, co jste naslibovali a to je pro všechny včetně vás ve finále mnohem horší, než na začátku říct jasně ne a mít čistou hlavu. Proto na každý dotaz a požadavek neříkejte ano a dobře si rozmyslete odpověď a zda je ve vašich silách to uskutečnit.

giphy

3. Uvědomte si, že říkat ne je v pořádku

Oprostěte se od představy, že jste jediný člověk na světě, který si troufne říkat ne. Dělají to všichni a je to naprosto v pořádku. Nemyslete na to, co tím provedete všem okolo, myslete primárně na to, co tím provedete sobě. Protože váš život žijete vy a ne všichni okolo.

PR6

4. Použijte k tomu správné médium

Ne každý má koule na to někoho/něco odmítnout při konverzaci z očí do očí. Pokud se cítíte provinile nebo špatně, vyjádřete svůj nesouhlas smskou, mailem, telefonátem, prostě jakkoliv jinak. Ne, nebudete za sraba. Za sraba jste, když všechno odkývete bez známky odporu.

Haha_no

5. Vyjádřete se jasně a jednoduše

Nemáte absolutně důvod nebo potřebu někomu sáhodlouze vysvětlovat, proč říkáte ne. Prostě nechcete. Pokud vás někdo k něčemu přemlouvá a opakovaně se ptá, proč ne, buď takovou konverzaci utněte nebo zopakujte, že to tak necítíte. Tečka.

tumblr_inline_mki6xcsnsn1qz4rgp

6. Respektujte druhou stranu

Když říkáte ne, neznamená to, že někoho musíte automaticky poslat někam. Buďte asertivní a dejte v odpovědi najevo, že si druhé strany vážíte.

tumblr_inline_n1kvmxvb1l1ruupjd

7. Nebuďte tak snadno dostupní

Pokud jste v situaci, kdy jste dříve všem říkali ano a každý má pocit, že vás může kdykoliv o cokoliv požádat, je to špatně. Pak se vám na hromadu kupí žádosti a prosby a vy ani nestačíte správně rozumně s rozmyslem reagovat. Buďte proto méně dostupní všem okolo, sdělte jim občas, že nemáte čas a neodpovídejte na všechno hned. Lidé si pak budou vašeho času více vážit.

url-20

A TADY máte 7 příznaků toho, že je s vámi fakt nuda.

Podobné články

Doporučujeme

Další články