8 důvodů, proč byste se měli vybodnout na vysokou a vzít si rok volna – G.cz
Vyhledávání

8 důvodů, proč byste se měli vybodnout na vysokou a vzít si rok volna

Zhruba tento měsíc končí možnost si podat přihlášky na vysokou. Jestli pořád nevíte, co studovat, tak to je nejspíš jeden z mnoha důvodů, proč byste tomu měli po maturitě dát na rok pauzu.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 9.2.2015, 13:00

Proč se vzdát možnosti nastoupit do nového školního roku 2015/16? Pár důvodů bychom čerstvým maturantům, pro které je tenhle článek primárně určen, mohli rovnou předložit. Jsou to:

- Např. samotná maturita. Je to šílený nápor na nervy a k tomu se ještě připravovat na vysokou stojí hodně sil.

- Kvůli lajdácké přípravě se může stát, že se nedostanete na svůj vysněný obor. A to je opruz.

- Ještě větší průšvih je fakt, že pořád nevíte, co studovat. Strávit zbytečně rok na škole, kterou ani doopravdy nechcete studovat? To není zrovna výhra. Navíc by to pro vás byla významná ztráta jednoho roku k vystudování bakaláře na oboru, o který byste mohli skutečně stát.

- Zjistíte, jestli OPRAVDU chcete dál studovat. Nemůžete něco dělat jen v popudu např. svých rodičů. Kvůli nim vysokou nestudujete, kvůli nim jste pouze maturovali (protože kdybyste maturitu nezvládli, neváhali by pod svou střechou spáchat vraždu - tak jo, trochu kecám, ale učinili by vám ze života peklo).

- Vymaníte se aspoň na rok z toho školního pekla, ve kterém jste už zhruba třináct let. TŘINÁCT-LET. Pauza na jeden rok by nikoho nezabila, ne?

Takže je jasné, co tím chceme říct. Pokud stále nevíte, kam chcete směřovat, dejte si rok volna. Může se vám v lecčem hodit.

1. Můžete jít pracovat a našetřit si hromadu peněz.

2. Můžete jet pracovat do zahraničí, našetřit si hromadu peněz, ale také si zdokonalit jazyk. Výuka na střední škole je příšerně vykastrovaná, pobytu v zahraničí se ani jedna hodina strávená ve společnosti vaší angličtinářky prostě nevyrovná.

3. Cestujte. Osvoboďte se z pohodlného kačáku, který máte u rodičů. Zažijte své vlastní dobrodružství.

4. Máte rok na to se zbavit vzpomínek na ty zatracené mrchy ze střední školy a poznat krásné přátelství, které vydrží do té doby, dokud ten druhý z vás bude mít chuť ještě psát maily a posílat pohledy. I tak zůstanou skvělé vzpomínky.

5. Můžete zahájit drtinou přípravu na váš vysněný obor. Příští rok u přímaček budete jako odjištěný kulomet, nic vás nezastaví.

6. Sami si všechno ujasníte. V průběhu svých cest nebo práce zjistíte, jestli je vysoká škola opravdu dobrá volba nebo zbytečně prodřené tři roky. Vážně ji potřebujete? Chcete dál pracovat, cestovat? Nebo vám školní dril chybí jako rybě voda? Pokud stoprocentně víte, čemu se chcete v budoucnu věnovat a zda-li vám k tomu pomůže diplom z vysoké, víte co dělat.

7. Pokud vás zrovna nezajímají peníze, protože rodiče přislíbili teplé hnízdo, můžete se nabídnout různým nadačním organizacím jako dobrovolník. Každá práce nese zkušenosti a i to vám může pomoci odhalit obor, kterému se chcete věnovat.

8. Užijete si. Ať už nastoupíte na vysokou, či ne, rok cestování, práce, poznávání nových lidí vám přinese tolik zkušeností, které vám celé studium na vysoké nikdy nedá. Budete se k němu ve vzpomínkách vracet, budete šťastní a rádi, že jste to všechno podstoupili. Ten rok volna za to určitě stál.

O tom, co vás čeká v Třetím světě, se můžete dočíst zde.

A podle těchto příznaků poznáte lidi, kteří zcela propadli cestování.

Podobné články

Doporučujeme

Další články