fb pixel
Vyhledávání

8 důvodů, proč se nemusíme bát eboly

Média a zdravotníci zase vyvolávají paniku. Tentokrát nás straší mimořádně hnusnou věcí - ebolou. Takže se pojďme podívat, kde je pravda. A najdeme následující důvody, proč se na strach z eboly vykašlat.

Jarda Sauer
Jarda Sauer 30.8.2014, 13:02

1. Pár čísel

Pár čísel survivalbased.com Od roku 1976, kdy byla ebola objevena, se jí nakazilo přes 3800 lidí a 2300 z nich zemřelo (1500 z nich v letošním roce). Ano, je to zlé, ale dejme věcem perspektivu: obyčejná chřipka zabije každoročně jen v Česku okolo 2000 lidí a nikdo kvůli tomu nehysterčí.  

2. Čistota - půl zdraví

Čistota půl zdraví guardianlv.com Není náhodou, že ebola se v drtivé většině případů vyskytla a rozšířila v chudých afrických oblastech s mizernou hygienou a lékařským vybavením. Svědci a reportéři popisují, jak ženy dle tradice omývají těla zemřelých holýma rukama - a pak brzy umírají také. V mnoha případech k šíření nákazy paradoxně pomáhají i samy nemocnice: ukázalo se, že nemocniční personál špatně sterilizoval například injekční jehly a vir se díky tomu snadno přenášel na desítky pacientů.  

3. Novináři ebolu milují

novinar 24fpsverite.com Průběh eboly opravdu není ničím hezkým (klidně si zagooglujte, já sem úplně nechutné fotky dávat nechci). A novináři si kvůli tomu ebolu zamilovali, protože jim dává možnost užít si trochy bulvární dramatičnosti i v "obyčejném" zpravodajství.  "Tento tropický patogen dokáže lidi změnit na jen o málo víc než živoucí mrtvoly se zanedbatelnými duševními schopnostmi a motorickou kontrolou. Za pár dnů umírají. Virus napadá prakticky každou část tkání a v nejagresivnější infekci mění orgány i svaly na pudinku podobnou kaši, která prosakuje či vystřikuje z těla," napsali například 21. srpna na iDnes.cz. A těžko je vinit, protože takhle pojaté zprávy se rozhodně čtou i píšou milionkrát lépe než slátaniny o dění ve sněmovně.  

4. Je to byznys

Je to byznys ajc.com Přiznejme si to: farmaceutické firmy nemají zájem o chudé černochy, a tak všude čteme, že proti viru eboly není lék. Pokud by ale hrozilo sebemenší nebezpečí, že agresivní vir zaútočí i v západním světě, do pár dnů se objeví zkušební vakcína. Důkaz? Letos se v Africe nakazili i dva Američané, lékař Kent Brantly a misionářka Nancy Writebolová (která, jak vidíte, má ebolu i v příjmení). Za přísných bezpečnostních opatření je převezli do Států, podali jim experimentální sérum - a oba dva byli po pár dnech z nemocnice propuštěni.  

5. WHO přehání

who aol.com Světová zdravotnická organizace WHO určitě má své opodstatnění, ale zároveň ji mnozí kritizují za to, že svými předpověďmi pandemií jen nahrává farmaceutickým gigantům, kteří následně vydělávají obrovské peníze za prodej očkovacích látek. A když se podíváme do nedávné historie, není tak těžké se s touto kritikou ztotožnit: jen za poslední roky jsme se dozvěděli o několika adeptech na pandemii, která konečně vyhladí lidstvo, ale vždy šlo o planý poplach. Tzv. ptačí chřipka zabila asi 400 lidí. SARS (syndrom náhlého selhání dýchání) si v letech 2002 až 2004 vyžádal asi 800 obětí. Na prasečí chřipku zemřelo v roce 2009 více než 14 tisíc lidí. A všechno nasvědčuje tomu, že i hrozba eboly bude jen další nafouknutá bublina.  

6. Nakazit se dá práci

Nakazit se dá práci nyx.cz Překvapení! Ebola je méně nakažlivá než třeba spalničky. Laicky řečeno: když na vás někdo zachrchlá v autobuse, může vás nakazit třeba chřipkou nebo těmi spalničkami, ale ebolou ne, protože ta se nepřenáší vzduchem. Aby se na vás vir eboly mohl přenést, museli byste být v kontaktu s tělními tekutinami někoho nakaženého. Nebo třeba s matrací, do níž krvácel.  Nebo aspoň s nakaženými zvířaty.  

7. Tvoříme si protilátky

Tvoříme si protilátky rt.com Kromě Afriky se několik málo případů eboly objevilo na Filipínách a v USA . Vesměs šlo o lidi, kteří pracovali s infikovanými zvířaty. A jak už asi tušíte, nikdo z nich na ebolu nezemřel. Naopak - těla některých z těchto pacientů si k údivu lékařů sama vytvořila potřebné protilátky. Zkrátka to vypadá, že ebola sice je pěkná svině, ale člověk je svině ještě větší.  

8.  Nadějné vyhlídky

vyhlidky antikvariatustromu.cz I kdybyste měli extrémní smůlu, ebola si vás našla a nezbyl na vás experimentální lék, pořád nejste ztraceni. Úmrtnost na její jednotlivé kmeny se pohybuje mezi 50 a 90 procenty, takže si optimisticky můžete říkat, že máte deseti- až padesátiprocentní šanci na přežití. A to jde, ne? Rozhodně jde o vyšší šanci než že trefíte správné číslo v ruletě nebo že vyhrajete první cenu ve sportce. Spíš než ebola vás bude  v Česku ohrožovat jiná věc - 14 druhů hrozného zápachu!  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články