fb pixel
Vyhledávání

7 způsobů, jak zpomalit

Žijeme v příliš rychlé době – ale to už jistě cítíte sami. Naštěstí víme, jak dupnout na brzdu.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 2.1.2017, 13:50

Uzávěrky, mejly, termíny, remindery, složenky, esemesky… K tomu všemu jsme v médiích bombardováni krupobitím průšvihů a deštěm banalit. Výsledkem přílišné rychlosti je nejen povrchnost, ale i stres, žaludeční vředy, infarkty a vyhoření. A ještě něco mnohem horšího – ztráta sebe sama. Když člověk prohučí dnem jako torpédo, nemá čas klást si zásadní otázky: „Kdo vlastně jsem? Proč to všechno dělám? A chci to takhle dál?“

Jak naložit se životem nevymyslíte při hektické jízdě ranním metrem ani při těkání na Facebooku. Zpáteční cestu k sobě můžete najít jen díky zpomalení. Způsobů je nepočítaně a některé jsou tak banální, že o nich nemá smysl psát. Rýpat se v zahrádce, jít celý den zimním lesem, ležet ve vířivce… Možná vás ale nenapadlo vyzkoušet třeba:

1. Mobilní aplikace

Smartphone se je jedním z hlavních nástrojů patologického zrychlení našich životů. „Proč ho nevyužít jako protizbraň?“, řekla si celá řadu vývojářů aplikací pro iPhone i Android. Existují jich tisíce ne nejrůznějších principech. Tak třeba aplikace Pause vás zpomalí díky pohybu prstů na displeji, kterým se snažíte rozpálit obrázek lávové lampy.

Aplikace Buddhify obsahuje nahrávky hlasu, který vás provede základními meditačními technikami. Aplikace Mindfullness Bell vás v pravidelných intervalech zvukem gongu upozorňuje, že se máte několika nádechy a výdechy koncentrovat na “Tady a Teď”.

Více: Google Play, AppStore

2. “Chytré drogy”

Uvozovky jsou namístě, protože o drogy nejde. Žádná z těchto přírodních látek nezpůsobuje závislost a všechny jsou legálně k dostání buď v lékárně nebo v obchodech s potravními doplňky. Společné je jim to, že uklidňují mozek, snižují podrážděnost, navozují relaxaci, přinášejí psychickou pohodu a zlepšují kvalitu spánku.

Kromě některých aminokyselin (L–tryptofan) patří do skupiny „chytrých drog“ řada rostlin, po staletí využívaných tradiční asijskou medicínou. Třeba Tagara (Valeriana wallichii), Brahmi (Bacopa monnieri), “zlatý kořen” (Rhodiola rosea) nebo sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus). Nemusíte shánět sušené rostliny – ve formě kapslí je můžete koupit buď čisté, nebo ve směsích. Příkladem je třeba modin, obsahující extrakt z třezalky tečkované, L–tryptofan, DL-phenylalanin a různé vitamíny. Nevýhodou “chytrých drog” ale je velmi individuální účinnost. Musíte tedy hledat a zkoušet, co zabere právě na vás.

Více: www.galaxy.cz. Test tří přírodních životabudičů si můžete přečíst ZDE.

3. Pomalé cestování

Cestovní kanceláře v nás přeplněnými itineráři vytvářejí hlad vidět v co nejkratším čase co nejvíc. Příkladem jsou uspěchané eurovíkendy ve stylu „ráno Benátky, odpoledne Neapol a večer Řím“ (přeháním, ale jen trochu). Fenomén pomalého cestování míří opačným směrem. Kopíruje starší hnutí slow food, ale jde v něm o to samé: méně vjemů v delším čase znamená hlubší zážitek.

Na cestách zvolněte a nechte kvalitu zvítězit nad kvantitou. Nelétejte letadlem, ale jezděte vlakem nebo ideálně choďte pěšky. V cíli cesty zapomeňte na soupisy „must–see“ památek. Všímejte si míst, která byste normálně přezašli, protože se o nich v průvodcích nepíše. Obchůdku na rohu, kostelíku na perifierii, malého rybářského trhu.. Ale hlavně vyražte na delší dobu a užívejte si lenošení. Je tak na cestě vypadnete z každodennosti a budete mít čas složit si v hlavě chaotickou skládačku vlastního života.

Více se dočtete v knize Dana Kierana Líný cestovatel - Umění pomalého cestování (Jota 2013)

4. Mindfullness

Jak ke své škodě zjistila řada špičkových manažerů, špičkový výkon nelze dlouhodobě podávat bez špičkového odpočinku. Jenže jak se naučit „na povel“ nemyslet na práci, která naplno zaměstnává celou naši mysl? Jedním z řešení je mindfullness – původně buddhistická meditační technika, která byla zbavena náboženského obsahu. Dnes stále víc proniká do života západních lidí, kteří toho potřebují stihnout co nejvíc.

„Mindfulness je záměrné zacílení pozornosti do přítomném okamžiku, ale bez posuzování,“ shrnuje Jon Kabat-Zinn, americký lékař, který stál u jejího zrodu.
Takový stav bdělé všímavosti „Tady a Teď“ se dá naučit s pomocí jednoduchých dechových technik. Výsledné zpomalení zlepšuje psychické zdraví a umožňuje hlubší prožívání života.

Více: www.mbsr.cz, Jon Kabat-Zinn: Vědomí přítomnosti – Meditace bdělosti v každodenním životě (Votobia 1996).

5. Psychowalkman

V polovině 90. let se v Česku objevily přístroje audiovizuální stimulace (AVS), slangově označované jako psychowalkmany. Slibovaly změnu vědomí jediným zmáčknutím knoflíku. Považoval jsem je za marketingový podfuk, ale už deset let jeden používám pravidelně. Malá krabička jménem Laxman mne odstřihne od reality a umožní mi ponořit se hluboko do sebe. Navodí stav naprostého odpočinku, vypnutí, vytěsnění problémů a volně poletujícího vědomí.

Proč nás tak skvěle uklidní pomalý tanec plamenů ohně v krbu? Proč tak báječně usneme pod plechovou střechou, na kterou bubnuje déšť? Protože frekvence naší mozkové aktivity sleduje frekvenci světla nebo zvuků zvenčí, a po nějaké době se na ni přeladí. Psychowalkman dělá to samé, ale moderními prostředky. Pomalu blikající barevné diody v brýlích a pomalu pulzující zvuk ve sluchátkách mozku „vnutí“ pomalost. „Kdyby Buddha žil dnes, určitě by psychowalkmen používal,“ napsal terapeut a zenbuddhista Vlasta Marek.

Více se dozvíte na www.psychowalkman.cz.

6. Retreat

Už jste někdy měli zoufalou touhu všeho nechat, utéct někam daleko a zavřít se tam? Přesně takhle kdysi vznikly první kláštery a ášramy. Útočiště před rychlostí okolního světa se někdy označují obecným výrazem „retreat“ Na první pohled tam probíhá monotónní a nudný denní program, počínaje společným jídlem přes úklid, práci a modlitby. Na rozdíl od běžného života tam dostává člověk z vnějšího světa jen minimum vjemů. „Postupně se vám promění vnímání, ´zpomalí tese´ a najednou si začnete všímat si i zdánlivě obyčejných věcí, na které jste neměli doma čas. Jak zpívají ptáci, jak ráno voní čaj,“ říkají hudebníci Irena a Vojtěch Havlovi, kteří prožili několik měsíců v indickém ášramu jogína Mahéšváránandy.

Proč ale za odpočinkem a zpomalením utíkat někam daleko do Asie nebo vysoko do Himálaje? Úplně stejnou zkušenost nabízí i řada křesťanských klášterů včetně českých. Společných pár dnů nebo týdnů s mnichy a jeptiškami (často v absolutním mlčení) zastaví veverku v kleci, která vám běhala v hlavě.

Více: www.karmel.cz

7. Terapie tmou

Odečtěte od retreatu lidi a světlo a máte ještě mnohem efektivnější způsob zpomalení, který nabízí několik českých center duchovního rozvoje. I tady jde o léčivé odstřižení od přemíry informací, protože až 70 % vjemů o světě získáváme zrakem. Několikadenní pobyt v absolutní temnotě člověku umožní velmi hluboký ponor do vlastního nitra. „Ve tmě potká každý sám sebe,“ dočtete se v jednom ze svědectví účastníka. „Tma je plátno pro podvědomí, které na ni maluje důležité zážitky a situace, jež je potřeba hlouběji prozkoumat a přijmout...“

Více: lecba-tmou.cz, pobyt-ve-tme.cz

A TADY si přečtěte 11 zajímavostí o nejrychlejším autě světa.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články