fb pixel
Vyhledávání

7 triků, které z vás udělají světového hokejistu

Myslíte, že byste to na tom ledě taky ubruslili a umlátili? Podívejte se, jak trénuje světová špička a nechte se inspirovat při další návštěvě posilovny.

Václav Rybář
Václav Rybář 5.5.2015, 12:00

1. Silový trénink

V jiném našem článku se dočtete, že ke zlomení hokejové hole je potřeba vynaložit sílu rovnou jedné tuně. Ano, hokejista musí být rychlý, ale zároveň musí na ledě občas zafungovat jako zeď a při střelbě se musí spolehnout na sílu. Proto je posilovna základním kamenem tréninku mimo led. Zaměřte se na bench press s úzkým úchopem, posilování tricepsů, ale hlavně na trénink trénink zad a ramen. Hlavní nakládačku na ledě dostávají ty svaly, které pracují, když potřebujete rychle změnit pozici - prudce zastavit a vydat se opačným směrem. V tu chvíli se otáčíte a záda spolu s rameny dostanou obrovskou pecku. Cokoliv od pánve nahoru musí být schopné se s těmito rotacemi ve velkých rychlostech opakovaně vyrovnat. Zapomeňte na bicepsy, ty jsou potřeba až při střelbě. Na zbytek horní půlky těla je vynakládána mnohem větší zátěž.

2. Výbušnost

Na nohy samozřejmě nezapomínáme. Na trénink nohou bychom mohli vynaložit celý jeden článek, ale zkuste si jít zabruslit na hodinku sprintů od mantinelu k mantinelu, nebo třeba jen zaběhat (viz další bod) a rychle zjistíte, kde máte mezery. V posilovně hokejisté velmi často trénují výbušnost. Právě ony rozjezdy ze zastavení totiž spotřebují nikoliv fyzickou sílu (jako maximálka v autě), ale naopak výbušnost (akcelerace z nuly na stovku). Proto je vaším nejlepším kamarádem starý dobrý medicinbal z tělocviku. Házejte ho za sebe i před sebe, existuje celá řada cviků, která vám nejen zpevní břišní a zádové svaly, ale hlavně naučí tělo výbušnosti. To je při velkém objemu svalové hmoty potřeba, abyste nepřišli o rychlost. Na ledě i mimo něj.

3. Kardio

Výbušnost a výdrž je absolutní základ. Hokejista není maratonec. Ačkoliv je hra dlouhá, hokej je o častém střídání lajn, častých přerušeních a má "jen" tři dvacetiminutovky. Vaším cílem je okamžitě dostupná a rychlá síla - většinou totiž nemusíte přejíždět celý stadion a sprintovat na maximální rychlost. Ne, vám jde o ty krátké, ale maximálně rychlé výpady. Proto je důležitý intervalový trénink o vysoké intenzitě (tzv. HIIT). Chcete si to vyzkoušet nanečisto? Patnáct minut při vaší nedělní procházce vždy deset vteřin sprintujte maximální rychlostí, a pak zbylých padesát jděte vycházkovým tempem. Takhle to patnáctkrát zopakujte. Oproti skutečnému tréninku je to samozřejmě čajíček. Hokejista často trénuje cik-cak sprinty mezi kužely vzdálenými pět až deset metrů. Bez bruslí i s nimi. Cílem je absolutní rychlost i přesnost (je nutno se vždy kuželu dotknout alespoň konečky prstů).

4. Dieta

Trenér ve fitku vám řekne, že dieta je půl úspěchu, ale ten to s vámi samozřejmě myslí dobře. Ve skutečnosti je dieta tak 80 % a posilovna cca 20 %. Jinými slovy, pokud budete jíst to, co doposud, pak vám sice naskáče trochu svalové hmoty (v angličtině se tomu říká newbie gains - štěstí začátečníka), ale pod vaším tukem nebude vidět. Hokejoví hráči si samozřejmě při dvou trénincích denně mohou dovolit podstatně víc kalorií než diváci sledující jejich snažení doma na gauči, ale princip je stejný. Spousta proteinů (až dva gramy na kilogram váhy), zdravé tuky a hromada sacharidů, ovšem jen v bezprostředním okolí tréninku, kdy je tělo vysílené a potřebuje cukry, aby doplnilo energii.

5. Hydratace

Mluvíme samozřejmě o vodě, protože chlast nemá v tréninku místo. Jakmile zatížíte ledviny pár hodin před zápasem, krutě se vám to vymstí. Za trest vám totiž nebudou dodávat dostatek glukózy, což je přesně to palivo, které pro svůj výkon na ledě potřebujete. Jakmile totiž spotřebujete cukry ze svalů a zbytek těla je nebude mít z čeho vyrábět (např. z energy drinků, které hráči hladově chlemtají na střídačce), přepne na alternativní palivo. A tím jsou samozřejmě tukové zásoby. Ale abychom se vrátili k základu - vody musíte vypít tak čtyři litry denně. Pokud totiž budete baštit sacharidy, které na sebe váží vodu, bude při nedostatečné hydrataci vaše tělo vodu zadržovat a vy budete zbytečně oteklí. Více je v tomhle případě méně. Takže pijte.

6. Tuk

Chcete mít struhadlo na břiše a méně než 10 procent tuku? Tak v takovém případě na hokej zapomeňte. Při takhle nízkém procentu tuku byste totiž museli být chlap jako hora, aby vás na ledě nerozprášili během jediné minuty. A navíc riskujete, že jakmile vám dojdou zásoby cukrů, nebudete mít z čeho potřebnou energii dočerpat. Tukové zásoby jsou jako nádrž v autě. Pokud jsou prázdné, chcípne vám to. Samozřejmě netvrdíme, že hokejisti nejsou v kondici, ale pečlivě vyrýsovaných těl mezi nimi najdete pomálu. I s dvanácti, patnácti procenty tuku budete za korby. Navíc budete i v tričku vypadat velcí a na ledě se o vás budou ostatní tříštit.

7. Jágr-styl

Splňujete všechny parametry? Pak se můžete inspirovat u Jardy Jágra. Jeho individuální noční tréninky se staly v NHL kultem. Pověstí, které mladí zobáci odmítají uvěřit. Neskutečná několikahodinová nakládačka se závažími na hokejce, bruslích i vestě. V NHL si Jágr vždycky vyžádal, aby mohl zůstat na stadionu poté, co všichni odejdou, a mohl si ještě zatrénovat. I proto na něj fanoušci před stadionem čekali marně, protože opouštěl hřiště o několik hodin později. Mladší hráči se k němu často připojí a nestačí se divit. Právě tahle brutální tréninková rutina a trénink se závažími Jágrovi umožňuje hrát i v pokročilém věku pořád na nejvyšším levelu. Inu, co se v mládí naučíš...

A TADY máte 4 důvody, proč hokejisté přitahují krásné ženy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články