fb pixel Hokejista v číslech: 8 věcí, které jste nevěděli o novodobých gladiátorech – G.cz
Vyhledávání

Hokejista v číslech: 8 věcí, které jste nevěděli o novodobých gladiátorech

I vy byste chtěli být v kůži profi hokejisty?
Zdroj: deseretnews.com

Profi hráčům se v těchto dnech svět zcukne na jídlo, hru na ledu, spánek, jídlo a další hru. Věděli jste, jaký život ve výstroji vůbec vedou?

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 9.5.2016, 13:30

1. Výbava v číslech: cca 18 kusů

Helma a hokejka jsou jasné, ale to není zdaleka všechno, co na sebe musí navléknout každý hráč, než vjede na led.

Základní výbava se skládá z několika vrstev. Ta první – tzv. Rybano – je termoprádlo. Buď jeden či dva díly, vršek a spodek. Ponožky tlusté či tenké. Suspenzor a podvazky na štulpny – dnes už se dají koupit ‚kraťasy‘, v těch je all in one. Potom nákoleníky, nebo holeně a na to štulpny.

Do druhé vrstvy patří vyztužené kalhoty na stehnech a kyčlích (jsou dva typy, kratší a delší, ty obvykle nosí obránci). Zavazují se tkaničkami a dotahují páskem (děti nosí ještě kšandy, občas i dospělí hráči). Po kalhotách následují brusle – na ně patří chrániče na nůž, aby se neztupil, když došlápne na kamínek. Po kalhotách a bruslích si hráč obtáhne páskou holeně – aby se mu na noze neotáčela (a je také dobrá pro zpevnění nohy).

Pak následují ramenní chrániče. Jsou dva typy – pro obránce větší a pro útočníky menší a lehčí. Nákrčník (je nutné jej nosit do 18 let, pak už je to na uvážení jednotlivce). S chrániči na lokty je to stejné s ramenními – opět dva druhy pro útočníka a obránce. Rukavice jsou pro všechny identické, někdo si ale do nich bere chrániče zápěstí. Občas si berou i chránič na zuby.

2. Hokejka: 2-3 (a více)

Každý hráč by měl mít s sebou minimálně jednu hokejku v záloze, kdyby se mu ji podařilo v průběhu hry zlikvidovat. Liší se tvrdostí a zahnutím, které si mohou hráči nechat vyrobit na míru. Také je několik způsobů, jak si hokejku obalit. Nejvíce se používá černá páska – pak jde na čepeli hůř vidět puk.

3. Výdej: 2 až 3,5 kilogramů

Většina hmotnosti, kterou hokejista při hře shodí, je jenom voda. Ale během jednoho zápasu takhle vypotí až tři kila, tedy litry, a proto si musejí hráči neustále udržovat dostatek tekutin. Brankáři, kteří se lavičku na rozdíl od svých spoluhráčů téměř nedostanou, si nechávají lahev s pitím na síti, což občas mate v případě gólu.

4. Hmotnost výstroje:10 až 20 kilo

Se vším všudy kolem 10 kilogramů. To se ale bavíme o dnešním modernějším vybavení, které je většinou vyráběno z uhlíkových vláken. Starší výbava mohla být ještě těžší – a co teprve, když nasákla vodou. Nasoukat se do těžké výbavy trvá kolem dvaceti minut. A brankář na sobě může nést až 20 kilo.

5. Nejrychlejší úder: 177,5 km/h

Hokej možná není úplně nejrychlejším týmovým sportem na světě co do pohybu, ale puk umějí hráči odpálit silou, která by svedla i zabíjet – 177,5 km/h je dosavadní světový rekord Rusa Denise Kulyashe v Kontinentální hokejové lize z roku 2011.

6. Spálená energie kolem 700 kalorií za hodinu

V tomto případě velmi záleží na intenzitě hry a váze hráče. Harvardští studenti udělali výzkum, ve kterém zjistili, že během zápasu spalují hráči aktivně kalorie sice pouze ve čtvrtině hrací doby, ale průměrný 85kilový hráč spálí za hodinu 700 kalorií, což je třetina denního energetického příjmu dospělého člověka.

7. Rychlost: 32 až 40 km/h

Být dobrý hráč neznamená jen umět vstřelit puk do branky, ale především perfektně bruslit. Hráči NHL se dokáží rozjet až na 32 km/h. Nejrychlejší bruslaři dokonce zvládli i 48 km/h – všechno je to o síle a mechanice pohybu na ledě.

8. Síla ke zlomení hokejky: cca 1 tuna

Co všechno vydrží jedna průměrná hokejka? Občas se během hry stane, že hráči jednu či dvě hokejky zlomí. Tvůrci webu Science of Hockey zkusili jednoduchý experiment – obyčejnou hokejku z laminátu s dřevěnou čepelí. Vyžádalo si to téměř jednu tunu, než hokejka konečně povolila.

A tady máte 6 sportovních komentátorů, kterými by se ti naši čeští mohli inspirovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články