7 slovenských písní, které Češi závidí svým nechtěným bratrům z východu – G.cz
Vyhledávání

7 slovenských písní, které Češi závidí svým nechtěným bratrům z východu

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Slovenská legenda Peter Nagy slaví 60 let, což si žádá vyzdvihnout hudebních scénu našich nechtěných bratrů, kteří mají sice hezčí hlavu státu, ale za to hnusnější nádraží. Nagyho narozeniny oslavíme tím, že vytvoříme seznam sedmi zásadních slovenských hitů, které nám pomohly se srovnat s koncem této legendární federace, které jsme byli součástí.

Martin Miko
Martin Miko 9.4.2019, 15:56

Slovenská hudba je hrůza, děs a neštěstí, jenže i zde roste pár růží na smetišti. Vyzobali jsme tedy pro vás ty nejzásadnější slovenské hity, které navždy zůstanou v našich srdcích.

1. Tublatanka – Dnes mám rande so svojím mestom

Naprostá legenda slovenské rockové scény z 80. let, kterou založil Juraj Černý a Martin Ďurinda. Název Tublatanka vznikl podle Tarzanova opičího otce, který se jmenoval Tublat. Příponou se po vzoru Moravanky přidala -anka a bylo to. Kapela vystupuje dodnes. Před dvěma lety dokonce proběhlo tour s českou skupinou Citron.

2. Peter Nagy – Waikiki

Všemi milovaný slovenský zpěvák Peter Nagy slaví 60. narozeniny a jeho trvalá stále drží. V roce 1985 dokonce získal Zlatého slavíka. Původně jsme sem chtěli dát píseň Aj tak sme stále frajeri, jenže pak jsme usoudili, že píseň Waikiki Nagyho vystihuje mnohem lépe.

3. Richard Müller – Po schodoch

Sice se jedná o slovenského zpěváka, ale dokáže věrohodně zazpívat i česky. Kromě toho, že zpívá, své hity i píše. Určitě si ho pamatujete díky písním Štěstí je krásná věc, Nahý nebo Srdce jako kníže Rohan. Zásadní je však jeho hit Po schodoch.

4. Polemic – Komplikovaná

Slovenské SKA Polemic patří mezi nejzásadnější slovenské kapely po roce 1989. Dokonce se jedná o jednu z mála kapel, kterou Češi Slovákům závidí. Není tedy velkým překvapením, že tato kapela tak často jezdí do Česka vystupovat. Komplikovaná je samozřejmě klasika.

5. Kmeťoband – Načo pôjdem domov

Romská legenda ve složení otec a syn Kmeťovi hraje od roku 1999. Na kontě mají několik desek a komerčně úspěšných hitů.

6. Horkýže slíže – Silný refrén

Rocková legenda z Nitry, která je v Česku jako doma. Hity, vyprodané koncerty, vtipné klipy a zapamatovatelné refrény – takto nějak bychom mohli Horkýže slíže definovat. Hrají od roku 1992 a lidé je mají stále rádi.

7. Zóna A - Chleba

Bratislavský punk-rock, který vznikl v roce 1984, je spíše subkulturní záležitost, nicméně píseň Chleba sem rozhodně patří.

A zde se dozvíte, že v blízké době všichni zahyneme, protože nás zabije zákeřná kvasinková infekce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články