1. Pevný stisk
Web wanderbat.com, který schraňuje základy etikety z mnoha zemí světa, radí při prvním setkání s domorodcem hlavně pevný stisk. Češi jsou totiž přímo alergičtí na leklou ploutev. Platí i pro ženy, děti a delfíny!
2. Oční kontakt
Za všech okolností udržujte oční kontakt. Při jednání se šéfem, při hlášení se o slovo v řeznictví, při slavnostním přípitku nebo při... ne, při močení u pisoárů raději ne. Ale hlavně všechny pozdravte, bez ohledu na to, jestli je znáte nebo znají vás.
3. Přidejte si
Na návštěvě v rodině nezapomeňte pochválit kuchařské umění hostitele a klidně si přidejte. Pokud vaří maminky, je přímo vyžadováno, abyste se přihlásili o nášup, ačkoliv vám už knedlíky lezou ušima a vepřové z různých důvodů nemusíte. Znáte to "Doma jez, co je, a v cizině, co ti dají".
4. Boty zůstávají na prahu
Už i Češi si sice pořizují plovoucí podlahy a naučili se doma chodit v botech, ale přes jejich ujišťování všemožných návštěv, že se zouvat opravdu nemusí, přijíždí cizinci do Česka vyzbrojeni jednou základní informací. Zouvat. Ideálně ještě před dveřmi, aby první, co hostitel po jejich otevření uvidí, byl váš milý výraz a boty v ruce. Pak je dobrá atmosféra zaručena!
5. Nebavte se o politice a fotbalu
Některá témata jsou tabu, pokud tedy nejste mezi mladými, resp. mezi partou, se kterou už se znáte delší dobu. Fotbal a politika jsou jinak zcela zapovězeny z byznysových konverzací a i mezi svými je občas lepší nejdřív okouknout individuální preference, než se do fandění té či oné straně pustíte veřejně.
6. Všude buďte včas
Zásady obchodní komunikace? Buďte všude čas a buďte připraveni, že tam budete chvilku čekat, protože ačkoliv Češi nejsou tak nedochvilní jako jižní národy, vyznávají akademickou čtvrthodinku. A až přijdou, tak nezapomeňte - pevný stisk a oční kontakt!
7. Chlast a kytky vyřeší vše
Seznam vhodných dárků? Kytky pro ženy, alkohol jakéhokoliv druhu pro muže a ideálně víno, pokud jdete někam na návštěvu. Zní to jednoduše, ale znamená to, že my sami jsme jednodušší? V Austrálii vede žebříček dárků kniha či čokoláda, v Rakousku mají rádi dortíky, v Číně drahá psací pera, v Itálii či USA opět sladkosti, květiny nebo knihy a CDčka. Chlast ovšem uznávají jako regulérní dárek jen na východ od nás. Náhoda?
A tady si přečtěte, jak dopadlo americké promítání Pelíšků, ze kterého vyplynulo, že kulturní propast mezi námi a třeba USA je opravdu obrovská.