10 scén z Pelíšků, které se ztratily v překladu

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
07.8.2015, 17:08

Pusťte českou klasiku směsce Američanů, Švýcarů, Australanů a Asiatů a budete mít sakra co vysvětlovat.

1. Pražské jaro

vlcsnap-00024

I česká mládež, která se na Pelíšky podívá, nevyzbrojena informacemi z dějepisu, se možná bude ošívat a ptát, proč vlastně na ten komunismus tak nadáváte, když to v tom filmu vypadá téměř idylicky. Lidi si můžou vyřvávat z okna, můžou posílat do pr... svého učitele, kovaného komunistu, a nikdo nikde nestojí fronty na banány. Film je samozřejmě zjednodušenou realitou, ale především se odehrává na konci šedesátých let, v trochu rozvolněných poměrech, které byly onou příčinou příjezdu sovětských vojsk. Jenže tohle všechno nepoučeného diváka zcela míjí a odnáší si z filmu jen to, že se v osmašedesátém něco hrozného stalo. Příčiny a následky jsou pro Hřebejka pouhou kulisou, předem počítá s tím, že známe všechny podrobnosti.

2. Zouvání

vlcsnap-00009

Když k Šebkovým přijíždí širší rodina (Polívka, Zázvorková), nutí je hlava rodiny okamžitě zouvat. Především Američané a Australané se při téhle scéně zasmáli a považovali ji za vtip, plynoucí z přehrávané pořádkumilovnosti. Při úvodní scéně Kulového blesku by se asi smíchy roztrhli.

3. Sváteční oběd

vlcsnap-00018

U Krausů se na Boží hod podává pečeně s noky (nebo knedlíky, to už si přeberte po svém). Naši diváci se dožadovali vysvětlení, protože všude slýchali, že za komunismu bylo maso těžce nedostatkovým zbožím a předpokládali, že žijeme o suché rýži a plodinách nakradených v JZD.

4. Zahraniční studenti

vlcsnap-00022

Nejen, že Elien si v bytě pouští filmy s Jeanem Maraisem, on je dokonce promítá svým přátelům z rozvojových zemí. Jeden je černoch a druhý Asiat. Jak je možné, že si komunistický režim hřál na prsou západní zmije? Ten kosmopolitní záběr možná Hřebejk trochu přibarvil, ale jak už bylo naznačeno v úvodu, v půlce šedesátých let se zkrátka smělo trochu víc.

5. Vánoční tradice

vlcsnap-00010

Pelíšky z tradičních oslav nabízejí snad jen lití olova a zdobení stromku. Žádné výraznější zpívání koled (vždycky končí fackou) se nekoná, stejně tak jako posílání ořechových skořápek, krájení jablek apod. Řada národů nás má ale zafixované jako zapřísáhlé ateisty, a proto se mnozí divili, jak poctivě držíme tenhle křesťanský svátek. Když jsme jim pak řekli, kolik lidí chodí na Půlnoční, nechápali už vůbec nic.

6. Kapr ve vaně

vlcsnap-00014

Totální zboření celého sálu. Nejen, že Hřebejk tuhle scénu mistrovsky zarámoval, takže se kapr objevuje znenadání jako mytická příšera, ale někteří diváci ho dokonce považovali za domácího mazlíčka! V jejich státech se na Vánoce konzumuje drůbež, ale žádné specifické jídlo určené nemají. A všichni si samozřejmě kupují drůbež ve formě už mrtvého, odraného kusu masa, nikoliv živou, aby ji mohli ve sváteční den podříznout. Vánoce jsou svátky klidu a míru? Tak proč si je kazíte koupelnovými jatkami? Těžká otázka...

7. Vyděržaj, pyjaněr

vlcsnap-00023

Tuhle svéráznou hru nechápou ani některé postavy ve filmu, tak co byste čekali od zahraničního publika. Otázka nicméně padla jen jediná: Kde se to dá koupit?

8. Maršál Malinovskij

vlcsnap-00017

Rodion Jakovlevič Malinovskij byl za druhé světové války sovětským maršálem, který bojoval u Stalingradu a vyrval z německých rukou Ukrajinu, Rumunsko a Maďarsko. Jeho jméno Šebek starší vykřikne před přípitkem. Na Vánoce roku 1967 to dávalo smysl, protože slavný vojevůdce toho roku v březnu v Moskvě skonal.

9. Ivan Stěpanovič Koněv

vlcsnap-00020

"Pojď mi to říct sám, ty Koněve!" křikne Kraus na Šebka, když mu posílá zprávu po své dceři. Ivan Stěpanovič Koněv byl maršálem a velitelem vojsk, která osvobodila Československo z východu. V Bubenči má pomník, dostal všechna myslitelná československá vyznamenání, ale v očích Krause je samozřejmě nenáviděnou postavou. V anglických titulcích je jeho jméno nahrazeno souslovím "communist pig" (komunistické prase).

10. Hymna

vlcsnap-00025

Po příjezdu vojsk sedí smutný Kraus u klavíru a hraje českou část státní hymny. Je to dojemná scéna plná emocí, ale zas tak často olympiády nevyhráváme, aby si všichni pamatovali, jak česká hymna vlastně zní. I tohle bylo potřeba dodatečně vysvětlit.

A TADY máte 23 věcí, které jste nejspíš nevěděli o kultovním filmu Pulp Fiction.


Komentáře