7 nejslavnějších anonymů světa – G.cz
Vyhledávání

7 nejslavnějších anonymů světa

Chcete být inkognito a přesto za hvězdy? Podařilo se to jen hrstce lidí, ale úplně nemožné to zjevně není.

Václav Rybář
Václav Rybář 27.7.2014, 12:42

1. Stig

stiggy Muž v bílém obleku, rychlá střela, pan Über-řidič. Stig je mysteriózní postava z britského televizního pořadu Top Gear. Stig je ten nejlepší řidič na světě, nikdy nepromluvil a mytologie jeho postavy se podobá Chucku Norrisovi. Nejprve byl Stig černý (tedy zvenku), pro prozrazení jeho identity získal bílou uniformu. Jenže ani další Stig nedokázal držet jazyk za zuby, BBC v soudních bitvách prohrála boj o autobiografii bílého Stiga, bývalého závodníka Bena Collinse. A tak se v roce 2010 zrodil další bílý Stig. Jeho identita je zatím neznámá, i když se hojně spekuluje o jeho identitě. Právě věčný boj diváků se zvídavostí je jedním z hlavních kaufů motoristické show. Identifikací nejlepšího řidiče na světě byste mu totiž sebrali trochu té nesestřelitelné aury.  

2.Zodiac

Zodiac, sériový vrah, který strašil ve spánku Ameriku 60. a 70. let, operoval v severní Kalifornii a ke svému zviditelnění využil místní tisk. Tvrdil, že zabil 37 obětí, ale definitivně mu jich bylo připsáno pět. Některé jeho zašifrované dopisy nebyly dosud rozluštěny a jeho identita zůstává neznámá. Mezi hlavní podezřelé patřil Arthur Leigh Allen, muž, který měl hodinky Zodiac a bydlel blízko útoků, v knize Zodiac ho jmenoval jako hlavního podezřelého i autor Robert Graysmith. V devadesátých létech byla provedena DNA analýza na základě slin z dopisů, ale Allenovi se nic neprokázalo. Další vlnu zájmu o případ vzbudil stejnojmenný film Davida Finchera z roku 2007. Problém Zodiaca není v tom, že by se k němu nikdo nehlásil, naopak, během let se objevila řada lidí, od bláznů přes policejní důstojníky, kteří tvrdili, že jejich otec byl Zodiac, a napsali o tomu knihu. Naposledy jistý Gary Stewart v květnu 2014. Případ však stále zůstává otevřený a různí kalifornští detektivové na něm stále pracují. A čím víc bláznů a patolízalů bude vydávat knihy, tím víc bude Zodiacova identita v bezpečí.  

3. Jack Rozparovač

jackripper Ani Anglie neušla sériové noční můře. Známý vrah prostitutek v Londýně působil ve čtvrti Whitechapel v roce 1888. Zaměřil se na lehké ženy, kterým nejprve podřízl hrdlo a poté vybral vnitřní orgány. Takových smrtí bylo nejméně pět (kanonická pětka), ale připsáno mu jich některými bylo do roku 1891 až jedenáct. Jack Rozparovač byl stínem chudé části Londýna a jejích slumů, černým svědomím viktoriánské doby. Přes mnoho podezřelých v průběhu let se nic vypátrat nepodařilo a jeho identita zůstane pravděpodobně navždy zahalena tajemstvím. V roce 2006 byl zvolen nejhorším Britem všech dob v anketě BBC, vznikla o něm řada knih, bezpočet filmů a pořadů. Dnes se na legendě Jacka Rozparovače přiživují mj. na turistických toulkách po stopách Jacka Rozparovače nebo v muzeu voskových figurín.  

4. Tak řečený Dalimil

Ze školní výuky české literatury si všichni pamatujeme dvě kroniky: latinsky psanou Kosmovou kroniku českou z 12. století a Dalimilovu kroniku z počátku 14. století, psanou česky. Zatímco o Kosmovi toho víme poměrně dost, tak řečený Dalimil, český vlastenec a zdatný pisatel, nám uniká. Nevíme dokonce ani to, jestli se opravdu jmenoval Dalimil, protože tenhle přívlastek se objevil až v 17. století a hovořil o Dalimilovi Meziříčském, který býval boleslavským kanovníkem. Jisté je jen to, že to byl na svou dobu vysoce vzdělaný muž, pravděpodobně šlechtic s duchovními zájmy či duchovní ve šlechtických službách se silně protiněmeckými postoji a jeho stopy se ztrácí po roce 1314, kdy kronika končí. Mohl to být český šlechtic z rodu Ronovců, Hynek Žák z Dubé, johanitský rytíř, arcibiskup Jan IV. z Dražic, nebo nějaký zapadlý vlastenec. Možností je nepočítaně.  

5. Mona Lisa

monalisa Kráska s tajemným úsměvem italské renesance, múza Da Vinciho, nejcennější obraz francouzského Louvru, La Gioconda, enigma výtvarného umění, nejparodovanější dílo historie. Jeden malý olej na plátně a tisíce teorií o tajemném úsměvu a identitě ženy. Zatímco ve dřívějších dobách byla paní Lisa ztotožněna s Lisou del Giocondo, manželkou florentského obchodníka s látkami, posléze se začaly objevovat spekulace, že Lise patří jiný obraz a že Mona Lisa je ve skutečnosti Isabella Aragonská, Da Vinciho mladý učedník a milenec, nebo dokonce sám Leonardo. Na téma, kdo je inspirací pro Monu Lisu, byly napsány nespočetné dizertace a provedeny vědecké výzkumy za pomocí infračerveného záření. V roce 2011 dokonce vědci exhumovali ostatky ženy, která snad měla být Lisa del Giocondo, aby její rysy poměřili s ikonickým obrazem.  

6. Hluboké hrdlo

Neznámý hlas byl informátorem novinářů Bernsteina a Woodwarda v aféře Watergate, která stála funkci prezidenta Nixona. Právě on, muž ve vysokém postavení, zůstával dlouhá desetiletí ve stínu a byl znám jen pod svou přezdívkou Deep Throat, která odkazovala na kultovní „porno“ z roku 1972. Ale do tohoto žebříčku patřil jen do roku 2005, kdy byla jeho identita odhalena časopisem Vanity Fair. Hluboké hrdlo byl třiadevadesátiletý Mark Felt, bývalý muž č. 2 v americké tajné službě FBI, který prozradil v sedmdesátých letech novinářům vše, co potřebovali pro odhalení aféry s odposlechy vědět. Stařík Felt byl k mediálnímu odhalení dotlačen svou vlastní rodinou, následná biografie s Woodwardem a prodej filmových práv mu přinesly více než milion dolarů, to aby měla vnoučata z čeho dědit. Felt zemřel o tři roky později jako muž, který potopil Nixona a jako první významný whistle-blower amerických dějin.  

7. Banksy

banksy_ Umělec, performer, muž, který si pohrává s veřejným prostorem, pouliční anarchista, dědic Andyho Warhola, bezohledný vandal soukromého majetku. Banksy, občanským jménem dosud neznámý, je britský umělec, jehož výtvory jako holčička s balonky nebo opice s pistolí můžete vidět na zdech po celém světě i na tričkách turistů. Jisté je, že pochází z Bristolu, má rád guerilla-art a byl nominován na Oscara za svůj dokumentární film Exit Through The Giftshop. Za umění od Banksyho se dnes platí astronomické sumy a kdyby mi vyzdobil zeď domu, nechal bych to vybagrovat, prodal galerii a poslal mu děkovný dopis. Pokud by tedy bylo kam, protože jeho identita dodnes zůstává tajemstvím, což je v informační éře se spoustou neviditelných práskačů vskutku husarský kousek.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články