7 jistých důvodů, proč budeme v roce 2019 chudší než loni – G.cz
Vyhledávání

7 jistých důvodů, proč budeme v roce 2019 chudší než loni

Zdroj: South Park: Phone Destroyer

Pohádkám o tom, že bude líp, rozhodně nevěřte. Nic není zadarmo, což mnoho lidí nechápe. Třeba důchodci, kteří teď jezdí za čtvrtinu ceny a logicky to někdo musí zaplatit. Tím někým jste vy, kdo chodíte do práce a platíte daně. Jenže to nestačí, takže počítejte s tím, že se v roce 2019 mnoho věcí zdraží. Doporučujeme začít hrabat prstíčkem o zvýšení platu.

Martin Miko
Martin Miko 3.1.2019, 11:17

Co všechno se zdraží?

Vypadá to, že se zdraží snad úplně všechno, takže vám logicky doporučujeme, abyste zdražili cenu vašich služeb nebo si řekli o zvýšení platu. Popřípadě si najděte druhou práci. Jestli už máte dvě práce, najděte si třetí.

1. Vodné a stočné

V celé republice se lidé mohou dočkat zvýšení cen za vodné a stočné. Výše zdražení se bude lišit, ale je jisté, že se bude pohybovat mezi 2 až 5 %.

2. Plyn a elektřina

Už delší dobu se hovoří o tom, že porostou ceny energií. Ty by se měli zvýšit zhruba o 8 až 10 % u elektřiy a cca 5 až 7 % u plynu. Například ČEZ zdraží části svých zákazníků elektřinu o 8 %.

3. Svoz odpadu

Toto neplatí pro všechny města v ČR, protože v některých se za svoz odpadu neplatí. Ale v někde, třeba v Přerově, se dočkají zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu. Poplatek se zvýší z 650 Kč na 700 korun.

4. Doprava

Jelikož studenti a senioři mají slevu 75 % na jízdném, pracující lidé to musí zaplatit. Tento populistický krok nás stojí půl miliardy ročně a jediné, co způsobuje, je zhoršení kvality přepravy. České dráhy pro jistotu zdražily už před měsícem všechny jízdenky o 2,5 %, což opět pocítí pouze pracující lidé. Oficiálně za to ale může zlá a zákeřná inflace.

5. Zálohy na zdravotní a sociální pojištění

Živnostníkům se díky zvýšení minimální mzdy od ledna 2019 zvýšily zálohy. Co se týče zdravotního pojištění, je to 2208 korun místo loňských 2024 Kč. Minimální zálohy sociálního pojištění pro rok 2019 činí 2388 korun.

6. Nájemné

Zvýšení nájmů v soukromém vlastnictví si samozřejmě určují sami majitelé nemovitostí, nicméně například v Olomouci se letos nájemníci městských bytů dočkají zvýšení sazby nájemného o 20 korun za metr čtvereční měsíčně.

7. Potraviny

Zvýšení cen piva jsme se dočkali už na konci minulého roku. Z důvodu suchého léta, na které se váže špatná úroda, se zdraží i další potraviny jako jsou brambory, obilí, mák nebo cukrovka. Očekávané zvýšení se bude pohybovat okolo 5 %.

A zde je 5 nejzbytečnějších novoročních předsevzetí, která stejně nedodržíte.

Podobné články

Doporučujeme

Další články