fb pixel 7 důvodů, proč nebýt vegetariánem a jíst maso – G.cz
Vyhledávání

7 důvodů, proč nebýt vegetariánem a jíst maso

Dominik Landsman
Dominik Landsman 16.4.2016, 11:44

Po celou dobu své existence lidstvo maso jedlo. Člověk je všežravec a maso na jeho jídelníček patří. To je bez debat. Podle stravy se člověk jako druh vyvíjel a tedy nejíst maso je v podstatě proti přírodě. I přes to se mezi námi pohybují lidé, kteří si dobrovolně maso upřeli a to z řady různých důvodů. Mnozí z nich tak činí, protože je to děsně cool, jiní protože soucítí se zvířaty a nebo jsou přesvědčeni, že maso nepotřebují.

Na svém rozhodnutí nejíst maso si lidé založili různé vegetariánské frakce, pořádají workshopy a pochody, takže lze vegetariány tímto považovat za komunitu.

Bezmasá strava je zřejmě něco, na co člověk musí být hrdý a pyšně se tím chlubit, kudy chodí, šířit osvětu a shlukovat se do stád.

V podstatě je to jejich věc a my to akceptujeme. Z toho důvodu jsme se rozhodli, že po vlastní ose rozjedeme vlastní kampaň pro jezení masa. Protože to je podle nás naprosto v pořádku a člověk, který jí maso, by měl být na sebe hrdý, vytvářet podpůrné skupinky a průvody.

Upozorňujeme případné vegetariány, že tento článek je silně tendenční a z toho důvodu by ho neměli číst. Jo a taky si z nich děláme prdel.

1. Maso je chutné

Tímto argumentem bychom začali. Můžete se sice živit pohankou, listím a stonky z pampelišek, ale pořádný biftek je prostě nenahraditelný. Samozřejmě záleží na úpravě i na koření, ale i ten nejfušersky připravený flák masa bude pořád o třídu lepší než miska dokonale nakrájeného kedlubnu.

2. Sociální vyčlenění

Taková grilovačka s přáteli se může pro vegetariány snadno stát sociální sebevraždou. Chudák vegetarián nejen, že přihlíží, jak jeho kamarádi konzumují maso, ale navíc musí snášet štiplavé poznámky, kdy se snaží na gril umístit svou cuketu nebo lilek. Běžný grilovač je schopen akceptovat grilování zeleniny pouze v doprovodu s masem. Například špíz. A nebo jako doplněk – kukuřice. Na lilek není nikdo zvědavý.

Takový vegetarián je ve skupině upozaděn masozřavci a tíhne k samotě. Možná právě z toho důvodu se vegetariáni shlukují do skupin, kde na grilovačkách grilují obilí, plácají se navzájem po zádech a cítí, že jsou mezi svými.

3. Zvířata stejně zemřou

Jedním z argumentů vegetariánů je, že jíst maso je barbarské a zbytečně umírají zvířata. Z toho důvodu maso nejedí a mají ze sebe lepší pocit. Pokaždé, když nesnědí maso, zachrání jednoho živého tvora. Skutečnost je však taková, že pokud kvůli nim nezemře nějaké zvíře, zemře kvůli někomu jinému, takže tento boj je úplně zbytečný. Nebo prostě zemře stářím, zvířata totiž na rozdíl od vegetariánů nežijí věčně.

4. Žerte maso, zachráníte celer

Podle stejné logiky, jako je ta z předešlého odstavce, bychom mohli tvrdit, že čím více lidí bude jíst maso, tím více celeru, tofu, sóji a hlavně cuket přežije. Je to sice blbost, ale slogan je to silný a líbivý. A navíc je to parafráze slavné parafráze"Zabij bobra, zachráníš strom".

5. Bez masa přežijete, ale…

Pokud vyřadíte z jídelníčku maso, přežijete, ale co je to za život? Musíte nad jídlem hodně přemýšlet a kombinovat jak zběsilí. V první řadě je třeba nahradit bílkoviny, které maso obsahuje. Ty sice najdeme i jinde než v mase, ale v menším množství.

No a pak tu máme některé vitamíny, které obsahuje pouze živočišná strava, jako je například vitamín D nebo B12 (ten je možné najít ještě v droždí, takže si před spaním dejte kilo droždí a bude vše v pořádku). Takže nejen, že musíte kombinovat různé trávy, ořechy a podobně, abyste do těla dostali všechno, co potřebujete, ale navíc byste měli konzumovat ještě doplňky stravy. Tady se nabízí další prostor pro slogan: Žerte maso, zachráníte doplněk stravy.

Být vegetariánem je tedy velmi časově náročné. Musíte si vést tabulku, jaké látky potřebujete, sehnat suroviny, které tyto látky obsahují, zdatně je nakombinovat a k tomu přidat ještě nějaké ty vitamíny. Stojí to těm lidem za to? Kdyby ten čas radši věnovali dětem.

Zato když jíte maso, hodíte steak na pánev a to je asi tak všechno, co řešíte. Možná ještě řešíte, jestli si k tomu otevřete lahváče a nebo ne. A věnujete se dětem.

6. Protože to je normální

Slovo normální dneska moc nefrčí, protože doba je taková, že čím víc se člověk liší, tím je větší pašák. Avšak i přesto si musíme všichni přiznat, že ať se nám to líbí, nebo ne, tak jíst maso je naprosto přirozená věc.

7. Adolf Hitler byl vegetarián

Chcete být jako Hitler? No tak vidíte.

A TADY zjistíte, kde v Praze koupíte to nejlepší maso.

Podobné články

Doporučujeme

Další články