7 důvodů, proč je Trumpovo chování vůči novinářům ještě ok: zatím na ně totiž nemá samopal jako Zeman

Obrázek uživatele vaclav.roman
08.11.2018, 13:20

Pokud chce novinář přijít o akreditaci, není nic snazšího, než položit prezidentovi nepříjemnou otázku. Platí to rozhodně v případě Donalda Trumpa, o čemž se přesvědčil reportér CNN Jim Acosta, který dostal ban na prezidentské akce v Bílém domě, protože naléhal na odpověď a handrkoval ao mikrofon. To u nás je to ještě horší; tady mohou hlavě státu dávno pokládat otázky jen novináři z její stáje, ostatním hrozí nadávky a vyhrožování likvidací.

Trump si osvojuje Zemanovy manýry

Pohled na událost ze zaoceánské velmoci je dvojí. Podle vyjádření Bílého domu se reportér v „boji“ o mikrofon zachoval k asistence, která mu ho chtěla sebrat, příliš hrubě. Dokonce na ni měl vztáhnout ruku. CNN je zase toho názoru, že Acostovi byla akreditace odebrána kvůli jeho nepříjemným otázkám. Prezidentův vztah k médiím je dlouhodobě špatný. Jako by se vzhlédl ve svém českém protějšku.

Trumpovo chování vůči novinářům komentovala i agentura Reuters, podle které prezident objevil nové dno. Zatím je však ještě na hony vzdálené tomu, jak o novinářích smýšlí prezident České republiky Miloš Zeman. V tomto ohledu má Doník ještě co dohánět. Podívejme se na několik věcí, které Donald Trump v záškodnickém tažení proti novinářům neudělal, ale Miloš Zeman ano:

1. Trump nežertoval o vraždě Chášukdžího

Zeman se do médií trefuje velmi rád. Pokud se potká s jiným novinářem, než s některým ze svých dvorních pisálků, lze předpokládat, že vypustí rádoby moudro, ve kterém tuto skupinu lidí nebo daného jedince přinejmenším urazí. Co však předvedl při své poslední návštěvě Poslanecké sněmovny, to byla přímo ubohost. Citoval vtip, že novináře možná pozve na večeři na saúdskoarabské velvyslanectví. Proč? Protože tento „žert“ zazněl v souvislosti s vraždou novináře Džamála Chášukdžího, který byl znám svou kritikou saúdské monarchie. A právě na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu byl uškrcen.

2. Trump nedoporučoval Putinovi likvidovat novináře

Při předchozí návštěvě Pekingu potěšil Miloš Zeman ruského prezidenta Vladimira Putina o jeden ze svých bonmotů. „A tady jsou další novináři? Novinářů je zbytečně moc, bylo by třeba je likvidovat,“ sdělil Zeman Putinovi během cesty na tiskovou konferenci. Ruský prezident zprvu nevěděl, jak zareagovat, pak Zemanova slova zmírnil: „Likvidovat není třeba, snížit jejich počet je možné“. Jaký recept má Putin na snižování počtu novinářů, jsme se však nedozvěděli.

3. Trump nepřirovnává žurnalisty k blbounu nejapnému

„České novináře se zatím vyhubit nepodařilo,“ tímto povzdechem zakončil Zeman svůj projev před českými velvyslanci na Hradě. Co se inteligence týká, zařadil předtím Zeman novináře na úroveň blbouna nejapného, který žil na Madagaskaru a byl právem vyhuben. Jak moc by si asi přál, aby české novináře stihl podobný osud, není třeba komentovat. Stranou ponechme taky fakt, že dronte mauricijský alias blboun nejapný žil na ostrově Mauricius.

4. Trump nevyhrožoval Acostovi zabitím

„Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju,” reagoval Zeman na kameramana, který se mu jenom připletl do cesty v sídle Rady Evropy ve Štrasburku. Trump Acostu zabít nechtěl, vyjádřil se o něm pouze jako o „hrubém a hrozném člověku“.

5. Trump nemá samopal s nápisem „na novináře“

Při návštěvě Plzeňského kraje dostal Zeman maketu samopalu, který má jako zásobník lahev becherovky. Na zbrani je nápis „na novináře“.

6. Trump nepálí červené trenky a nesnaží se z novinářů dělat „blbečky“

„Je mně líto, že z vás dělám blbečky, opravdu si to nezasloužíte,“ poznamenal Zeman na adresu přítomných novinářů, kteří se zúčasnili mimořádného tiskového brífinku, během kterého spálil prezident červené trenýrky.

7. Trump neoznačil americká média za ostrov negativní deviace

A na závěr hluboká myšlenka Miloše Zemana, kterou pronesl během svého prvního inauguračního projevu v roce 2013: „Za ostrov negativní deviace pak pokládám podstatnou část českých médií. Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním.“

On ten Trump ve skutečnsoti není o tolik lepší, ale bližší košile než kabát. Nebo tak něco.

A tady si můžete přečíst o tom, jak populista Babiš nechce podepsat pakt OSN o migraci.


Komentáře

Doporučeno pro vás