fb pixel 6 rozdílů mezi nadváhou a obezitou – G.cz
Vyhledávání

6 rozdílů mezi nadváhou a obezitou

Kde je ta hranice, kdy se dá tvrdit, že máte nadváhu, a kdy už jste obézní?

Dominik Landsman
Dominik Landsman 15.4.2018, 09:37

Je možné, že na sobě pozorujete přírůstek hmotnosti. Samozřejmě, že není třeba panikařit. Je totiž rozdíl mít nadváhu a být obézní. Lze to různě odstupňovat. Tak třeba u žen je mírná nadváha označována za holku „krev a mlíko“, zatímco obezita za „tlustý prase“. Existují i tabulky, kde si můžete vysledovat, jak na tom jste s váhou a jestli to je ještě dobrý.

Jestliže nemáte rádi tabulky, tak vám přinášíme takové zjednodušené rozdělení.

1. Hromadná doprava

Nadváha: Na dvousedačce v autobusu se vedle vás vejde drobná žena, dítě nebo dvě batolata. Pokud stojíte, vydržíte stát i několik zastávek a lidé kolem vás dokážou projít.

Obezita: Na dvousedačku v autobuse se vedle vás nikdo nevejde, protože jste dvousedačku rozsedli a propadli se i skrz podlahu až na vozovku. Pokud stojíte a držíte se madla, hrozí při zatáčce, že toto madlo zlomíte. Jestliže dostanete instrukce od šoféra, že v případě zatáčky máte okamžitě jít na opačnou stranu autobusu, abyste vozidlo vyvážili a ono se nepřevrhlo, jste obézní. Jestliže lidé chtějí kolem vás projít na druhou stranu autobusu, musí počkat, až autobus zastaví a jít venkem.

2. Strava a dieta

Nadváha: Vyloženě se nežinýrujete, ale všeho s mírou. Ve vašem jídelníčku nechybí zelenina. Ještě cítíte tu naději, že může být lépe. Nevzdali jste to. Inklinujete k náhodným dietám a chodíte za svou nutriční poradkyní.

Obezita: Sežrali jste svou nutriční poradkyni. Sežerete všechno.

3. Fyzická aktivita

Nadváha: Jste schopni vyjít schody do druhého patra. Sice se lehce zadýcháte, ale pořád to dáte. Pěší chůze vám nedělá příliš problémy. Dokonce jste schopni doběhnout na kratší vzdálenost třeba autobus.

Obezita: Druhá patra, potažmo i jakákoliv jiná patra jsou pro vás zapovězena. Jste odsouzeni prožít zbytek života v přízemí. Výtah byste strhali. Jediná šance, jak se dostat do schodů je jeřábem.

Autobus nedoběhnete. Stejně byste se do něho nevešli.

4. Domácí zvířátka

Nadváha: Vaše nadváha vám nijak nepřekáží. Můžete svého jezevčíka venčit. Pokud vám ale zdrhne, tak ho nikdy nechytíte. Nezapomínejte na vodítko.

Obezita: Měli jste jezevčíka, ale snědli jste ho. Máte někde doma křečka, který před vámi v obavě o svůj život zdrhnul za skříň. Pokud ho najdete, tak ho sníte. Teď zrovna hypnotizujete akvárko, kde máte strašilku. Jak asi chutná? Vypadá jako větev, takže je to zelenina a to je přeci zdravé jídlo. Jen do toho.

5. Společenský život

Nadváha: Občas se setkáváte s posměšky na svou váhu, ale není to nic hrozného. Vaši přátelé si vás váží kvůli tomu, jací jste, ne, jestli máte pár kilo nadváhu.

Obezita: Ta ošetřovatelka, co vás dvakrát týdně chodí domů pomocí kladky a heveru přetočit, abyste neměli proleženiny, vám říká, že jste vlastně děsně fajn. Jinak přátele samozřejmě nemáte.

6. Sexuální život

Nadváha: Vaše nadváha vás v sexuálním životě nijak neomezuje. Naopak se při sexu o to víc snažíte. Sice už nedáváte ty nekonečné noci, co před dvaceti kily, ale pořád jste přeborník.

Obezita: Dnes je to pět let, co jste naposledy viděli svůj genitál. V odrazu v zrcadle. Není jisté, jestli tam ještě je, ale to nevadí. Život není jen o sexu. Je hlavně o tom se pořádně nažrat.

A tady se můžete podívat na zápisky z deníčku začínající dietářky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články